Index Vakbarát Hírportál

Ruszin-Szendi Romulusz: Csak a megélhetési politikusok vagdalkoznak, mondhatják a hülyeségeiket

2025. február 18., kedd 21:01

A volt vezérkari főnök az ATV-nek adott interjújában válaszolt az őt ért vádakra, hangsúlyozta a magyar honvédség problémáit, vitára hívta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert, aki ukrajnai útját kritizálta. Kiemelte, hogy nem tudja magát miniszterként elképzelni, a haza szolgálatára tett esküt. A korábban a Tisza Párt rendezvényén is felszólaló Ruszin-Szendi Romuluszt többen kikezdték, de Magyar Péter igyekezett megvédeni.

Ruszin-Szendi Romulusz az ATV Egyenes beszéd című műsorában adott interjút, ahol többek között szót ejtett a szombati Tisza Párt évértékelőjén elmondott beszédéről, válaszolt az őt ért kritikákra, elmondta, hogy szerinte milyen problémák vannak a magyar hadseregen belül, valamint arra is utalt, hogy politikusnak vagy katonának tartja magát.

A volt vezérkari főnök a beszélgetés elején hangsúlyozta, hogy mindig katonaként tekint magára, hiszen felesküdött az ország szolgálatára, a Tisza Pártban a szakmát képviseli, lelkében mindig katona marad, ha ez változik, akkor beszámol róla a sajtónak.

Ruszin-Szendi Romulusz szerint a katonatisztek egy része „nem hülye, a társadalomból jönnek, más formában tudják szolgálni a hazájukat.” A katonák nem pártra esküsznek fel, hanem a haza szolgálatára. Kijelentette, hogy soha nem volt fideszes.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf vádjait karaktergyilkosságnak tartja és nem akar róla rosszat mondani, ugyanakkor vitára hívta ki, amelyen a honvédelemről vitázna vele, hogy legyen jobb a magyar honvédelem.

Ukrajnai útjáról elmondta, hogy a miniszterelnök engedélyével utazott el az ottani vezérkari főnökhez, az odesszai és a harkovi polgármesterrel való tárgyalásról pedig elárulta, hogy politikai szándék nem volt mögötte, mindössze információkat akart szerezni. 

Lemondása után a honvédelmi miniszter egy afrikai országba helyezte volna nagykövetnek, de nem mondta meg, melyikbe, ezért nem vállalta a pozíciót, mert Magyarországon akart szolgálni. A csádi misszióról állítása szerint nem tud semmit, csak egy korábbi afrikai küldetés kidolgozásában vett részt.

Ruszin-Szendi Romulusz szerint a Tisza Pártnál van egy szakmai csoport, amely volt katonákból és rendőrökből áll. Ugyanakkor úgy véli, hogy végrehajtható program kell, valamint egy erős, nemzeti haderő, ami garantálja a békét és a biztonságot.

Az orosz-ukrán háború kezdetét Joe Bidenre fogta, szerinte mindig a politikusok kezdik a háborúkat és ők felelősek egy konfliktus eszkalációjáért. Reméli viszont, hogy megoldást találnak a háború lezárására, amely közvetítés nélkül nem megy. Kijelentette, hogy Oroszország nem buta, hogy nekimenjen a NATO-nak, de a migráció itt kopogtat a kapukon, a schengeni határokon.

Nem tekinti ügynek Hadházy Ákos kritikáit, úgy fogalmazott, hogy „csak a megélhetési politikusok vagdalkoznak, mondhatják hülyeségeiket.”

A magyar hadsereg szerinte morálisan rossz állapotban van, melynek nincs megbecsülése se anyagi, se morális téren, valamint nincs jogbiztonság sem, hiszen indoklás nélkül bocsátottak el embereket a honvédségtől – állította a volt vezérkari főnök. Ugyan volt haditechnikai fejlesztés, de szerinte lehetne még több, a magyar katonaprogram felgyorsítása helyett hanyatlás történik.

A beszélgetést azzal zárta, hogy nem látja magát miniszterként, jó szakaszparancsnok akar lenni, megvalósítható programmal.

