Egy hét maradt a felsőoktatási jelentkezési határidőig, és több mint 87 ezer állami ösztöndíjas helyet irányoztak elő – jelentette be Varga-Bajusz Veronika, a KIM államtitkára. Míg a gazdaságtudományi képzések továbbra is vezetik a népszerűségi listát, váratlan fordulatként a pedagógusképzés a második helyre tört előre. Az egyetemek nemzetközi versenyképessége is ugrásszerűen javult: már tizenkét magyar intézmény szerepel a világ legjobb 5 százaléka között.
Varga-Bajusz Veronika, a felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár a közszolgálati televízió reggeli műsorában elmondta: a jelentkezést online kell kitölteni Ügyfélkapu+ vagy Digitális Állampolgárság (DÁP) alkalmazás segítségével.
Hat szakot lehet megjelölni, és július elejéig még lehet módosítani a szakok sorrendjét. Az eljárás már teljesen elektronikus, a rendszer felhasználóbarát, segít ellenőrizni, hogy minden szükséges adatot kitöltött-e a jelentkező.
„Figyelni kell arra, hogy a folyamat végén meg kell történnie a hitelesítésnek”
– hangsúlyozta az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában.
Évek óta a gazdaságtudományi terület a legnépszerűbb, ugyanakkor tavaly a második helyre került a pedagógusképzés (a 2023-as 4. helyről), 2024-ben közel 15 ezer hallgatót vettek fel pedagógusképzésre – jelezte az államtitkár.
Egyre népszerűbbek a nemzetgazdaság szempontjából fontos műszaki, természettudományi, informatikai képzések, a keresett szakok közé tartozik az agrár- vagy az orvos- és egészségtudományi képzési terület.
Május 5-én kezdődnek az érettségi vizsgák, az egyetem pedig akár szakonként mondhatja meg, hova vár emelt vagy középszintű érettségit – ezek is megtalálhatók a felvi.hu felületen.
A felvételi ponthatárokat július 23-án hirdetik majd ki.
Az államtitkár szerint az egyetemeknek már nem egymással kell versenyezniük, hanem nemzetközileg kell versenyhelyzetben lenniük. Ismertette: hat évvel ezelőtt hét volt, mostanra már 12 magyar egyetem van a világ legjobb öt százalékában, és erősödnek az oktatói és kutatói munka, a gazdasági kapcsolatok mérőszámai.
Azt is elmondta, hogy tavaly és tavalyelőtt 75 ezer állami ösztöndíjast vettek fel az egyetemek, az idei évben pedig 87 ezres kapacitást irányoztak elő.
A múlt héten írtunk arról, hogy megkezdődött a magyar pedagógusok béremelési programjának második lépése, amelynek keretében az Európai Unió összesen 1,8 milliárd euróval segíti a magyar pedagógusok béremelését – ez tanáronként ötmillió forintot jelent. A program hat évig tart, ezután a magyar államnak kell vállalnia a bérek további emelését.