Index Vakbarát Hírportál

Orbán Viktor: Nem kell kilépni az Európai Unióból, szétesik az magától is

2025. február 14., péntek 07:45

Pénteken reggel ismét a Kossuth rádióban adott interjút Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő többek közt beszélt az orosz–ukrán háború fejleményeiről, az illegális bevándorlásról és az új kormányzati intézkedésekről is.

„Boldog vagyok, hogy a béke hangját Donald Trumpnak hívják. A nyugati világ egyik pillére, az erősebbik, az USA olyan változást indított el, amely az egész nyugati világ érvrendszerét helyezi új pályára. Ez a folyamat, a Trump-tornádó már Európa ajtaján kopogtat” – mondta Orbán Viktor a szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.

A miniszterelnök hozzátette, hogy Donald Trump amerikai elnök szerint a migrációt megállító határpolitika, a zöldpolitika sem mehet a gazdasági észszerűség rovására, és a gazdasági élettel együtt kell művelni a zöldpolitikát.

A kormányfő elmondta, hogy az amerikaiak azt is állítják, hogy a hagyományos családmodell a megfelelő.

A kereszténységet is vakhitnek és középkorinak állították be, de az Egyesült Államok ebben is mást mond, azt, hogy a hit, a hitbéli közösség jó

– fogalmazta a miniszterelnök, majd hozzátette, hogy szerinte ezek Európában jelentős változásokat fognak hozni. A kormányfő azt is elmondta, hogy a magyar gazdaság számára nagy lökés, nagy lehetőség lesz a béke, amit Donald Trump elhozhat.

„Ha jön az amerikai elnök, békét teremt, szerintem Oroszországot visszaintegrálják a világgazdaságba, az európai biztonsági rendszerbe, sőt még az európai energiarendszerbe is, az Magyarországnak egy óriási lökést ad. Nagy lehetőség, sokat nyerünk a békén” – mondta.

A politika világa nem kedélyes és barátságos

Orbán Viktor szerint a politika világa nem kedélyes és nem barátságos, szerinte olyan, hogy valaki nem áll ki saját maga mellett, olyan nincs, és olyan, hogy nem tesz semmit a béke érdekében, olyan sincs. Mint mondta, a nemzetközi politika világa érdekalapú, kemény.

A tárgyalóasztalnál nem osztják a helyeket, azt ki kell harcolni a miniszterelnök szerint.

Európa, aki a háborút támogatja, miért is kapna helyet ott. De mi, magyarok, mindenütt ott leszünk, kiharcoljuk, mert mi mindig a béke oldalán álltunk

– emelte ki a kormányfő.

A müncheni merényletről szólva Orbán Viktor elmondta: gyakran van úgy, hogy az ember nem örül, ha igaza lesz. „Mi 2015 óta mondjuk, hogy ne veszítsétek el a józan eszeteket” – tette hozzá. Utalt az illegális nemzetközi üzletre, amellyel szerinte illegális bevándorlók tömegeit engedték be a nyugat-európai országok.

Említést tett Soros Györgyről is, aki „az aláírásával hitelesítette a tervét”. Az Európai Uniónak eszerint 1 millió illegális bevándorlót kell minden évben beengedni, a miniszterelnök szerint ez pedig sajnos működik, mert „a mi pénzünkön megélni akaró idegenek jönnek”.

Azt állították, ebből jó dolog sül ki, miközben a közbiztonság kirojtosodott. Nem vagyunk boldogok, hogy visszaigazolt minket az idő. De ebből mi kimaradtunk. Magyarországot ez nem fertőzte meg. A Jóisten minket nem akar elveszejteni, meghagyta a józan eszünket. Az első pillanattól két lábbal állunk a földön

– fogalmazta Orbán Viktor. Hozzátette, hogy a kormány ellenáll az európai migrációs paktumnak, mert „még mindig olcsóbb  befizetni a napi egymillió eurós büntetést, mintha beengednénk a migránsokat, és annak a következményeit kellene finanszírozni”.

Az Egyesült Államok a kormányfő szerint épp azt csinálja, amit Magyarország csinált a déli határon, ami szerinte felvet egy demokráciaproblémát is. Mint a kormányfő megjegyezte, a németeknél 69-70 százalékos támogatottságot élvez egy szigorúbb bevándorláspolitika.

„Demokrácia-e még a parlamentarizmus egyáltalán? Gyakran előfordul, hogy a kormány és az emberek álláspontja nem esik egybe. De ha két malomban őrölnek az ország vezetői meg az emberek, akkor demokráciadeficit születik. A rendszernek korrigálnia kell, a víz az úr, a vezetőknek kell alkalmazkodniuk” – jegyezte meg Orbán Viktor.

