Több mint száz pert indították már szülők a kötelező védőoltások ellen, a legtöbben egy előre legyártott formanyomtatvány alapján. Gyakori azonban az is, hogy az oltás beadásának idejére az egyik szülő külföldre költözteti gyermekét.
Már száznál is több per indult Magyarországon, melyekkel a szülők a kötelező védőoltások alól szeretnék felmenteni gyermekeiket – írja a Népszava.
A lap iparszerű tevékenységként írja le a pereskedést, miközben azt is hozzáteszi, hogy a beadványok nagy részét egy előre elkészített formanyomtatvány alapján készül. Ezek között polgári pereket is kezdeményeznek arra hivatkozva, hogy az orvos nem adott számukra olyan szakvéleményt, amivel elkerülhették volna az oltást.
Az oltásellenes pereskedés kezd egyre népszerűbbé válni, a panaszosokat Pál-Szántó Ágnes és Mihalik Angelika nagykanizsai ügyvédek képviselik. Mihalik és Pál-Szántó felszólította múlt év végén Pintér Sándor belügyminisztert, hogy az egészségügyért felelős tárcavezető tegyen lépéseket a kötelező védőoltás megszüntetésére. A Népszava érdeklődött az illetékes minisztériumnál, válasz azonban egyelőre nem érkezett.
Gyakori eljárás, hogy az oltás beadásának idejére az egyik szülő külföldre, például Ausztriába viszi-költözteti az oltandó gyermekét
– mondta Nemes Dénes ügyvéd a Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) által szervezett januári webináriumon. Nemes az egyik olyan ügyvéd, aki oltásellenes perekben látja el gyermekorvosok, illetve védőoltási szaktanácsadók képviseletét. Az ügyvéd többek között elmondta azt is, a kötelező védőoltások rendszere szigorúan szabályozott, nem tud olyan perről, amit az oltástagadók megnyertek volna akár első fokon is.
A fórumon Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) vezetője arról beszélt, hogy Magyarországon a kötelező oltásokat számos jogforrás védi, köztük az Alaptörvény, az egészségügyi és járványmegelőzési törvény. Hozzátette azt is, hogy a kötelező védőoltásokhoz nincs szükség szülői beleegyezésre, mindössze egy tájékoztatást ad át nekik a védőnő. Ettől függetlenül az anya vagy az apa kérhet kiegészítő információt, aláírnia csak azt kell, hogy megkapta a tájékoztatót.
Ha például láz vagy egyéb más betegség miatt kimarad a védőoltás, és 3 hónapnál tovább nem kapja meg a gyermek, akkor a védőnő köteles jelenteni az esetet a népegészségügyi hatóságnak. Amennyiben a gyermeknek hosszan tartó betegsége van, és úgy tűnik, hogy belátható időn belül nem változik, akkor van lehetőség a felmentésre. Ezt megelőzi hatósági eljárás, amiben minden orvosi dokumentumot megvizsgálnak, ellenőriznek.
A védőnőknek kötelességük jelezni a gyámhatóságnak és a rendőrségnek azt, ha egy szülő nem hajlandó együttműködni az oltással kapcsolatban. A gyermeket akár ki is emelhetik a családból, amíg nem kapja meg a vakcinát, ha pedig a szülő hajlandó együttműködni, akkor a gyermek visszakerülhet.