Egy törvény és két kormányrendelet tervezett módosításával március 1-je után 100 ezer jogosult járandóságát emelik 10 százalékkal. Az intézkedés 80 898 hadigondozottat és 18 830 politikailag meghurcolt személyt érint.
Több mint három évtizede fogadta el az Országgyűlés a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV. törvényt, hogy a hadiesemények során tanúsított példás helytállás következtében hősi halált halt vagy megrokkant katonákról, polgári lakosokról és hozzátartozóikról gondoskodjanak.
A megállapított járandóság inkább erkölcsi elégtételnek volt tekinthető, hiszen maga a törvény preambuluma is elismerte, hogy a gondoskodás figyelemmel van a nemzetgazdaság korlátozott teherbíróképességére.
A jogszabály meghatározása alapján az a személy vált hadigondozásra jogosulttá, aki katonai szolgálat, kötelező katonai előképzés, légitámadás, hadművelet, visszamaradt robbanóanyag felrobbanása során vagy következtében testi épségének vagy egészségének károsodása folytán hadieredetű fogyatkozást szenvedett, továbbá akit hadigyámoltként, hadiözvegyként, hadiárvaként, hadigondozott családtagként kell gondozásba venni. A törvény többféle ellátási formát is ismer, így például
A volt hadiárvák, volt hadigondozott családtagok és volt hadigyámoltak esetében a havi járadék az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 30 százaléka, ami ez idő szerint 8550 forint.
Február elején került fel az igazságügyi tárca honlapjára az a törvénytervezet, amelynek indoklása szerint
a XX. századi diktatúrák áldozataiért történő erkölcsi elégtétel nyújtása alaptörvényi kötelesség, ezért a hadigondozottakról való gondoskodásra Magyarország erkölcsi kötelességként tekint.
A törvénymódosítás, amely a kapcsolódó hatásvizsgálati lap szerint 80 898 személyt érint, arról szól, hogy a március 1-jét megelőzően megállapított hadigondozotti ellátásokat a jogszabály hatálybalépését követő hónap első napjától március 1-jére visszamenőlegesen 10 százalékkal kell megemelni.
Ugyancsak a napokban jelent meg annak a két kormányrendeletnek a tervezete, amelynek célja az 1938 és 1963 között politikailag meghurcolt személyek járandóságának emelése. A politikai rehabilitációs nyugdíj-kiegészítés 18 330 embert érint, mégpedig úgy, hogy a 2025 februárjára folyósított saját jogú ellátás összegét március 1-jétől 10 százalékkal megemelik.
Tíz százalékkal emelik a saját jogú ellátás összegét az 1951 és 1956 közötti időszakban politikai okból hátrányos megkülönböztetéssel járó katonai munkaszolgálatot teljesítettek esetében is.
(Borítókép: Szavaznak a képviselők a napirendről az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. július 1-jén. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)