Ismét középpontba kerül Rákosrendező és a terület főváros által történő megvásárlása. Karácsony Gergely főpolgármester még január végén az elővásárlási joggal való élésről szóló előterjesztésében leírta, hogy a mini-Dubajért fizetendő vételárat a Budapesti Közművek Zrt. (BKM) a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű (MUHA) értékesítéséből származó bevételéből teljesíteni tudja. Erre erősített a Rákosrendezőről szóló konferencia után Vitézy Dávid is. A MOHU szerint viszont az általuk kifizetett összeg elköltése szabályokhoz kötött.
Újabb fordulat következhet be Rákosrendező ügyében, legalábbis a vételár kifizetésének módjában. 2025. január 24-én ugyanis Karácsony Gergely előterjesztést nyújtott be a Mini-Dubaj-projektet ellehetetlenítő elővásárlásról. Ebben a főpolgármester hangsúlyozta, a Rákosrendezőért fizetendő vételárat a BKM a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű értékesítéséből származó bevételéből teljesíteni tudja.
A fővárosi önkormányzat megszavazta az előterjesztést, a kormány pedig kisebb kivárás után elfogadta Budapest elővásárlási jogát, így örömteli hangulatban telt Karácsony Gergely és Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetőjének közös szakmai konferenciája a Parkvárosról.
Mivel az eseményen kevés szó esett a fővárosi „mesterterv” finanszírozásáról, így a konferencia után interjút készítettünk Vitézy Dáviddal, aki nagyon optimistán látta a helyzetet.
A MOHU-tól van rá pénzünk. A Budapesti Közművek (BKM) a hulladékkoncesszióból származó bevételeiből veszi meg a telket. Volt egy 33 milliárd forintos egyszeri bevétel a hulladékhasznosító mű átruházásából, ezt használja fel a város. Ezt a közgyűlési döntés is tartalmazza
– fogalmazott lapunknak a frakcióvezető.
Pontatlanul fogalmaz Vitézy Dávid – a hulladékkoncesszió bevételeiből biztos nem veszi meg a főváros Rákosrendezőt
– közölte a MOHU lapunkkal.
A cég kifejti, lehet hogy nem tiszta minden részlet a MOHU és a főváros szerződéseiről, ezért szeretnék eloszlatni a kételyeket.
Elárulták, hogy a MOHU Budapest valóban fizetett a BKM-nek, összesen 39 milliárd forintot adtak a MOHU Budapest 50 százalékáért és annak működtetéséért. Ebből 17 milliárd forintot a BKM csak a közös tulajdonú MOHU Budapest fejlesztésére költhet – ezt az összeget letéti számlán kell tartani, másra nem lehet fordítani.
A szerződés részeként, tavaly év végén, további 13 milliárd forintért vásárolt meg a MOHU Budapest a fővárostól egy részben EU-s forrásból megvalósuló hulladékválogatót és logisztikai telepet. A vételárat az EU-s támogatással összefüggésben használhatja fel az önkormányzat
– közölte a vállalat.
Ez alapján valóban van bőven tartalék a BKM-nél, azonban az összeget nem tudja szabadon felhasználni a főváros.
Hogy Budapest milyen forrásokkal rendelkezik, az nem a MOHU dolga. A mi feladatunk a hazai hulladékgazdálkodási rendszer modernizálása és fejlesztése, annak érdekében, hogy meg tudjunk felelni az európai uniós céloknak, és minél jobban óvjuk környezetünket
– tette hozzá a MOHU.
Cikkünk megjelenése után a főváros felhívta a figyelmet, hogy a BKM-nél így is maradt 22 milliárd forint a MOHU általi felvásárlásból, vagyis az első, 12,7 milliárd forintos részlet kifizetésére van fedezetük.
Ez az az összeg, amelyet 10 napon belül kell elutalni Budapestnek, azonban a további 17,8 milliárd forintot hamarosan szintén ki kell fizetniük – amint a jogi akadályok elhárulnak az üzlet elől. Csak a harmadik, 20,9 milliárd forintos részlet ér rá 2039-ig.
Ezzel kapcsolatban a főváros azt mondta, a második részlethez szükséges további 8,5 milliárd forintot pedig majd kigazdálkodják.
(Borítókép: Rákosrendező 2025. január 22-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)