Index Vakbarát Hírportál

Meglepő dolgokat árult el a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze, ezt mindenkinek tudnia kell

2025. február 19., szerda 19:47

Valószínűleg a legtöbb ember rosszul tudja, hogyan kell tárolni vagy szedni az orvos által felírt gyógyszereket. A szobahőmérsékleten tárolni jelentheti, hogy hűtőszekrényben kell tartani a pirulákat, és nem mindegyik tablettát lehet elfelezni – erről beszélt Sebők Szilvia, a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze.

Sebők Szilvia a gyógyszerek szedésével, tárolásával kapcsolatos, a patikákban leggyakrabban felmerülő kérdésekről beszélt. A Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze oktatóvideóban válaszolta meg, hogy felezhető-e kúp vagy kapszula, hol, hogyan kell megfelelően tárolni és adagolni a tablettákat.

Az adagolást illetően egy fontos tévhitet oszlatott el: ha háromszor egy szem tablettát kell bevenni, azt nem reggel–délben–este, hanem a nap 24 órájára arányos elosztásban kell megtenni, azaz nagyjából nyolcóránként egyet.

Ami a tárolást illeti, ha a leírás szerint a hűtőben kell tartani, azt ne annak ajtajára tegyük, ugyanis ott a javasolt 2–8 Celsius foknál magasabb a hőmérséklet. A szobahőmérsékleten tartandó készítményeknél maximum 25 fok ajánlott, ezért nyáron védeni kell a hőségtől, kamrába vagy a hűtőszekrény alsó polcára helyezve. Sokan tárolják a gyógyszereket a fürdőszobában, de mint Sebők Szilvia rámutatott, a magas páratartalom nem tesz jót a patikaszereknek. 

Fontos kérdés a gyógyszerek felezhetősége is. Nem minden gyógyszer osztható ketté, de ha egy készítményen van felezővonal, az arra utalhat, hogy elfelezhető az adott gyógyszer

– szögezi le a főgyógyszerész, aki szerint a patikákban kapni erre alkalmasabb eszközt, mivel késsel kettészelve morzsálódhatnak a tabletták. Közlése szerint a gyermekeknél alkalmazott kúpoknál is előfordulhat, hogy olyan kicsi dózis szükséges belőlük, amilyen erősségű készítmény nem létezik a piacon, ezért felezni kell őket. A hosszanti vágással biztosítható az, hogy a két kúpfél azonos mennyiségű hatóanyagot tartalmazzon – tanácsolta Sebők Szilvia.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a lejárt gyógyszereket nem szabad felhasználni, de nem a kommunális hulladékba kell ezeket kidobni, hanem a patikákban található, erre a célra kijelölt gyűjtőbe. A főgyógyszerész kiemelte, hogy a készítmények helyes használata kulcsfontosságú a terápia sikerességében, biztonsága érdekében. Éppen ezért a felmerülő kérdésekről mindig érdemes a gyógyszerészekkel konzultálni – húzta alá. 

Rovatok