Index Vakbarát Hírportál

Naponta négy férfi életét követelő betegségre végeztek szűrést – riasztó végeredménnyel

2025. február 18., kedd 13:42

Tavaly ősszel hirdetett kampány keretében több mint hatezer férfi részvételével végeztek országszerte ingyenes, vérvételalapú PSA-szűrést, aminek emelkedett szintje utalhat prosztatarákra, amely itthon évente 1400 férfi halálát okozza, miközben időben felfedezve jó eséllyel gyógyítható – hangsúlyozták a szakértők.

A prosztatarák a férfiak körében világszerte az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés; élete során minden nyolcadik férfi szembesülhet a diagnózissal. Hazánkban ez a betegség adja a férfiaknál előforduló összes rákbetegség 8-10 százalékát. A magyar férfiak harmadik leggyakoribb daganatos haláloka, évente 1400-an, azaz naponta négyen vesztik életüket emiatt.

A Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége, a Magyar Urológusok Társasága, az Országos Kórházi Főigazgatóság, háziorvosok és egy gyógyszercég tavaly ősszel hirdetett kampányt a betegség korai felismerése érdekében, ennek egyik módja az úgynevezett PSA-szűrés.

Csak egy szúrás a szűrés

A betegség akár évekig panaszmentes lehet. Az egyszerű vérvételen alapuló PSA-vizsgálat azért fontos, mert segítségével időben, már akkor felfedezhető a prosztatadaganat, amikor az még hatékonyan kezelhető, vagy akár teljesen meggyógyítható – hangsúlyozta Nyirády Péter, a Magyar Urológusok Társaságának elnöke, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója a program kihirdetésekor, hozzátéve: a rizikócsoportba tartozó 50–70 év közötti férfiak számára különösen nagy jelentősége van az évenkénti kontrollnak, amivel minden második élet megmenthető lenne.

A prosztataspecifikus antigén emelkedett értéke felkeltheti a betegség gyanúját, bár fertőzés, gyulladás is állhat a háttérben, ezért MRI-vizsgálattal, majd funkciós biopsziával igazolják a prosztatarák jelenlétét. A klinikaigazgató közlése szerint ma már számos innovatív terápia áll rendelkezésre, a legkorszerűbb sugárkezeléstől egészen a robotasszisztált műtétekig.

2024 utolsó negyedében a Magyar Rákellenes Liga munkatársai és önkéntesei, az OKFŐ által a szűréssorozatba bevont állami ellátóhelyek egészségügyi dolgozói, valamint a csatlakozó háziorvosok országszerte több mint 70 helyszínen, összesen 350 időpontban végeztek ingyenes, vérvételes PSA-vizsgálatot a jelentkező férfiaknak.

Összesen 6022 férfi vett részt ingyenes PSA-szűrésen, közel tíz százalékuknál, 568 esetben mutattak ki emelkedett értéket, amely további kivizsgálást indokolt.

Nem csak egészségügyi intézményekben – urológiai osztályokon, szakrendeléseken és háziorvosi rendelőkben – zajlottak a szűrések, vidéki közösségi eseményeken, a helyi Egészségfejlesztési Irodák és a Magyar Rákellenes Liga által szervezett egészségnapokon, valamint a férfiak körében népszerű olyan nagyobb rendezvényeken is, mint a Csabai Kolbászfesztivál vagy a fővárosi PontyShow. A leginkább veszélyeztetett, ötven év feletti korosztályt várták a vizsgálatra.

Kétszer többen vettek részt

Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke hangsúlyozta, hogy a szűrések iránt folyamatos és kiemelkedő volt az érdeklődés:

A kampány látványosan cáfolta azt a közkeletű vélekedést, hogy a férfiak nem mobilizálhatók az egészségük érdekében. Önkénteseink 3278 férfinál végezték el a PSA-vizsgálatot. Az ugyancsak fontos, hogy olyan településekre is eljuttattuk a szűrővizsgálatokat, amelyek általában kimaradnak a hasonló kezdeményezésekből

A részt vevő férfiak pozitívan fogadták, hogy egyszerű vérvétellel elvégezhető a PSA-teszt, amivel elkerülhették a sokak által rettegettnek tartott rektális (végbélen keresztül történő) vizsgálatot, ami gyakran az egyik legnagyobb visszatartó erő a férfiaknál, ha az urológus szakorvos felkereséséről van szó. A szervezők közlése szerint a szűrést végző szakemberek minden esetben részletesen tájékoztatást adtak az eredményekről: ha a PSA-szint magasabb volt az átlagosnál, részletes urológiai kivizsgálást javasoltak. Többen jelezték, hogy ennek hatására meg is tették a szükséges lépéseket. Számos esetben egy rövid beszélgetés vagy néhány biztató szó is elég volt ahhoz, hogy akiknél emelkedett PSA-szintet mértek, továbblépjenek, és felkeressék az urológus szakorvost további vizsgálatok elvégzését kérve – osztották meg tapasztalataikat.

