Index Vakbarát Hírportál

Újabb jogszabály-módosítással gyorsítaná a kormány a betegellátást a szakrendelőkben

2025. február 18., kedd 07:35

Egy jogszabály-módosítással a kabinet meg kívánja szüntetni a szakrendelők azon lehetőségét, hogy csak a területükhöz tartozó betegekre korlátozzák az ellátást.

A Belügyminisztérium honlapján közzétett javaslat alapján a járóbeteg-ellátóknak a jövőben – a sürgősségi ellátások kivételével – valamennyi szabad időpontjukat fel kell ajánlaniuk a digitális időpontfoglaló rendszerben. Csak a kontrollvizsgálatokra, a saját szakorvosaik, illetve területükön dolgozó háziorvosok számára tartalékolhatnak – írja a Népszava

A nyilvánosan meghirdetett időpontjaikban fogadniuk kell az ország bármely részéről érkezőket. Azaz megszűnik a beutalók konkrét szakrendelőhöz kötöttsége, azzal oda mehet a beteg az ellátásáért, ahová akar, illetve ahol szabad időpontot talál. Szakértők szerint ez némileg tisztíthatja a rendszert és újabb ellátási lehetőségekhez jutnak a sorban állók.

A szakrendelők vezetői már kevésbé lelkesek az ügyben, többek attól tartanak, hogy a tervezetben leírtak nyomán megszűnhetnek az eddig alkalmazott előjegyzési rendszerek – például a telefonos, a személyes és az e-mailes időpontfoglalás. A Belügyminisztérium ezzel szemben másképp vélekedik:

Az EgészségAblakban és az 1812 Egészségvonalon elérhető időpontfoglalási lehetőségek nem szűkítik, hanem bővítik a már meglévőket. A szakrendelőkben, a járóbeteg-ellátásban rendelkezésre álló időpontfoglalási lehetőségek továbbra is a páciensek rendelkezésére állnak

– közölték.

Egy korábbi betegelégedettségi elemzés szerint míg 2015-ben a közösségi médiában az egészségügyi ellátásra reagáló negatív kommentek 40 százalékában szerepelt a várólista, a várakozási idő vagy az orvoshiány, addig 2023 végére ezek aránya már több mint 70 százalék volt. Ez alapján jelentősen romlott a szakrendelésekhez való hozzáférés.

Szakrendelők mintegy ezer helyszínen, évente összesen 50–60 millió alkalommal fogadnak betegeket. Ebből 30–40 millióra háziorvosok írnak beutalót, a többire a szakrendelő hívja kontrollra a betegeket, vagy maga a páciens jelentkezik ellátásért.

Rovatok