A Magyar Honvédség volt parancsnokai és vezérkari főnökei közös levelet fogalmaztak meg Ruszin-Szendi Romulusz legújabb politikai színre lépésével kapcsolatban. A Honvédelmi Minisztérium által közreadott közleményben elhatárolódnak a volt vezérkari főnöktől. Nem sokkal később Magyar Péter ismét védelmébe vette az új, honvédelemért felelős szakpolitikusát.
A Honvédelmi Minisztérium közleményt juttatott el az MTI-hez, amiben a Magyar Honvédség korábbi parancsnokai és vezérkari főnökei fogalmazták meg véleményüket a Tisza Párthoz csatlakozott Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban.
A közleményben azt írták az érintettek, hogy a katonák esküjükhöz híven, amely egész életükben végigkíséri őket, a nép által választott mindenkori legitim politikai hatalomhoz lojálisak, ennek szellemében szolgálják a hazát és vezetik a Magyar Honvédséget.
Mint kiemelik, szerintük „egy volt vezérkari főnök pártpolitikai rendezvényen történő felszólalása alkalmas arra, hogy megossza és elbizonytalanítsa a Magyar Honvédség személyi állományát, rombolja a haderő belső morálját és a haza védelmére tett katonai eskübe vetett hitét.”
A Magyar Honvédség volt parancsnokainak és vezérkari főnökeinek hitvallása, hogy a katona hazájához és a magyar nemzethez hű, annak megvédésére tesz esküt. A fentiek szellemében teljes mértékben helytelenítik a Magyar Honvédség ügyeibe történő mindennemű pártpolitikai beavatkozást, és elhatárolódnak attól
– zárul a közlemény.
Magyar Péter a Facebook-oldalán a közlemény megjelenése után ismét védelmébe vette a korábbi vezérkari főnököt, aki honvédelemért felelős szakpolitikusként csatlakozott a Tisza Párthoz. Magyar azt írja: „A valaha volt legfiatalabb vezérkari főnök »bűne« annyi, hogy kiállt a hazája és a magyar emberek szabadsága és minden volt katonája mellett.”
A Tisza vezetője szerint a kormány fél, ezért „a mindig a hazáját szolgáló katona ellen az összes szatellit ellenzéki pártot, a pacalhadnagyot és a teljes propagandagépezetet beizzítja, és még egy aláírás nélküli levelet is felhasznál a lejáratásra”.
Mivel a Honvédelmi Minisztérium által kiadott nyilatkozatot látszólag senki sem vállalta névvel, a 24.hu megkereste a minisztériumot, hogy kik írták alá a dokumentumot. A tárca közölte a lappal, hogy a rendszerváltást követő összes MH Parancsnok és Vezérkarfőnök nevében született a nyilatkozat, és a kezdeményezést Fodor Lajos volt vezérkarfőnök juttatta el a minisztériumhoz.
A lap megjegyzi, hogy némileg ellentmondásos a nyilatkozatban foglaltakkal, hogy Benkő Tibor, aki aláírta a nyilatkozatot, 2018. május 16-áig a Honvéd Vezérkar főnöke volt, de később politikai szerepet vállalt az Orbán-kormány honvédelmi minisztereként.
Fodor Lajos nyugállományú vezérezredes, aki 1999 és 2003 között volt vezérkari főnök, a HVG megkeresésére elárulta, hogy ő fogalmazta meg a közös közleményt, amit aztán eljuttatott a Honvédelmi Minisztériumnak.
Én csak a postás szerepét játszottam
– árulta el Fodor Lajos, aki az első Orbán-kormány idején a Honvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára volt. Továbbá elmondta, hogy „ők, volt vezérkari főnökök szorosan tartják a kapcsolatot egymással”, a Tisza Párt szombati kongresszusa másnapján már beszédtéma volt közöttük Ruszin-Szendi szerepvállalása, ezután döntött úgy, hogy megírja a szöveget.
Fodor Lajos elárulta, hogy vasárnap felhívta Ruszin-Szendi Romuluszt telefonon és tulajdonképpen felolvasta neki a közleményt a kiadása előtt, mire a Tisza új honvédelemért felelős szakpolitikusa úgy reagált, hogy sajnálja, de nem ért egyet velük.
„A rendszerváltáskor eldöntöttük, hogy nem leszünk párttagok, kinyilvánítottuk, hogy elég volt a pártirányításból a hadseregben” – magyarázta annak az indokaként, hogy mi volt a konkrét bajuk, hozzátéve azt is, hogy hiába szolgáltak különböző korban, nyugállományú katonaként sem pártpolitizálnak.
Ruszin-Szendi Romulusz körül azóta izzik a levegő, hogy szombaton felszólalt a Tisza Párt kongresszusán. Előbb Hadházy Ákos nevezte „többszörösen korrumpálódott fideszes csúcsvezetőnek”, majd Németh Szilárd is kifakadt a korábbi vezérkari főnökre, és arra kérte, „ne keresse többé”.
A Honvédelmi Minisztérium pedig vasárnap este írta közleményében, hogy Ruszin-Szendi Romulusz „egy sértett ember, aki azért fordult a kormány ellen, mert elveszítette a többmilliós fizetéssel járó állását”.