Index Vakbarát Hírportál

A piaci árnál magasabban, 195 millió forintért talált új gazdára Szent-Györgyi Albert szegedi háza

2025. február 20., csütörtök 19:16

Tavaly ősszel került fel az ingatlan.com portálra a szegedi tudós, Szent-Györgyi Albert egykori villája, amelyet a tulajdonos, az Artisjus csaknem kétszázmillió forintért hirdetett meg. A négy szobás, 117 négyzetméteres ház új gazdája múzeumként, valamint közösségi térként kívánja működtetni a Nobel-díjas tudós házát. Az Index információi szerint a szegedi székhelyű Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány nem alkudozott, a meghirdetett összegért vásárolta meg a C-vitamin felfedezőjének ingatlanát.

A Nobel-díjas tudós villája – nem meglepő módon – a mai Szent-Györgyi Albert utcában található, nem messze attól az újszegedi toronyháztól, amelynek oldalára a neves biokémikus portréját pingálták föl még 2023-ban. A kalandos életű tudós 1940 és 1945 között élt ebben az ingatlanban, ami Újszeged egyik népszerű negyedében – közel a Tisza folyóhoz és a Ligethez – található.

117 négyzetméteres ház négy szobával és két konyhával

A neves tudós villáját tavaly ősszel a legnagyobb ingatlanportálon, az ingatlan.com-on hirdették meg 195 millió forintért. A húsz éve felújított 117 négyzetméteres ház egy 1016 négyzetméteres telken található. A házban négy szoba, két fürdőszoba és két konyha található, valamint tartozik hozzá egy 34,4 négyzetméteres melléképület is.

Bár többen is érdeklődtek a villa iránt, csupán egy vételi ajánlat érkezett.

Az ingatlan a szegedi székhelyű Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány tulajdonába kerül. Az alapítvány fő tevékenysége tudományos konferenciák, továbbá az orvosbiológia területén oktatási és kulturális programok szervezése, valamint a természettudományok iránt érdeklődő fiatal tehetségek felkutatása, mentorálása

– mondta el az Indexnek Tóth Péter Benjamin. Az Artisjus üzleti transzformációs igazgatója elárulta, hogy az elmúlt két évtized során jelentősen megváltozott az ügyfélforgalmuk és az irodai munkavégzés is, így már nem indokolt a nagyobb méretű, saját tulajdonú irodaház. Az Artisjus kisebb, hatékonyabban fenntartható irodahelyiséget fog bérelni.

Az alapítvány nem alkudozott a Szent-Györgyi-villára

A szegedi Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány közleményben tudatta, hogy megvásárolta azt az ingatlant, amely egykor Szent-Györgyi Albert otthona volt. Az alapítvány kuratóriumának elnöke, Varró András tudatta, hogy az adásvételi szerződést február 17-én, hétfőn írták alá.

Az Index információi szerint az alapítvány vezetése a meghirdetett összegért, 195 millió forintért jutott hozzá az ingatlanhoz.

A takaros újszegedi háznak kitűnő a lokációja, nagyon közel található a Hunguest Hotelhez. Az egykori Szent-Györgyi-villa jó helyszín lehet kisebb konferenciáknak, tanácskozásoknak. A Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány közleménye szerint a jövőben múzeumként és közösségi térként kívánják megnyitni, lehetőséget teremtve arra, hogy az érdeklődők megismerhessék a világhírű tudós életét és tudományos eredményeit.

A ház megvásárlásával nemcsak egy történelmi épületet mentünk meg, de arra is lehetőséget teremtünk, hogy Szent-Györgyi Albert szellemi hagyatéka tovább éljen és inspirálja a jövő tudósait

– mondta Varró András, a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány kuratóriumának elnöke.

Az alapítvány elkötelezett amellett, hogy megőrizze és népszerűsítse az ország tudományos örökségét. „Bízunk benne, hogy ezzel a lépéssel hozzájárulunk Szent-Györgyi Albert emlékének méltó ápolásához és a tudomány népszerűsítéséhez Magyarországon és nemzetközi szinten egyaránt” – olvasható az alapítvány közleményében.

Az álruhás tudós és a Mosoly országa

A C-vitamin felfedezője 1938-ban egy amerikai előadókörúton vett részt, ahonnét felesége, Demény Kornélia már nem tért haza. A tudós 1941-ben nősült meg újra: a Szeged melletti Horgosról származó Borbíró Mártát vette feleségül. Szent-Györgyi Albert lánya, Nelly az újszegedi házban lakott együtt apjával.

A világhírű tudósnak a német megszállás után, 1944-ben bujkálnia kellett. Egy ideig második felesége horgosi családi birtokán húzta meg magát, majd Budapestre szökött.

Per Anger svéd attasé szervezte meg, hogy a professzor a követség „evakuációs szállására”, az enyingi Csekonics-kastélyba kerülhessen. Itt álruhában, álnév alatt a követség irattárosaként dolgozott.

Magyarországon még folytak a harcok, amikor Nelly és férje, Libik György arról értesült, hogy a tudós Szegeden van, Malinovszkij marsall főhadiszállásán. Az ifjú házasok, akik korábban a szegedi villában töltötték mézeshetüket, rögtön leutaztak a Tisza-parti városba. Február 11-én, vasárnap Szent-Györgyi Albert, Nelly és a férje együtt nézték meg a Szegedi Nemzeti Színházban a Mosoly országa című zenés előadást.

Rovatok