Index Vakbarát Hírportál

Ilyen még nem volt: utcára vonultak a bírák Magyarországon

2025. február 22., szombat 13:14

Szombat délután 1-kor tüntetést szerveztek a bírák, és a Kossuth térről az Igazságügyi Minisztérium elé vonultak, hogy felszólaljanak az igazságszolgáltatás függetlenségéért. A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) által szervezett demonstráció célja az volt, hogy a kormány által belengetett igazságügyi reform és a szerintük méltatlan fizetések ellen emeljék fel hangjukat. Az Index a helyszínről élőben tudósított.

14:50 – A tüntetésen felcsendült a Himnusz, majd Endrédy Zoltán lezárta a rendezvényt azzal, hogy „reméljük, legközelebb nem lesz szükség hasonlóra”. Helyszíni tudósítónk szerint a demonstráció véget ért, oszlik a tömeg.

14:40 – Utolsóként Szántai Orsolya, a Veszprémi Járásbíróság bírója lépett a színpadra, aki emlékeztette a bírákat az eskütételük napjára. Ez a nap is ugyanúgy sorsfordító – mondta, csak nem egyénenként, hanem a bírói közösségben, az egész magyar társadalom számára. Bíróként nem lázadni és magamutogatni akarunk ma, hanem a függetlenségünket szeretnénk kinyilvánítani – mondta.

Véleménye szerint felemelő azt látni, hogy mennyien vállalják névvel és arccal ezt a harcot, amely mentes minden káros befolyástól. Alaktalan az a vád, hogy a bírákat csak a saját anyagi jólétük érdekli. Mi azért küzdünk, hogy a munkánkat megfelelő körülmények között végezhessük, mert csak így tudjuk megfelelően szolgálni a hazánkat és az igazságot – emelte ki.

Aki ma vette a bátorságot, hogy eljöjjön, az a független igazságszolgáltatás érdekében tette ezt – véli, hiszen jó érzés kiállni azért, amiben hiszünk. Kell hogy legyenek olyanok, akik szólnak, ha baj van, ezért vannak ők most itt. Őrzői a függetlenségnek, amit nem maguknak, hanem a magyar polgároknak szeretnének. Mert a bírónak addig van függetlensége, amíg ki tud és ki is akar állni érte – zárta sorait.

14:30 – Matusik Tamás, a Budai Központi Kerületi Bíróság csoportvezető bírója szerint a bírónak addig van függetlensége, amíg ki tud és ki is akar állni érte. A bíróság önálló hatalmi ág, de ez veszélybe került, ezért kellett utcára vonulni. A szőnyeg alá söprés módszere csak ideig-óráig működik, de a rizikót fel kell vállalni.

Történelmi mérföldkőnek nevezte a tüntetést, hiába nem örül neki a Kúria elnöke. „Mi mind különbözőek vagyunk, de közös bennünk, hogy hiszünk a jogállamban és az igazságszolgáltatás függetlenségében. Ez a mi közös erőnk, innen nem lépünk vissza” – emelte ki Matusik. Arra buzdított mindenkit, hogy fogjanak össze, és tegyenek többet mind egyénileg, mind csoportosan, hogy ne másoknak, csak a törvényeknek és a lelkiismeretüknek akarjanak megfelelni. „Ha kell, újra itt leszünk, mert bírók voltunk, bírók vagyunk és bírók is maradunk” – zárta szavait.

14:20 – Baka András, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke arról beszélt, hogy „itt vagyunk az utcán, pedig a Kúria elnöke szerint nekik a tárgyalóban a helyük”. Zavar van a fejekben, mondja, hiszen a bírónak ugyanaz a véleménynyilvánítási szabadsága van, mint bármely más polgárnak, főleg akkor, ha ez érinti a bíróságok függetlenségét, még ha ez a párbeszéd politikai síkon folyik is.

