„Semmihez nem mertünk hozzányúlni, mert olyan kosz és mocsok volt” – többek között így jellemezte az egyik anyuka az érdi intézményt, ahova a gyermekét vitte védőnőhöz. A probléma akkor alakult ki, amikor a gyermek használni szerette volna a mosdót.
„Az, hogy az ember elmegy egy védőnői vizsgálatra, és ilyen körülmények fogadják, vállalhatatlan” – mondta az Átlátszónak egy édesanya, és mások is hasonló áldatlan állapotokról számoltak be az érdi védőnői helyiségekkel kapcsolatban.
Azok az érdi kismamák, akik a védőnőhöz vitték az intézménybe a gyereküket, és kimerészkedtek a mellékhelyiségbe, tragikus állapotokról számoltak be.
„Éves státuszvizsgálatra vittem a gyermeket a védőnőhöz. Ekkor a gyermeknek használnia kellett volna a mosdót. Borzasztó körülmények voltak [...]. Semmihez nem mertünk hozzányúlni, mert olyan kosz és mocsok volt. Mikor rákérdeztem, azt a választ kaptam, hogy ezt a problémát már jelezték, de megoldás egyelőre nincs. Én nem gondolom, hogy a takarítás a védőnő feladata lenne” – mondta a lapnak a kismama, majd megkeresték a Dél-Budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórházat is.
Ők az alábbi választ küldték: „Az ingatlanüzemeltetés és a közös használatú helyiségek takarítása a helyi önkormányzat feladata. Szakmai tekintetben a működést a kórház garantálja, ám az üzemeltetési feladatok ilyen esetekben önkormányzati hatáskörbe tartoznak.”
Arra nem reagáltak, hogy érkezett-e hozzájuk panasz a higiéniai állapotok miatt.
Az érdi önkormányzat szerint a takarítási feladatok a kórházat terhelik, mert az önkormányzattól megkapta a védőnői helyiségek ingyenes használati jogát.
„Folyamatos szakmai egyeztetések zajlanak, mert vannak köztünk jogértelmezési, illetve szerződésértelmezési nézetkülönbségek. A takarítás kérdésében a két fél januárban abban állapodott meg, hogy első körben a kórház próbálja meg megoldani a feladatot, de ha valamilyen oknál fogva nem engedélyezik számukra az új munkaerő felvételét, akkor az önkormányzat keres megoldást a problémára” – fogalmazott az érdi önkormányzat.
2023-ban államosították a védőnői szolgálatot. Az önkormányzattól az államhoz került a rendszer. A szakmai irányítását az Országos Kórházi Főigazgatóság látja el. Azonban az önkormányzatok sem vonultak teljesen háttérbe, ezért hasonló problémák alakultak ki országszerte.