Rácz András Oroszország-szakértő szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak ki kellene vizsgálnia, hogy idegen érdekek kiszolgálásának számít-e egy Bayer Zsolt publicista néhány évvel ezelőtti írásában megemlített eset: jelesül, hogy 1995-ben a Lockheed-Martin amerikai repülőgép- és fegyvergyártó cég húszezer dollárt adott az újságíró tengerentúlon forgatott filmjének egy epizódjára, miközben a magyar kormány éppen vadászrepülőgép-vásárlás előtt állt.
„Bayer Zsolt, a Fidesz publicistája amerikai pénzből lobbizott, hogy Magyarország amerikai fegyvereket vegyen” – állítja Rácz András Oroszország-szakértő, a Corvinus Egyetem oktatója, aki Segítek a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak címmel indított sorozatot Facebook-oldalán.
A szakértő bejegyzéssorozatának első részében megosztotta a fideszes publicista 2014-es sorait:
„1995-ben a Lockheed-Martin húszezer dollárt adott nekem az Amerika-sorozatom elkészítésére, ezért az F–16-os repülőgépeket gyártóbázison kellett forgatnom és dicsérnem a terméket. Csak azért mondom, mert ha én 1995-ben megértem nekik ennyi pénzt, akkor vajon mennyit érnek nekik a döntéshozók?” – idéz Rácz András a Magyar Hírlapban megjelent 2014-es cikkből, amely ide kattintva érhető el teljes terjedelmében.
A szakértő szerint a Bayer által is idézett, a Lockheed Martin által adott megbízás összefügg azzal, hogy jelentős nyugati hadiipari vállalatok próbálták megragadni a lehetőséget, mielőtt az Orbán-kormány Gripen-vásárlásra adta a fejét, és kanyarban volt, hogy esetleg az F–16-osok lesznek a befutók.
Rácz András kiemeli, „Szuverenitásvédelmi oldalról fontos tisztázni: Bayer az ország biztonsága szempontjából kulcsfontosságú, tényleg stratégiai ügyben (haditechnikai beszerzés) képviselte egy külső hatalom érdekeit”.
Bayer azért lobbizott, hogy egy, a Magyar Honvédség képességeit évtizedekre meghatározó kérdésben (milyen vadászrepülőgépet vegyünk) az USA-nak kedvező döntés szülessen
– véli a szakértő.
Rácz megjegyzi, hogy Bayer a Leszarom Mozartot (2.) című cikkében felemlegetett húszezer dollár a kilencvenes évek közepén óriási összegnek számított, nagyjából egy budapesti lakás árának felelt meg. Mindenesetre a szakértő bízik abban, hogy a „Szuverenitásvédelmi Hivatal mindenre kiterjedő, alapos, tisztességes vizsgálatban” jár utána az „amerikai hadiipari lobbipénznek”.
Bayer Zsolt a Magyar Nemzetben futó saját blogján reagált a lobbipénzes vádakra Én is segítek címmel. „Ennyi év elteltével már kevés dolgon csodálkozik az ember, de ezek az idióta kis szemétládák még képesek meglepetést okozni” – kezdte.
Bayer Zsolt leírta, hogy valóban a Lockheed Martin volt az Egyesült Államokról forgatott filmjének az egyik szponzora és ténylegesen akkor zajlott a vadászgépek beszerzése is, ezért a cégnek valóban megérte, hogy szponzoráljon egy magyar stábot, amelyik Amerikáról készít filmet.
Ezért a húszezer dollárért pedig mi bemehettünk a gyártóbázisra, és forgathattunk ott, bemutatva, hogyan is készülnek ezek a vadászgépek és milyen fantasztikusak. Ennyi
– zárta rövidre a publicista.
Bayer szerint a húszezer dollárért azután nem kellett semmiféle amerikai politikai érdeket képviselniük idehaza. Ráadásul, mint hozzáfűzte, a magyar kormány nem az F–16-osokat vásárolta meg. A publicista cikke végén még megjegyezte, „Csak egyszer megtudhatnám végre, hogy ti ennyire aljas gazemberek vagytok, vagy ennyire idióták? Vagy megy a kettő egyszerre?”