A kormány új jogszabály-módosítással gyorsítaná a szakrendelőkben történő ellátást: megszűnne a területi kötöttség, és bárki bárhol igénybe vehetne bármilyen szabad időpontot.
A Belügyminisztérium jogszabálytervezete szerint a jövőben a járóbeteg-szakellátásoknak kötelező lesz szabad időpontokat kiajánlani, amelyek közül a betegek szabadon választhatnának a digitális rendszer segítségével, megszüntetve a területi kötöttségeket. A járóbeteg-ellátóknak a sürgősségi ellátásokat leszámítva minden szabad időpontjukat közzé kell tenniük a digitális időpontfoglaló rendszerben.
Tartalékolhatnak ugyanakkor a kontrollvizsgálatokra a saját szakorvosaik, illetve a területükön dolgozó háziorvosok számára.
Pásztélyi Zsolt, a Medicina 2000 Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke az InfoRádiónak nyilatkozva úgy vélte: az intézkedés túlfoglalást okozhat, és átmenetileg a várólista is nőhet.
Ennek egy veszélye van igazából, hogy akár hónapokra előre lefoglalja a lakosság a rendelkezésre álló időket, és mivel általában hosszú az idő, és talán betegek lesznek, vagy akár meggyógyulnak, de nem jönnek el a vizsgálati időpontra, és van egy 20-30 százalékos meg nem jelenési aránya a betegeknek. Hogy ezt hogyan fogják kezelni a szolgáltatók, az kérdés
− fogalmazott a szakember. Azt azonban ő is elismerte, hogy a szabad időpontfoglalással az ellátás átláthatóbb lesz, és javul a betegek hozzáférése, ami hozzáad az ellátás minőségéhez.
A szövetség elnöke szerint a jövőben többen érkezhetnek majd vidékről a fővárosi szakrendelőkbe, mivel Budapesten a kerületekben vannak szakrendelők, viszonylag jobb az orvosellátottság is, vidéken viszont ebből az következik, hogy valószínűleg könnyebben találni majd időpontot a kistérségi szakrendelőkben, ahonnan a fővárosba jönnek.
A Medicina 2000 Szakellátási Szövetség adatai szerint kardiológushoz, endokrinológushoz, diabetológushoz ma a legnehezebb időpontot kapni.
(Borítókép: Vajda János / MTI)