Koós Pál, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora pénteken bizalmi szavazást kezdeményezett saját magával szemben. Az akcióra a hallgatók úgy reagáltak, hogy az „illegitim rektor” csak fel akarja használni a szenátust, a MOME Front kommunikációs cselnek nevezte a lépést.
Személyével kapcsolatban bizalmi szavazást kezdeményezett Koós Pál, a MOME rektora – közölte honlapján még pénteken a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem. A MOME Front egy, a 444 által szemlézett közleményben kommunikációs cselnek nevezte az indítványt, és továbbra is a rektor, valamint helyettesei lemondását követeli.
„Koós Pál, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora, aki 24 éve szolgálja – korábban oktatóként, tanszékvezetőként, rektorhelyettesként, majd rektorként – az intézményt, elkötelezett az elmúlt napokban kialakult helyzet megoldása iránt. Célja a nyugodt, zavartalan munka és oktatás feltételeinek megteremtése, ehhez azonban elengedhetetlen a rektor legitimitásának tisztázása, így a mai napon a saját személyével kapcsolatban bizalmi szavazást kezdeményezett a szenátusnál” – olvasható a MOME oldalán pénteken megjelent egyetemi közleményben.
Az egyetemi hallgatói szervezet azonban arra kéri a szenátust, hogy ne szavazzanak bizalmat Koós Pálnak, az „illegitim rektornak”, akit felszólítottak, hogy „ne azt a szenátust használja fel arra, hogy legitimitásának látszatát keltse, amely már a rektorválasztás során sem szavazott”.
A Koós Pál által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány egy kommunikációs csel, amely párhuzamban áll Böszörményi-Nagy Gergely látszatintézkedéseivel, és amelynek hátterében az egyetem közösségében kialakult általános bizalmi válságra reagáló megfélemlítő listázás és belső egyezkedések állnak
– írják a MOME Front közleményében.
A hallgatók nyílt levéllel fordultak Böszörményi-Nagy Gergelyhez is, aki szerintük „a kuratórium elnökeként tisztán látja, milyen lépésekkel lehetséges a szenátus döntési jogköreinek helyreállítása, mivel az elmúlt öt év SZMR- és alapítóokirat-módosításaival tudatosan vonta magához azokat”. „Az eddigi kommunikáció sikertelensége nem félreértések vagy a hallgatók hajthatatlanságának következménye, hanem a MOME egyetemi polgárságának többszöri, módszeres infantilizálásának és degradálásának, valamint követeléseik teljes semmibevételének folyománya” – jegyzik meg.
A rektor még decemberben meghozott és bejelentett személyi döntései az elmúlt hetekben nagy visszhangot váltottak ki az intézményben. A MOME pályázatokat írt ki a szervezeti átalakítás részeként épp kialakuló szervezeti egységek, az úgynevezett tudásközpontok vezetésére, és hét pozícióból Koós Pál három esetben nem fogadta el a szenátus által megszavazott jelöltek pályázatát, két esetben pedig olyan vezetőt jelölt ki, akit a szenátus határozottan nem támogatott.
A lépés azért is keltett felháborodást, mert döntésével a rektor szembement az egyetem legfőbb választott szervezetével, amelynek elvileg az egyetemi autonómiát kellene képviselnie, és azért, mert a vezetők visszautasításával a rektor még jobban elmélyítette a szervezeti átalakítás jelentette káoszt, pár héttel a tavaszi félév kezdete előtt.