A Budapesti Klímaügynökség és a Városkutatás Kft. közös előadásán a tragikus számok és tendenciák mellett arról is szó esett, hogy hány családnak jelenthet segítséget a most bejelentett program, amely egyébként csepp a tengerben.
Tavaly júniusban jött létre a Budapesti Klímaügynökség elsősorban a budapesti lakásállomány energetikai korszerűsítésének támogatására. Az üvegházhatású gázok háromnegyede városi eredetű, amit nagyrészt az elavult épületek és korszerűtlen fűtési rendszerek okoznak. A szervezet képviselői most egy sajtóbeszélgetésen ismertették, milyen mozgástér nyílik energetikai modernizációjára.
Budapesten az összes kibocsátás 36 százaléka a lakossághoz, ezen belül a fűtéshez köthető, és ez a levegőminőséget is rontja. A lakossági energiafelhasználás nagyjából háromnegyedét a fűtés teszi ki, ez a teljes fővárosi energiafelhasználás 40 százaléka. Pedig nem kellene, hogy így legyen. A Budapesti Klímaügynökség ezért is helyezte fókuszba a megfizethető energiát, azaz a megtakarítást. A Zöld Panelprogram támogatási koncepciója azon a felismerésen alapul, hogy pénz és információ hiányában a háztartások önmagukban nem képesek a kibocsátás csökkentésre. Ámon Ada, a Budapesti Klímaügynökség ügyvezetője az energetikai korszerűsítés jó példájaként az óbudai faluház rekonstrukcióját említette.
A 36 éve működő Városkutatás Kft. alapvetően városszociológiával, lakhatással, szociális lakáspolitikával, illetve felújítások pénzügyi és szervezeti vetületeivel foglalkozik. A közelmúltban személyes megkereséses módszerrel egy komoly reprezentatív felmérést végeztek arról, hogy milyen a budapestiek lakóépület-felújításhoz fűződő viszonya. A cég szakértője, Gerőházi Éva ismertetése szerint a lakásállomány 80 százalék feletti arányban társasházakban található, a panelházak a lakásállomány ötödét teszik ki. A kutatás egyik legmegdöbbentőbb megállapítása, hogy a családok 64–79 százaléka nem lát reális esélyt lakásának energiahatékonysági felújítására, ettől pedig nem függetlenül családok 60–80 százaléka nem is tartja ezt prioritásnak a pénzügyi tervezésében.
A többlakásos társasházak esetében a jobb jövedelműek szeretnének felújítani, a családi házaknál inkább csak akkor, ha már szinte rájuk omlik a tető. Az európai térségünkben is kiemelkedő passzivitás két okra vezethető vissza: egyrészt a tudatlanságra, másrészt a teljes elszegényedésre. A budapestiek sokkal jobb véleménnyel vannak saját ingatlanaik állapotáról, mint amilyenek azok valójában. Nem is tudják, hogy 100 lakásból 98 nem felel meg a legkorszerűbb energetikai sztenderdeknek.
Jól jelzi a helyzet tarthatatlanságát, hogy miközben minden harmadik tulajdonos szerint szükség lenne felújításra, csak minden tizedik fizetne érte.
Az úgynevezett energiaszegénység azokat sújtja, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy elvárható hőmérsékletre fűtsék lakásukat, azaz energiafelhasználás szempontjából komfortos lakásban éljenek. A kutatásnak nem az a legmeglepőbb állítása, hogy a legalsó jövedelmi ötödben élők 30 százaléka él energiaszegénységben, hanem, hogy a legmagasabb jövedelmi osztályba tartozók 16 százaléka is. Ez arra világít rá, hogy a nagy társasházak lakóközösségei cselekvésképtelenek.
Szemző Hanna szerint ezen nemzeti és intézményes megoldásokkal lehet segíteni. A környező országokban (legkésőbb 2010 óta) mindenütt van többlakásos házakat célzó folyamatos energetikai korszerűsítési támogatás. Szlovákiában már 1997 óta működik, ezért is szembeötlő, hogy a panelépületek északi szomszédunknál nagyrészt már fel vannak újítva. Esetükben a nemzeti és EU-forrás a támogatás kisebb részét teszi ki, az újabb épületek felújítását már a korábban felvett hitelek visszafizetéséből finanszírozzák. A kereskedelmi bankok, illetve szakemberek hálózatával és az önkormányzatok részvételével kialakított sokszereplős együttműködés azonban nem ismeretlen Görögországban, Bulgáriában és Romániában sem. A mostanság sokszor Magyarországgal összehasonlított Bulgária és Románia eurómilliárdokat költött – elsősorban uniós forrásokból – vissza nem térítendő támogatásokra a lakóépületek komplex energetikai felújítására. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy ezen támogatási rendszerek klímavédelmi és társadalmi szempontból egyértelműen eredményesek, gazdasági fenntarthatóságuk azonban megkérdőjelezhető, ha figyelembe vesszük, hogy gyakran a beruházási érték 80-100 százaléka támogatás.
Ámon Ada a KSH számait idézte: eszerint a fővárosi lakáscélú ingatlanegyüttes 201 ezer épületet és 961 ezer lakást takar. Az épületek 79 százaléka családi ház, de a lakások 84 százaléka többlakásos épületben található.
Az összes rossz állapotú lakóépület felújítására 1859 milliárd forintra lenne szükség a fővárosi Klíma- és Környezetügyi Főosztály által menedzselt Dekarbonizációs Beruházási Terv elemzése szerint.
A Budapesti Zöld Panelprogram célja az, hogy a panelben lakók jelentős, azaz legalább 30 százalékos megtakarítást érjenek el. A program pénzügyi modellje a fővárosi és kerületi 1+1 forint konstrukció. A program 2,5 milliárd forintos fővárosi kerettel indul, ezt egészítik ki a kerületek további 2,5 milliárddal. Mivel nincs kormányzati forrás, ez az összesen 5 milliárd biztosítja a beruházásokhoz szükséges 30 százaléknyi támogatást. Ez viszonyul a szükséges 1859 milliárdhoz. A kerületi és fővárosi forrás a 30 százalékos támogatási arány biztosítására lesz elég, melyet a szerencsés kevesek vehetnek majd igénybe. A nagyságrendek indoklásaként az előadáson elhangzott, hogy egy nagyon hosszú út első lépéseiként érdemes a programra tekinteni.
Ez egy tesztprojekt, és azt reméljük, hogy sokat tanulunk a közös képviselőktől, az első épületek, a pályázatok és a lakóközösségek tapasztalataiból
– hangsúlyozta a Budapesti Klímaügynökség ügyvezetője.
Egy 10 emeletes panelháznak hozzávetőlegesen 300-350 millió forint a felújítási költsége, a finanszírozási konstrukció alapján tehát nagyjából 50-60 darab panelépület újulhat meg. A bankok üdvözölték a programot, mert az energetikai korszerűsítés számukra kiváló üzlet, nagyrészt azért, mert minimális a hitelkihelyezési kockázat.
A Budapesti Klímaügynökség várhatóan idén májusban írja ki az első pályázatokat.
(Borítókép: Róka László / MTI)