Nutriát, azaz hódpatkányt vett kamerára a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kameracsapdája a Kis-Balatonon. A faj már több éve megtalálható Európában, azonban veszélyt jelent a körülötte lévő élővilágra.
A nutria inváziós fajnak számít Magyarországon nem csupán az élővilágra, de a töltésekre és a gátakra is – írja az Infostart.
A nutria egy Dél-Amerikából származó idegenhonos faj, ami a tiszta vizű vízi növényzettel benőtt területeket kedveli. Nem ragaszkodik feltétlenül vizes élőhelyhez, sokféle helytípuson képes megtalálni életfeltételeit. A faj már több mint száz éve észlelhető Európa nagy területén, kezdetben csak a mediterrán éghajlaton, de – a telek enyhülése miatt – azóta már a hideget is képes túlélni.
Ebben az időszakban kevesebb a táplálék, és a fagyos napok, a befagyott vizek nem teszik lehetővé elvileg, hogy túlélje a telet. De ezek a fagyos időszakok, a hosszú hóborítás, a jégborítás már hiányzik.
– nyilatkozta az InfoRádiónak Lanszki József, a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos tanácsadója.
A nutria magyar neve hódpatkány, és a rágcsálók közé tartozik. Az elnevezése abból születhetett, hogy testalkata a hódéhoz hasonló, a farka viszont a patkányéhoz. A faj egy évben kétszer-háromszor is szaporodhat, és négy-öt utódot hoz világra. Jól fel tudja őket nevelni, mivel a növényi táplálék nem jelent gondot számára, ahol megtelepszik, ott a lágyszárú növényeket kezdi el fogyasztani.
A Duna és az Ipoly mentén már több éve önfenntartó állománya van a fajnak. Abban az esetben, ha már nagy területen elterjedt, különösen nehéz szembemenni velük. Illetve olyan problémák is felmerülhetnek az állat miatt, mint a töltések oldalának megfúrása, ami akár halastavakat is érinthet. A baj azonban nem derül ki gyorsan.