A kampány keretében az egészségmegőrzés érdekében a www.psaszures.hu weboldalon a vizsgálati helyszínek mellett tájékoztató tartalmakat is közzétettek, és a Magyar Szervátültetettek Szövetsége által működtetett és az Aktív Magyarországért Államtitkárság által támogatott Millió lépés program őszi „Gyerünk, Apukám!” 11 hetes kihívással próbálták mozgásra ösztönözni a férfiakat. Az applikációban edukatív push üzenetek mellett kvízjátékkal tesztelhették a felhasználók tudásukat.

Grózli Csaba, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének orvosigazgatója korábban elmondta: változtatni akarnak azon a szomorú statisztikán, hogy  itthon 10-ből 4 férfi nem éli meg a nyugdíjkorhatárt. „A magyar férfiak 5 százaléka sportol rendszeresen, míg a skandináv országokban 60-70 százalék ez az arány. Egészségünk megőrzéséért 90 százalékban mi és családunk vagyunk felelősek” – tette hozzá Nyirády Péter. 

Az Országos Kórházi Főigazgatóság együttműködésével az eredetileg tervezett 3000 PSA-vizsgálatot a kampány végére sikerült megkétszerezni. Révész János, az OKFŐ főigazgatója üdvözölte a program népszerűségét. „Bízunk abban, hogy hasonló projektek életre hívásával és ismétlésével hozzájárulhatunk a férfiegészség megőrzéséhez"– tette hozzá. 

„Az urológiai szakrendeléseken, osztályokon összesen 2744 PSA-vizsgálatot végeztünk el, amelyek közel 10 százalékánál találtunk emelkedett értéket. A kampány sikerének kulcsa az egészségügyi ökoszisztéma különböző szereplőinek példaértékű összefogásában és a modern, többcsatornás kommunikációban rejlett: az orvosszakmai szervezetek, a betegszervezetek, az állami szereplők és a gyógyszeripar egyik vezető cége közösen dolgozott azért, hogy személyre szabott üzenetekkel és motiváló tartalmakkal érjék el a férfiakat, így ösztönözve őket a szűrővizsgálaton való részvételre” – értékelte az eredményeket Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója. Hozzátette, a Magyar Urológusok Társasága az urológiai betegségek megelőzése és korai felismerése mellett kiemelt figyelmet fordít a lakosság egészségügyi edukációjára is, ez lesz a következő szakmai konferenciájuk témája is.

Akár a háziorvosnál is lehetne

„2024 novemberében több háziorvosi praxis csatlakozott a PSA-szűrő kampányhoz. A Point-of-Care készülékek segítségével a vizsgálat helyben és azonnal elvégezhető, ami jelentősen megkönnyíti a páciensek számára a szűrésen való részvételt. Célunk, hogy a PSA-vizsgálatok a háziorvosi rendelőkben széles körben elérhetővé váljanak. Ennek érdekében nemcsak a készülékek beszerzését támogatjuk, hanem előrehaladott szakmai egyeztetéseket folytatunk arról is, hogy a háziorvosok jogosultak legyenek laborbeutaló kiállítására” – ismertette Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója és országos kollegiális szakmai vezető háziorvos.

A magas halálozási adatok hátterében az áll, hogy a betegek egy részét előrehaladott, sokszor áttétes stádiumban fedezik csak fel, amikor az életkilátások már jelentősen rosszabbak. A szakorvosok hangsúlyozták, hogy a PSA (prosztataspecifikus antigén) szintjének vérvizsgálattal történő mérése hatékony eszköz a betegség korai felismerésére.

A kezdeti stádiumban jellemzően tünetmentes, az időben felismert betegség ugyanakkor jól kezelhető, akár gyógyítható is

– mutattak rá. Az évenkénti vizsgálatot 50 éves kor felett ajánlják, 45 éves kortól azoknak, akiknek a családjában férfiágon prosztatadaganat vagy anyai ágon emlő-, méh- vagy petefészekrák fordult elő. Nyirády Péter hozzátette, ha BRCA2 hibás gént fedeztek már fel valaki családjában, azoknak 40 éves kortól ajánlja a szűrést.

A háziorvosok pedig ismerik a családi előzményeket, ezért fontosnak tartanák, ha a jövőben maguk is kérhetnék a PSA-szűrés kimutatását a laborvizsgálatból. „Az életmódnak a betegség kialakulásában nagy szerepe van, például a dohányzás 30 százalékkal növeli rizikóját, és ugyanennyivel rontja a túlélési esélyeket” – mutatott rá a kampánynyitón Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője, aki kiemelte: a rezidensképzésébe az urológia mellett már a prosztatarák megelőzésére vonatkozó elemek is bekerültek, mint a zsírszegény étkezésre, aktív életmódra vonatkozó ajánlások a szűrésen való részvétel mellett.

(Borítókép: Getty Images Hungary)

Rovatok