A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a magyar családok védelme érdekében a farsangi időszakban is kiemelt figyelmet fordít a szezonális termékkörök ellenőrzésére, valamint határozottan fellép, amennyiben hiányosságokat tapasztal. Nem biztonságos termék esetén az NKFH szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok intézkednek a termék forgalomból történő kivonása és a fogyasztóktól történő visszahívása iránt.
A visszaélésre alkalmas, sokszor veszélyes termékek kiszűrésére a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok kiemelt hangsúlyt fektetnek. Az NKFH akkreditált laboratóriumi vizsgálatainak elsődleges célja, hogy kiszűrjék a forgalomból azokat a termékeket, amelyek égési tulajdonságai nem biztonságosak.
A hatóság feladata továbbá a jogellenes forgalmazás feltárása, valamint jogsértés megállapítása esetén a jogkövető magatartás kikényszerítése. Az ellenőrzések fontosságát igazolja, hogy a korábbi évben a vizsgált 37 jelmez, maszk és paróka közül 20 nem elégítette ki a szabvány követelményeit, azaz a termékek 54 százalékánál találtak kifogást a laboratóriumi munkatársak.
Természetesen a hatósági fellépés mellett a fogyasztói tudatosság is kiemelt fontosságú a megelőzés érdekében. A szülőknek ezért azt javasolják, hogy körültekintően válasszák ki gyermekük jelmezét, mert azok jellemzően szintetikus anyagból, poliészterből készülnek, így adott esetben veszélyesek lehetnek. A termékek gyártásával és anyagával kapcsolatos információkat a gyártónak kell biztosítania, azokat a terméken címkézés útján kell feltüntetnie. Ha a jelmezt olyan alapanyagból készítették, amelynél a gyulladás esetén a láng terjedési sebesség 10 mm/s és 30 mm/s közé esik, a játékon és csomagolásán a következő figyelmeztetést kell feltüntetni: „Figyelem! Tűztől tartsa távol!”
Sajnos így is előfordulhat, hogy a gyermek olyan helyen használja a jelmezt, ahol égő gyertya vagy egyéb hőforrás van, ezért minden esetben felhívják a figyelmünket arra, hogy a jelmezt viselő gyermek ne kerüljön hőforrás közelébe. A poliészter-alapú jelmez vagy paróka azért veszélyes, mert nyílt láng közelében a hajrész vagy a jelmez meggyulladhat, és a láng kioltása után az égés önmagától nem szűnik meg. Az ilyen jelmezek előre látható használata során fennáll az égési sérülés veszélyének súlyos kockázata. A természetes anyagból (pl. pamutból, gyapjúfilcből) készült jelmezek komfortosabbak és kevésbé gyúlékonyak.
Nagyon fontos mindemellett, hogy a hajlékony maszkok ne tapadjanak az arcra, és ne nehezítsék meg a lélegzést. A szellőző felületeket megfelelően ki kell alakítani, hogy a termék ne legyen fulladásveszélyes. A fejet teljesen körbezáró, nem átlátszó anyagból készült álarcokon és sisakokon legalább kettő, egymástól legalább 150 milliméter távolságra lévő nyílású vagy megfelelően kialakított egynyílású, legalább 1300 négyzetmilliméteres szellőző felületet kell biztosítani a fulladásveszély elkerülése érdekében.
Az álarcok, parókák, kiegészítők általában egy méretben kaphatók. Azokat a jelmezeket, amelyet kifejezetten gyerekeknek terveztek, címkével jelölik, és a gyermek magasságát, életkorát is feltüntetik, ami megtalálható a termékleírásban.