Orbán Viktor szerint az AfD a jövő

A kormányfő szerint a szerdai Alice Weidel-találkozó célja az volt, hogy korrigálni fog a német politikai rendszer. A miniszterelnök szerint azokat a szereplőket emeli majd fel a német politika, akik alapvető kérdésekben a nép oldalán állnak, és szerinte az AfD ilyen, „ők pont azt mondják, amit az emberek hallani akarnak”, többek közt az adócsökkentést, a középosztály vásárlóerejének megtartását akarják.

Orbán Viktor szerint mindenki érzi, hogy Brüsszel visszaél a hatalmával, a brüsszeli ufó, ahogy Weidel mondta, a nemzeti hatáskörből veszi el a jogköröket. A kormányfő szerint az AfD a jövő, és szerette volna tudni, hogy amit képviselnek, az Magyarország számára milyen következményekkel jár. Orbán Viktor szerint az AfD előretörése, amit istencsapásaként írnak le a német sajtóban, az Magyarország szempontjából jó dolog.

A német gazdasági hatásról úgy szólt, a mostani magyar kormány számára ez a legnagyobb intellektuális kihívás. Már 2010-2011 óta tudják, hogy „az Európai Uniónak kampó”, ha ez így megy tovább. „Nem kell kilépni, szétesik ez magától” – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy Magyarországnak még inkább belül kell maradnia, de az unió így ebben a formában nem tud megmaradni.

A kormányfő szerint a Draghi-jelentés is ezt igazolja, szerinte radikális változásokra van szükség, és bár az európai miniszterelnökök egyetértettek abban, mit kellene csinálni, mégsem történik semmi. Orbán Viktor megemlítette, hogy csökkenteni kell az energiaárakat, hiszen tönkremennek az európai cégek, mert 2-szer, 3-szor többet fizetnek, mint Kínában vagy Amerikában, tönkremennek az európai szabályozás miatt. Megjegyezte, hogy a tőkepiacon is változtatni kell: jobb ajánlatot kell tenni az európai tőkevállalatoknak, egységes tőkepiac kell.

Ha ebben meg tudnánk egyezni, akkor megoldás születhetne: tehát energiaár-csökkentés és a pénzek itt tartása a fontos

– tette hozzá a miniszterelnök.

„Nem Európáról kell gondolkodnunk, hanem Magyarországról”

„Látjuk Európa kapálózását, viszi a Rajna–Duna vize, a túlélésért küzd. De nekünk nem Európáról kell gondolkodnunk, hanem Magyarországról. Kell egy olyan gazdaságpolitika, ami akkor is működik, ha az unió gazdaságpolitikája sikeres, és akkor is, ha nem” – mondta Orbán Viktor.

Hozzátette, hogy lehet olyan gazdaságpolitikát csinálni, „ami enyhíti a kapálózást”, de meg kell érteni, hogy a világ gazdasági jövőjét nem Európában írják, hanem Ázsiában és az arab világban, és esetleg Amerikában, ha Donald Trump sikeres lesz. A kormányfő szerint a magyar gazdaságnak ezért speciális kapcsolatokat kell kialakítania: az Egyesült Államokkal, Kínával, az arab világgal, tehát ki kell törnünk az európai elszigeteltségből. 

A miniszterelnök szerint a magyarországi termékeket el tudjuk adni a világpiacon, a teljes nemzeti összterméknek ez 80-85 százaléka. A kormányfő szerint kereskedni és eladni kell, valamint  támogatni kell a kkv-kat, hogy külföldi kapcsolatokat tudjanak kialakítani, hogy digitalizálódjanak, tőkejuttatási programokkal is.

Van egy becsületes nyugdíjrendszerünk. Az infláció mértékével emeljük a nyugdíjakat, 2024-ben 2-2,5 százalékkal magasabban emeltünk. Van olyan is, amikor alábecsüljük az inflációt, de folyó év novemberében mindig korrigáljuk. Pontos elszámolás, hosszú barátság

– jegyezte meg a kormányfő, majd hozzátette, hogy a nyugdíjasok és a kormány között erős szövetség van, és szerinte Brüsszel támadja ezt.

„Folyamatos nyomás alatt vagyunk a 13. havi nyugdíjat illetően a szakértők és Brüsszel által, de a magyar kormány ennek ellenáll, meg fogjuk védeni a nyugdíjakat. 2,5 millió emberről van szó, akik az országot a hátukon vitték. Meg fogjuk őket védeni” – emelte ki a miniszterelnök.

„Brüsszel azt követeli, hogy az energiaszolgáltatók szabadon állapíthassák meg az áraikat. Hát lenne itt haddelhadd. Ma a magyar családok fizetik a legalacsonyabb rezsit az Európai Unióban. Vissza kell verni ezeket a kísérleteket, bepereltek minket, de meg fogjuk védeni a magyar családokat” – jegyezte meg Orbán Viktor.

(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth rádió óbudai stúdiójában 2025. február 14-én. Fotó:Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher  / MTI)

Rovatok