A határidőig nem sikerült egy ötödik tagot találnia az LMP frakciójának, így az hivatalosan is megszűnt, miután Csárdi Antal kilépésével immáron a párt nem ugorja meg a frakció létrehozásához szükséges öt mandátumot.
Szerdán járt le a határidő, hogy az ökobaloldali Lehet Más a Politika (LMP) parlamenti frakciója találjon a négy jelenlegi tagja mellé egy ötödiket, amennyiben szeretnék elkerülni, hogy a frakció megszűnjön – hívta fel a figyelmet először a HVG.
Azonban mivel az Ungár Péter vezette frakcióhoz ez idő alatt senki nem csatlakozott, és mivel így már nem éri el a létrehozásához szükséges öt főt a tagok száma, ezért immáron hivatalosan is megszűnt az LMP frakciója.
Ez pedig súlyos következményekkel is jár, hiszen így a párt elesik a havonta közel 21 millió forintnyi állami támogatástól, valamint az Országgyűlésben a felszólalási lehetőségeik is csökkennek.
A házszabályzat szerint ugyanis napirend előtti felszólalásra csak frakciótagok jelentkezhetnek, ahogyan a parlamenti bizottsági posztokat is csak frakciótagok kapnak. Erre azonban immáron nem lesz lehetősége a párt négy parlamenti képviselőjének, Ungár Péternek, Bakos Bernadettnek, Kanász-Nagy Máténak, valamint Keresztes László Lórántnak, akik szerdától kezdve hivatalosan a függetlenek között foglalnak majd helyet – ráadásul Keresztes már nem is tagja a pártnak, mivel onnan még korábban kilépett.
Mint arról korábban írtunk, a frakció megszűnése várható fejlemény volt: Csárdi Antal még októberben jelentette be, hogy ki fog lépni a pártból és annak frakciójából, mivel közvetetten olyan bizonyítékok jutottak el hozzá, melyek szerint a júniusi önkormányzati választáson a párt kongresszusának döntése előtt Ungár Péter társelnök Rogán Antallal egyeztetett választási stratégiát.
Csárdit megelőzően egyébként többen is kiléptek a pártból, akik korábban az LMP húzóneveinek számítottak: így tett többek között Schmuck Erzsébet egykori társelnök vagy Vágó Gábor korábbi parlamenti képviselő. Kilépésük okának mindannyian azt jelölték meg, hogy szerintük az LMP már nem zöldpárt. Egy másik korábbi társelnök, Kendernay János szerint mára a pártnak nincs is létjogosultsága.
(Borítókép: Csárdi Antal az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. február 26-án. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)