A bírók nyíltan nem politizálhatnak, de véleményük kinyilvánítása nemcsak jog, hanem kötelesség is. Főleg, mikor a jogállamiság és a demokrácia vagy az igazságszolgáltatás függetlensége veszélyben van, és anomáliák jellemzik a működésüket. Véleménye szerint ma a 70-es évek közepe köszön vissza, amikor a bíróságok nem tölthettek be a fékek és egyensúlyok közt nekik szánt szerepeket, mert nem lehettek függetlenek.

Az alkotmánybíróság nem lehet független, ha tagjait csak egyetlen politikai párt adja vagy választja, a Kúria elnöke pedig bírói tapasztalat nélkül, hozzáértés nélkül került megválasztásra – mondta. Ezután ő is kiemelte az egységes bírói bértábla megszüntetését és a bírák bérei közti különbségtételt. „A kúriai bírák másképpen hálálják meg a többletjuttatást. De ebbe bele sem merek gondolni” – zárta szavait.

14:10 – Köszler Ferenc nyugalmazott törvényszéki tanácselnök arról beszélt, hogy ez egy történelmi pillanat. Nem örül annak, hogy a bíráknak csak egy része jött el a demonstrációra, hiszen nem szabad félni. „Ne féljetek!” – emelte ki. Az a bíró, aki fél, az nem bíró többé – idézte Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét.

Elmondta, hogy üdvözölné ő a Kúria elnökét is, de nem jött el, pedig itt lenne a helye. Ha két hatalmi ág maga alá gyűri a harmadikat, ott kezdődik a zsarnokság – tette hozzá. Szerinte felháborító, hogy az igazságszolgáltatás alkut köt a hatalommal, de nem mást kell hibáztatni, hanem nekik kell önmagukért kiállni. A sajtó munkatársainak és a hatalomnak is üzent, akik rémisztgetnek, és ígérgetnek 2027-es fizetéseket, de „kérdem én: hol lesztek ti akkor?”

Jogtalanságot foglaltak az Alaptörvénybe – emelte ki. Elfoglalják a fontos pozíciókat, de hiába, ha azok nem tudnak felnőni a feladathoz, mondta. Odáig nem szabad eljutni, hogy a hatalmi ágak legyűrjék a bíróságokat. Nem a társadalmi elvárásoknak kell megfelelni, mert az megvolt az 50-es években, és akasztottak is bőven – emlékeztetett.

13:55  Duro Sessa, az IAJ (Nemzetközi Bírói Egyesület) elnöke azzal kezdte a beszédét, hogy nem sok igazságügyi szervezet van, amelynek erre az utolsó lépésre kell kényszerülnie, hogy utcára vonul, és felszólal az igazságszolgáltatás függetlenségéért. Nem magukért, hanem a polgárokért. Elmondta, 92 szervezetet foglalnak magukban, így ez a világ legnagyobb ilyen szervezete. Fő céljuk a bírói függetlenség biztosítása, amely az emberi jogok megóvásának alapja.

Az igazságszolgáltatás függetlenségének alapjait a Santiago de Chile-i 2017-es charta tartalmazza. A többi hatalmi ágnak biztosítani kéne mind az anyagi, mind a humán, mind a munkahelyi feltételeket, amellyel függetlenül, objektíven végezhetik a munkájukat. Közölte, a bírákat érintő kérdésekben mindig egyeztetni kellene velük, hiszen a világon mindenhol élvezik a függetlenség szabadságát. Az IAJ elnöke szintén biztosította a MABIE-t támogatásáról.

13:50 – Mikael Sjoeberg, az EAJ (Európai Bírói Egyesület) elnöke szerint nem mindennapi, hogy a bírák utcára vonulnak, viszont ha ezt megteszik, azt támogatni kell, tehát ő azért jött, hogy tudassa, az EAJ a magyar bírák mögött áll. Magyarországon a jogállamiság és a demokrácia a szabad és független bíróságok nélkül nem működhet. A MABIE többször kérte az EAJ segítségét, így ők írtak is Tuzson Bencének a magyar dolgozók béreit illetően, felszólították a magyar hatóságokat, hogy azonnal orvosolják a problémát – mondta. 

