Orbán Viktor miniszterelnök első februári rádióinterjújában többek között kitért a 13. havi nyugdíjra, amelyet nem tervez a kormány megszüntetni. Hangsúlyozta, hogy nemcsak kiművelt emberfőkre, hanem szakmunkásokra is szükség van, és számukra különösen fontos a munkáshitel bevezetése. Javuló tendenciát vár a magyar–amerikai gazdasági kapcsolatokban, melyet szerinte a demokraták leromboltak. Végül pedig ismét kitért az általa Trump-tornádónak nevezett jelenségre, amely szerinte kisöpri majd a Soros-hálózatot Európából.
„Két csoport van, amire egy polgári-nemzeti kormánynak pavlovi reflex indul be; az egyik a gyermekesek, a másik a nyugdíjasok” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádióban a nyugdíjasok megsegítésével kapcsolatos kérdésre.
A kormányfő szerint az idősek nem öregnek számítanak, hanem a szüleinknek. Mint mondta, a jobboldali kormányt a tisztelet és az elismerés motiválja. A szülőkkel kapcsolatban hozzáfűzte: „Nekik köszönhetjük, hogy itt vagyunk, értünk és miattunk dolgoznak.”
Orbán Viktor elmondta, hogy a támogatottak esetében az 5 ezer főnél kisebb településen élőkről van szó, akiknek nem könnyű a helyzetük, ebből a támogatásból azonban korszerűsíthetik a házukat. Hozzátette: az idei erős év lesz, a kormány pedig szeretne megnyitni eddig még nem lévő lehetőségeket. Felidézte azt is, hogy Magyarországon 420 ezer nyugdíjas háztartás van 2900 településen.
A miniszterelnök elárulta, nem érti, miért lett politikai kérdés a 13. havi nyugdíjból, ami véleménye szerint folyamatos csatározás színhelye bel- és külpolitikai téren egyaránt. Felidézte, hogy korábban Gyurcsány Ferenc kormánya vezette be a 13. havi nyugdíjat, ám később a szocialista kabinet volt az is, amelyik elvette azt.
Ebbe a vitába beleszállt Brüsszel, aki egyre jobban avatkozik be a tagállamok gazdasági életébe
– jelentette ki Orbán Viktor, aki elmondta, hogy a 13. havi nyugdíjat február elején egy összegben fizeti ki a kormány.
A miniszterelnök úgy látja, a baloldal a falut a múlt maradványának tekinti, mondván, nem trendi ott lakni. Ezzel viszont a kormány nem ért egyet, és úgy véli: az a jövő. Orbán Viktor megemlítette, hogy a munkáshitelt eddig mintegy 10 ezren vették fel. A miniszterelnök üdvözölte ezt az adatot, mivel álláspontja szerint a „kiművelt emberfők mellett szakmunkásokra is szükség van”.
Nekik is kell támogatás, eddig nem volt rá pénz. A fiatalok életkorához kapcsolódik egyfajta bizonytalanság is, de mégis sikeres a munkáshitel
– fogalmazott Orbán Viktor, emlékeztetve, hogy elindult a Demján Sándor Program.
A magyar–amerikai kapcsolatokkal összefüggésben elmondta, hogy a demokraták csak romboltak, amit orvosolni kell, és perspektívát nyújtani. Elhangzott, hogy már készül egy nagy akcióterv, ami amerikai befektetéséket hozhat Magyarországra.
Orbán Viktor elmondta, hogy veszélyesnek tartja az NGO-k tevékenységét Magyarországon. Szerinte az ebben lévő emberek „ügynökök, akik más hatalomtól kaptak pénzt azért, hogy egy harmadik felet befolyásoljanak és megbuktassák a helyi kormányt”. Ennél a résznél szóba került a Politico című brüsszeli lap szerepe is, amely állítása szerint több helyről is kapott pénzügyi támogatást Magyarország támadásához, itt több témát is említett, köztük a migrációt és a genderkérdést.
Ezután áttért a Soros-tervre, amelynek elmondása szerint az volt a célja, hogy évente egymillió migráns jöjjön Európába, amely meg is valósult. Arra is kitért, hogy nagy összeget juttattak el egyes országokba a hálózatok, így például Szerbiába és Szlovákiába is. Ennél a résznél kijelentette: „Ki kell söpörni a Soros-hálózatot Európából.”
Jogi következményekkel fognak szembenézni azok, akik veszélyeztetik a szuverenitást. Le kell számolni ezekkel a hálózatokkal, emiatt sipítozás lesz. Fel kell lázadni az európai migránspolitikával szemben. Szép szóval, érvekkel nem lehet Brüsszelt elfoglalni
– fogalmazott Orbán Viktor.
(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök érkezik a Kossuth rádió óbudai stúdiójába ahol interjút adott a Jó reggelt Magyarország! című műsorban 2025. február 7-én. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán / MTI)