Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője, korábbi honvédelmi miniszter volt az Index és az ATV közös podcastjének vendége. A beszélgetésben szó esett többek között a kormány új terveiről, Szalay-Bobrovniczky Kristóf és Magyar Péter vitájáról, az ukrajnai háborúról és a KDNP országjárásáról is.
„Én sajnálom az esetet, meg kell hogy mondjam, tényleg sajnálom, mert egy fiatal, jól felkészült, Amerikában végzett tábornokról van szó. A politikai szerepvállalását maga dönti el. Nyilván én ezt is sajnálom, mert nem örülök neki, hogy átállt a másik oldalra, de hát ez majd az ő élete lesz, és nyilván ezzel valószínűleg minden kötelet elszakított a Fidesz−KDNP irányába” − ezt mondta Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője, volt honvédelmi miniszter a Konkrétan Rónai Egonnal című műsorban Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök Tisza Párthoz való csatlakozásáról.
Elmondta ugyanakkor, nem örül annak, hogy a honvédelmi miniszter és a volt vezérkari főnök nyilvános vitába kezdett egymással.
Én igyekszem mindig empátiával közelíteni mindenkihez. Tehát én megértem emberileg ezeket a döntéseket, megértem a minisztert is, hogy sikeres akar lenni, és igenis van teljesítmény a honvédelmi tárcánál, nem is akármekkora. Ezek a személyeskedő viták szerintem nem szerencsések. Tehát ezeken szerintem részben fölül kell emelkedni. Általában én azt tanácsolom, hogy mindig is a hatalomban lévőknek kell, hogy is mondjam, nagylelkűbbnek és megengedőbbnek lenni
− fogalmazott Simicskó István, hozzátéve, nem örül neki, hogy a vita egyre mélyül, mert ez véleménye szerint nem fejleszti a vitakultúránkat, inkább polarizálja a társadalmat, ami nem tesz jót.
A frakcióvezető az interjúban beszélt többek között arról is, hogy a világban egyre több kihívás és veszély jelenik meg, köztük a kibertér hadszíntérré válása is, ami lehetővé teszi a külső befolyásolást országok belső életébe és politikájába. Szerinte a technikai fejlődés és a finanszírozási lehetőségek megkönnyítik a célországok befolyásolását, akár külföldről pénzelt civil szervezetek vagy kampányokba való beavatkozás révén.
Példaként Márki-Zay Péter kampányába érkezett külföldi finanszírozást említette, hozzátéve, fontosnak tartják ezen módszerek leleplezését és a nyilvánosság elé tárását, hogy az emberek megértsék a háttérben álló erőket, beleértve a „mélyállam” tevékenységét is. Elmondása szerint ezzel kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök mindig határozott álláspontot képviselt, majd megerősítette, hogy nagy valószínűséggel egy kormánybiztos felel majd az ügy feltérképezéséért. Véleménye szerint az ilyen típusú tevékenység valamilyen büntetőjogi szankciót vagy szabálysértést mindenképpen maga után kell vonjon.
„Ezt nagyon sokan, egyébként szerintem túlzott mértékben, hazaárulásnak nevezik, de mégiscsak egy fennálló rendszerrel szemben, és látva ennek az eredményességét és a veszélyét is, arab tavasz, majdan, ezek mind-mind hasonló típusú akciók voltak” − fogalmazott. Hozzátette azonban, hogy:
Nem fél a Fidesz, és nem félünk. Nyilván ott vagyunk a csatatéren, az élet küzdelem, és megküzdünk minden politikai helyzetben.
Simicskó István az interjúban arról is beszélt, hogy:
Simicskó István elmondta azt is, hogy a KDNP országjárása során a nyugdíjasok vásárlási nehézségeire és az emberi erővel működő bolti kasszák hiányára fókuszál. Törvénymódosítást terveznek a probléma megoldására, biztosítva a hagyományos pénztárhasználat lehetőségét. Elmondása szerint a KDNP tízezer taggal rendelkezik, erős vidéki bázisuk van, és helyi problémák megoldására törekednek.
Szerkesztőségünk a beszélgetés leiratának elkészítéséhez a Régens Informatikai Zrt. által forgalmazott, mesterségesintelligencia-alapú Alrite beszédfelismerő programot használta.