Az igazságügyi reformokat meg kell vitatni az érintettekkel, mielőtt elfogadják őket – ez volt a másik követelés. Viszont egyik sem teljesült a kettő közül, ezért volt szükség erre a demonstrációra.

13:45 – Tóth László arról beszélt, hogy a bírósági titkárok legalább olyan fontosak, mint maguk a bírák, sokszor már ők is olyan ügyekben döntenek, amilyenekben a bírák. Mégis rendszerszintű hátrányban részesülnek a bírákhoz hasonlóan. „Egyenlő munkáért nem jár egyenlő bér” – fogalmazott. Kiemelte, hogy alkalmazotti viszonyban járnak el úgy, mint a bírák, pedig egy alkalmazott utasítható, ez pedig így nem fair. Szerinte a titkárok lehetőségeit és jogviszonyát újra kell gondolni.

Nincs elsődleges vagy másodlagos bíró, az emberek szemében csak bírák vannak, akik döntenek – véli, így újra kell gondolni az illetményezést, a garanciákat, hogy a megfelelő és független igazságszolgáltatás fennmaradjon.

13:40 – Kajdi Rita igazságügyi alkalmazott szerint az igazságszolgáltatás függetlensége nem korlátozható csak bírókra, minden jogi és nem jogi alkalmazottra ki kell terjednie. Elmondta, hogy az új bértábla szerint aki átlépte a 19 éves munkaviszonyt, az megreked, mert onnantól már nincs feljebb. A fizikai alkalmazottak többsége a nettó 190 ezret is alig éri el, pedig a munkájuk elengedhetetlen a rendszer működéséhez. Itt megközelítőleg sem lehet 30 százalékos emelésről beszélni.

„A mi béreink szégyenteljesek, és átlagos megélhetést sem biztosítanak” – mondta, hozzátéve, hogy a jövő évi béremelések sem fognak javítani a helyzeten. Egy egységes, igazságos bértábla kialakítását szeretnék kiharcolni.

13:35 – Boros Katalin, a MABIE elnöke köszöntött mindenkit, majd arról beszélt, hogy „ha nem merem kimondani, amit hiszek, akkor nincs is jogom hinni benne”. Véleménye szerint nem mehetnek el szó nélkül az elmúlt események mellett, hiszen az igazságügyi reform valódi egyeztetés nélkül került felterjesztésre, a dolgozók így anyagilag kiszolgáltatottá váltak, ráadásul nem nyilatkoznak az őket érintő kérdésekben. Éppen ezért állnak ki most az igazságszolgáltatás függetlensége és az egzisztenciálisan megfelelő körülmények mellett.

Ha a bírói függetlenség megrendül, akkor minden állampolgár jogai veszélybe kerülnek – fogalmazott. Nincs szabadság független igazságszolgáltatás nélkül, ezért kiállnak a hatalmi ág önállósága mellett.

13:30 – A tömeg eleje már megérkezett a minisztériumnál felállított színpadhoz, a vége még csak most hagyja el a Kossuth teret. Kezdődnek a beszédek is. Kiderült, hogy szinte egész Európából érkeztek bírák és bírói szövetségek vezetői, elnökei, alelnökei, hogy támogatásukat fejezzék ki. A szervezők hangsúlyozták, hogy a rendezvény politikamentes, aki ezt megszegi, azt elvezetik.

A kérés ellenére Sebián-Petrovszki László, a DK országgyűlési képviselője az Igazságügyi Bizottság alelnökeként élőben jelentkezett be az eseményről. Mint fogalmazott: „a kormány az elmúlt 15 évben már ezerszer próbálta érvényesíteni politikai akaratát az igazságszolgáltatáson és a bírói karon belül, ami mostanáig csak bizonyos esetekben sikerült. Tavaly novemberben újabb kísérletet tettek rá, gyakorlatilag bezsarolta a bírákat a kormány, és azt mondta, hogy bizonyos fizetésemelésért cserébe látszatreformoknak adjon helyt a bírói kar. Ez ellen szólalnak most fel egyre többen a bírák közül, akik szerint ezt a zsarolást már nem fogadhatja el a bírói kar”. