A tavaly júniusi európai parlamenti választásokon Magyar Péter pártja Szegeden kapta a legtöbb szavazatot: az újonnan létrejött politikai formáció listájára a választók 39 százaléka voksolt. Hódmezővásárhelyen a Tisza-listára a választók 24 százaléka szavazott. Bár a 2026-os választásokon a Tisza Párt is indul, jelenleg egyik városban sincs alapszervezete. Botka László és Márki-Zay Péter, a két egykori miniszterelnök-jelölt, úgy tűnik, nyitott lenne az együttműködésre.
„Európai szociáldemokrata vagyok, akinek nagyon nem tetszik, amit a Fidesz-kormány csinál” – jelentette ki a napokban Botka László. Szeged polgármestere a Közéleti Kávéház rendezvényén arra a megjegyzésre reagált, hogy vannak, akik rossz szemmel nézik, hogy a BYD e-autógyár ügyében rendszeresen találkozik az Orbán-kormány tagjaival.
Egyszer valaki azt mondta nekem, hogy csak akkor bukok meg Szegeden, ha a Fidesz színeiben indulok
– jegyezte meg tréfálkozva az 52 éves politikus. A polgármester szerint sokan politikai motivációból próbálják félreértelmezni a BYD-vel kapcsolatban a város és a kormány együttműködését. „Közös érdek az, hogy a gyár megépüljön és hosszú évtizedeken keresztül Szeged és a Dél-Alföld zászlóshajója legyen” – jelentette ki Botka László.
A szegedi politikus aggályosnak nevezte a Fidesz-kormány kommunikációját, ami – tette hozzá – az utóbbi időben még agresszívebbé vált az Európai Unióval szemben. Szerinte az EU mi vagyunk, a 27 tagállam, köztük Magyarország.
Nagyon sok példa van arra, hogy egy diktatúra vagy egy hegemón politikai rendszer egy váratlan dolog miatt rendül meg, aminek a jelentőségét először alábecsülik és nem is igazából gondolnak bele a politikai hatásába
– fogalmazott Botka László, aki szerint ilyen ügy volt a kegyelmi botrány, ami végül a szegedi származású Novák Katalin államfő lemondásához vezetett. Akkor tűnt fel a magyar közéletben az egykori igazságügyi miniszter, Varga Judit férje, Magyar Péter.
„Soha életemben nem találkoztam Magyar Péterrel. Nem keresett engem, én sem kerestem őt” – mondta a szegedi politikus, aki 2017-ben az MSZP miniszterelnök-jelöltje volt.
A tavalyi európai parlamenti választásokon a Tisza Párt Szegeden szerepelt a legjobban: 39 százalékot kapott a Tisza-lista, míg a Fidesz 30-at. A júniusi választásokon a Tisza Párt megverte a kormánypártot Szegeden
– közölte Botka László, majd hozzátette, ő 68 százalékot kapott a polgármester-választáson, így tisztában van azzal, hogy szavazóinak jelentős része a Tisza Pártra voksolt.
„Volt egy kalandos évem 2017-ben miniszterelnök-jelöltként” – emlékezett vissza arra a rövid időszakra, amikor kormányfőaspiráns volt az MSZP színeiben. Mint fogalmazott, akkor megismerte, milyen nehézségekkel küzd az ellenzék.
A választópolgárok jelentős része úgy gondolkodik az ellenzéki politikusokról, hogy azokra, akik már négyszer kétharmadhoz juttatták a Fideszt, ötödik ízben már nem kellene feladatot bízni
– fogalmazta meg kritikáját a politikus.
Márki-Zay Pétert, Hódmezővásárhely polgármesterét tavaly júniusban a vásárhelyiek több mint 55 százaléka választotta újra. Összesen 12 505-en voksoltak rá, míg a Tisza Párt európai parlamenti listájára csaknem 5500-an.
Lázár János városában Magyar Péter újdonsült pártja a szavazatok 24 százalékát kapta meg, míg a Fidesz 37 százalékát.
Szerettük volna megkérdezni Márki-Zay Pétert, aki Indiából egy SMS-t írt, hogy legközelebb egy hónap múlva lesz Magyarországon. „Ifjúkori álmom valósult meg ezzel az úttal” – tudatta az Indexszel a politikus.
A 2022-es ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje még az indiai útja előtt egy gyulai fórumon támogatásáról biztosította Magyar Pétert, a Tisza Párt elnökét.
A hódmezővásárhelyi polgármester kifejtette, ő abban érdekelt, hogy „ezt a korrupt, jogtipró, szociálisan érzéketlen rendszert mielőbb eltakarítsuk”.
A politikus szerint „ha erre Magyar Péternek van ma a legnagyobb esélye, számomra nem kérdés, hogy őt teljes szívemmel támogatom. Még akkor is, ha vannak bizonyos értékrend- és stílusbeli különbségek közöttünk.”
A 2022-es ellenzéki összefogás kormányfőjelöltje úgy véli, Magyarország hosszú időre elvágja magát a jövő lehetőségeitől, ha „nem tudjuk elengedni azt, ami elválaszt bennünket, ugyanazon oldalon állókat egymástól”.
(Borítókép: Tövissi Bence / Index)