Egyelőre nem tudni, hogy ki és miért kötött az autójára kilőtt rókákat, de a szakértők abban egyetértenek, hogy közegészségügyi és etikai szempontból is aggályos az eset. Amennyiben kiderül, hogy egy vadász tette, és etikai eljárás indul ellene, akkor a vadászengedélyének is búcsút inthet.
Kilőtt rókákat kötözött a hátsó pótkerékre, így ment a forgalomban egy terepjárós Nyíregyházán. A farkuknál fogva összekötött vadakat aznap lőhették ki – közölte az RTL.
Az ominózus esetről fotó is készült, amit egy rókamentő állatvédő osztott meg a Facebookon, és több mint 5500-an reagáltak rá, sőt ezernél is többen írtak hozzászólást.
A többség felháborodott, volt, aki aljas tettnek nevezte a látottakat. Egy másik hozzászóló arra volt kíváncsi, hogy vajon hány gyerek láthatta ezt a még felnőtteknek is döbbenetes és megrázó látványt.
A Rókales Alapítvány vezetője feljelentést tesz.
Két fejbe lőtt rókát vinni egy kocsi hátsó részére felaggatva semmiféle vadászetikát nem tartalmaz. Amikor végigcsöpög a vér egy forgalmas úton, az nem biztos, hogy megfelel a közegészségügyi szabályoknak
– nyilatkozta Kurunczi Róbert, az alapítvány képviselője.
Rókákra egész évben lehet vadászni, de az Országos Magyar Vadászkamara (OMV) szerint sem lehetne így szállítani a kilőtt vadakat, főleg a városban, és szerintük sem csak azért, mert sokakat megbotránkoztathat.
Földvári Attila, a kamara szóvivője azt nyilatkozta:
Aggályos állategészségügyi és járványügyi szempontból, főként a keleti országrészben, hiszen az utóbbi egy, másfél évben nem egy veszettséges esetet regisztráltak, és ezeknek jelentős része pont rókában lett kimutatva.
Azt nem tudják, hogy ki és miért kötötte ki a rókákat a kocsira, vagy hogy mikor és milyen vadászatkor ejtette el a vadakat. De ha kiderül, hogy egy vadász tette, és etikai eljárás lesz az ügyből, akár a vadászengedélyét is bevonhatják.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a csatorna megkeresésére azt írta: kezdeményezik a helyileg illetékes Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatalnál az ügy kivizsgálását állategészségügyi kockázat miatt, mivel a rókák veszettség hordozói lehetnek. Azt is írták, hogy szerintük a szállítás módja etikátlan volt.