Index Vakbarát Hírportál

Gyermekvédelmi szakember: Az intézményekből elszökött lányok általában állapotosan térnek vissza

2025. február 7., péntek 06:22

Egy gyermekvédelmi szakember problémásnak tartja azt az új törvényt, miszerint a három hónapnál régebb óta szökésben lévő kiskorúak helyét újakkal töltik fel a gondozási intézményekben. Az elérhető adatok alapján több mint 1200 kiskorú van jelenleg ismeretlen helyen, a szakember elárulta, hogy a szökéseknek mik a leggyakoribb okai, és a felkutatásuk pontosan hogyan zajlik.

Az Országos Rendőr-főkapitányság január végi hivatalos tájékoztatása szerint 891, korábban állami gondoskodásba vett kiskorú tartózkodik engedély nélkül távol, vagyis szökött el. A szám azonban ettől biztosan több, ugyanis a körözési törvények alapján az eltűnés bejelentésekor „nem kötelező elem annak kitöltése, hogy az eltűnt kiskorú gyermekvédelmi intézményből vagy családból tűnt-e el”.

A rendőrség adatbázisában január végén még 1303 gyerek szerepelt eltűntként, cikkünk megjelenésekor ez a szám 1252.

Egy gyermekvédelemben dolgozó szakember a Népszavának beszélt a szökésekről, eltűnésekről, a felkutatásokról és a kormány gyermekvédelmi intézkedéseiről. A szakember szerint „nagyon rossz üzenete vannak annak, hogy az Orbán-kormány törvényi szintre emelte, hogy a legalább 3 hónapja szökésben lévő állami gondozott fiatalok helyére másokat helyezhetnek el a gyámhatóságok, 6 hónapot meghaladó távollét esetén pedig a gyámhivatal a nevelésbe vétel felülvizsgálatát kezdeményezi”. 

Általában lehet tudni, hogy hol vannak a srácok, jó eséllyel a vér szerinti családjuknál, rokonoknál, a lányok az éppen aktuális pasijuknál, ahonnan gyakran állapotosan jönnek vissza

– fogalmazott a gyermekvédelmi szakember, aki elmondta, hogy általában szerelem, szerhasználat, bulizás, prostitúció, vagy a család hiánya miatt szöknek el a gyerekek.

Részletesen elárulta azt is, hogy hivatalosan mi a menete az elszökött gyerekek felkutatásának, ami a gyám feladata. Első körben a gyámnak el kell mennie a vélt tartózkodási helyre, ahol, ha egyáltalán ajtót nyitnak neki, megkérdi, hogy ott tartózkodik-e a keresett gyerek.

Ha a válasz igen, a gyám hívja a rendőrséget, de a megérkezésükig az autójában várakozik, ezalatt az idő alatt pedig a gyerek a hátsó ablakon ismét megszökik.

Hasonló a helyzet akkor is, ha egy másik megyében, esetleg külföldön találnak rá a szökött gyerekre, először egy befogadó otthonba szállítják, ezután pedig megkezdődik egy vita a gyám és a gondozási hely között, hogy ki menjen érte. Ilyenkor addig is el szokott tartani az egyezkedés, hogy a gyerek ismét elszökik, amit könnyedén meg tud tenni, tekintve, hogy a befogadó helyek nem zárt intézmények.

A szakember szerint amióta nyilvánosságra kerültek a bicskei gyermekotthonban történtek, „egyetlen szakmailag értékelhető döntés sem született a gyermekvédelemben”, ellenben egy új szabályozás miatt 3700 forint pluszköltséget kell magára vállalnia annak, aki kiemel egy gyereket. Ennyibe kerül ugyanis az új lakcímkártya kiváltása.

Rovatok