Szombaton még a Tisza Párt rendezvényén beszélt

Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt február 15-i évértékelő rendezvényén szólalt fel a honvédelemért felelős szakpolitikusaként, mely nagy vitákat váltott ki. A szombati eseményen úgy fogalmazott, hogy a migráció miatt jobban aggódik, ugyanakkor úgy véli, ki kell maradnia Magyarországnak az orosz-ukrán háborúból.

Beszédében utalt arra, hogy Magyarország csak akkor lehet semleges, ha van, aki garantálja semlegességét. A katonai kiadásokról megjegyezte, hogy csak két európai állam, az Egyesült Királyság és Franciaország szerepel az első tízben. Kiemelte, hogy a haderőfejlesztést még pont jókor kezdte meg Magyarország, de lassúnak nevezte azt.

Szombati szereplése után hétfőn már a Magyar Infóban szerepelt együtt a Tisza Párt első emberével, ahol reagált az őt ért kritikákra. A Magyar Honvédség volt parancsnokai és vezérkari főnökei közös levélben fogalmazták meg véleményüket Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban.

A közleményben azt írták az érintettek, hogy a katonák esküjükhöz híven, amely egész életükben végigkíséri őket, a nép által választott mindenkori legitim politikai hatalomhoz lojálisak, ennek szellemében szolgálják a hazát és vezetik a Magyar Honvédséget.

A honvédelmi miniszter is kikezdte

Ehhez csatlakozott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is, aki több fórumon szólalt meg, többek között elmondta, hogy amikor egy volt vezérkari főnök „kilép a politikai porondra”, az alkalmas arra, hogy a honvédség egységét megbontsa, elbizonytalanítsa az állományt, ami rendkívül veszélyes a háborús időkben.

A szaktárca vezetője azt kérte számon Ruszin-Szendi Romuluszon, hogy katonaként nem tárgyalhat politikai vezetőkkel, hiszen nincs mandátuma, és a magyar kormány álláspontja pedig továbbra is az, hogy Magyarországnak ki kell maradnia a háborúból.

Magyar Péter: Annyi a „bűne”, hogy kiállt a hazája mellett

Magyar Péter a Facebook-oldalán a közlemény megjelenése után ismét védelmébe vette a korábbi vezérkari főnököt, aki honvédelemért felelős szakpolitikusként csatlakozott a Tisza Párthoz. Magyar azt írja: „A valaha volt legfiatalabb vezérkari főnök »bűne« annyi, hogy kiállt a hazája és a magyar emberek szabadsága és minden volt katonája mellett.”

A Tisza vezetője szerint a kormány fél, ezért „a mindig a hazáját szolgáló katona ellen az összes szatellit ellenzéki pártot, a pacalhadnagyot és a teljes propagandagépezetet beizzítja, és még egy aláírás nélküli levelet is felhasznál a lejáratásra”.

Izzik a levegő Ruszin-Szendi Romulusz körül

Ruszin-Szendi Romulusz körül azóta izzik a levegő, hogy szombaton felszólalt a Tisza Párt kongresszusán. Előbb Hadházy Ákos nevezte „többszörösen korrumpálódott fideszes csúcsvezetőnek”, majd Németh Szilárd is kifakadt a korábbi vezérkari főnökre, és arra kérte, „ne keresse többé”.

Hadházy Ákos keddi posztjában már úgy fogalmazott, hogy  Ruszin Szendi-Romulusz volt vezérkari főnök elkente a katonai és erkölcsi szempontból is legsúlyosabb ügyet, a kétezer tisztet érintő nagy tisztogatást, ami ugyan nem az ő döntése volt, de ő hajtotta végre mint „a legkisebb rossz”. A politikus erre azt írta, nem érti, hogy a vezérkari főnök miért asszisztált ehhez, miért nem állt fel azonnal, amikor a saját helyettesével kezdték a leépítést.

A Honvédelmi Minisztérium pedig vasárnap este írta közleményében, hogy Ruszin-Szendi Romulusz „egy sértett ember, aki azért fordult a kormány ellen, mert elveszítette a többmilliós fizetéssel járó állását”.

(Borítókép: Ruszin-Szendi Romulusz 2025. február 15-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)

Rovatok