A Mathias Corvinus Collegium (MCC) és az Oktatási Hivatal (OH) elkészítette a középiskolák rangsorát, amely alapján kiderült, hogy a top 10-be mindössze egyetlen vidéki intézmény fért be, a többi mind a fővárosban található, illetve egy Budaörsön. Több közösség – a Szülői Hang például – is mélyen elítéli, hogy listát állítsanak fel a gimnáziumok között, a Belügyminisztérium ugyanakkor másképp vélekedik erről.
Minden eddiginél frissebb adatokon alapuló, átfogóbb, részletesebb gimnáziumi rangsor készült a most felvételiző diákok és szüleik tájékozódását segítendő.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Oktatási Hivatal (OH) közreműködésével létrejött értékelése Magyarország 100 legjobb gimnáziumát mutatja be, amely elsőként 2025. február 6-án jelent meg a Mandiner mellékleteként. A rangsor élén két budapesti és egy vidéki gimnázium végzett.
A rangsornak előzménye is volt, hiszen a szülőket és oktatókat a KRÉTA-rendszerben már megkérdezték, hogy mit szólnának hozzá, ha rangsorolnák az iskolákat, figyelembe vennék-e a gyermekük beíratásánál. A Belügyminisztérium arról tájékoztatta akkor az Indexet, hogy terveznek rangsorolni, hiába tiltakozik a Szülői Hang és több szervezet is, ugyanis mások is készítettek már listákat az iskolákról, ők is elkészítik a sajátjukat.
Az MCC Országos Gimnáziumi Rangsor összeállításakor 400 iskolának az Oktatási Hivatalban rendelkezésre álló, közhiteles adatait vizsgálták meg, amelynek során kialakult az érintett gimnáziumok top 100-as sorrendje. A rangsor első tíz helyezettje a következő:
Az elemzésnek a szakgimnáziumok, valamint azok az intézmények, amelyekkel kapcsolatban az adatok teljeskörűen nem álltak rendelkezésre, nem képezték részét. A módszertan, valamint az Oktatási Hivatal által biztosított közhiteles adatok együttesen megteremtették az objektív összehasonlítás lehetőségét, amelynek szempontjai a következők voltak:
Látható tehát, hogy a kompetenciafelmérések eredményei is többet jelentenek már, mint egy egyszerű visszajelzés a tanárok munkájáról, hiszen beleszámítottak az eredmények a lista elkészítésébe.
Az indikátorok azonos súllyal vették figyelembe az érintett intézmények bizonyos szempontú társadalmi elismertségét, valamint a tanári munka és a tehetséggondozás eredményességét. A hét elemzési terület együttes alkalmazása lehetővé teszi, hogy az MCC Országos Gimnáziumi Rangsor a ma elérhető legalaposabb, legmegbízhatóbb értékelést adja a gimnáziumokról. Az MCC és az Oktatási Hivatal együttműködési megállapodást írtak alá a rangsor évenkénti megjelentetéséről – tudtuk meg az MCC sajtóközleményéből.
Ahogy arról beszámoltunk korábban, a HVG még 2024 októberében rangsorolta a gimnáziumokat, amely némileg eltérő eredményt mutatott. Hat gimnázium szerepel mindkét felsorolás első 10 helyezettje között, viszont az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium (Budapest), a VII. Kerületi Madách Imre Gimnázium (Budapest), a Deák Téri Evangélikus Gimnázium (Budapest) és a Veres Pálné Gimnázium (Budapest) már nem fért fel az újabb listára.