„Azt nem gondoltam volna, hogy hivatásszerűen fogok politikával foglalkozni. Nagyapám ügyvéd volt, édesapám ügyvéd, én is az lettem, csak nem sokáig tartott, ilyen szempontból váratlan meglepetés ez nekem is” – válaszolta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter diákok kérdéseire a Rákóczi Szövetség Középiskolás Vezetői Fórumának megnyitóján, a Lónyay Utcai Református Gimnáziumban, ahova több száz diák érkezett a határon túlról.
Gulyás Gergely nyitóbeszédében köszönetet mondott a Rákóczi Szövetségnek, amiért mindenkiben tudatosítja a magyar nemzet egységét, és ezt nemcsak jelszavak szintjén, hanem a mindennapi munkában is teszi. A miniszter úgy látja, a legszebb példája a nemzeti egységnek az, hogy az ide érkezett négyszáz diák mindenhol magyarul tanul. Gulyás Gergely kiemelte: mindenki a saját maga sikerének kovácsa, ezért azt kívánja, hogy a következő években és évtizedekben minden résztvevő meg tudja valósítani a céljait.
„A saját tablónkat igazgató úrral megtaláltuk, jó érzés látni, hogy ma már sokkal jobb körülmények között folyik az oktatás. Jó érzéssel jövök a Lónyayba, még akkor is, ha már nem ugyanabban az épületben van az iskola, mint ahova én jártam” – mondta Gulyás Gergely volt lónyaysként a beszélgetés elején. A politikus elárulta, gimnazista korában is érdekelte a politika.
Azt nem gondoltam volna, hogy hivatásszerűen fogok politikával foglalkozni. Nagyapám ügyvéd volt, édesapám ügyvéd, én is az lettem, csak nem sokáig tartott, ilyen szempontból váratlan meglepetés ez nekem is
– válaszolta Gulyás Gergely arra a kérdésre, diákként számított-e arra, hogy politikus lesz belőle.
A diákok további kérdéseire kiderült az is, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter gyerekkorában rendszeresen focizott, ma már inkább fut, a futballra egy évben csak néhány alkalommal jut idő. Gulyás Gergely cserkésztáborban és kosárlabdatáborban is járt.
Gulyás Gergely a továbbtanulással kapcsolatban úgy vélekedett, egy bizonyos korban meghatározó, hogy a szülei mit csinálnak, ő pedig abba a körbe tartozott, hogy jó a nagyapja, édesapja szakmája, „ezért ügyvéd akartam lenni, ami szabad és szép pálya”, ráadásul „az nem volt kérdés, hogy a reáltárgyak irányába való egyetemi szintű érdeklődés ki van zárva”.
Gulyás Gergely arra a kérdésre, hogy milyen miniszterként egy napja, rámutatott: ez munkanapfüggő. Ha szerdán kormányülés van, arra kedden készül, csütörtökön pedig Kormányinfót tart. Miniszterelnökséget vezető miniszterként a szaktárcák közötti koordináció is sok időt köt le, ahogy az egyik kabinet vezetése is.
Gulyás Gergely a saját motivációjáról úgy fogalmazott, hogy minden hivatásban van egy-egy szép vagy felemelő pillanat, példaként említette, hogy a tanároknak ilyen lehet egy kiváló érettségi, vagy az orvosoknak az, amikor meggyógyítanak valakit. A politikában ezt kevésbé tartja megfoghatónak, de amikor egy jó ügyet tud segíteni, vagy egy jó döntés által előrébb lépett az ország, az pluszmotivációt ad.
A politika abban tudja támogatni a diákokat, hogy megfelelő kereteket teremt az érvényesüléshez. Normális iskolákba lehet járni, megbecsüljük a tanárokat, van választási lehetőség a továbbtanulásnál
– sorolta Gulyás Gergely az oktatás és a politika kapcsolatára vonatkozó felvetésre.
Gulyás Gergely veszélyként azonosította a kapcsolatok személytelenné válását, ugyanakkor elismerte, ő sem tudja nem használni a telefonját, mert mindenféle kapcsolattartás ott zajlik. Amikor viszont azt látja, hogy egy étteremben vagy sörözőben emberek egymással szemben ülve a telefonjukat nyomkodják, akkor úgy érzi, olyan kulturális törés zajlik, amit jobb elkerülni. A miniszter ezért is tartja jó döntésnek, hogy a diákok nem használhatják a telefonjaikat az iskolákban.
Ha erre teljes körű választ tudnék akkor, akkor Elon Musknak dolgoznék
– válaszolta Gulyás Gergely a mesterséges intelligenciát érintő kérdésre.
A miniszter szerint sok ember munkáját el tudja látni a mesterséges intelligencia, viszont azt, hogy milyen keretek között lehet használni, és milyen hatással lesz a munkahelyekre, mennyire alakítja át a cégek működését, nem lehet megjósolni. „Használni kell, de jól kell használni” – rögzítette Gulyás Gergely a mesterséges intelligencia használatáról.
(Borítókép: Gulyás Gergely 2025. február 21-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)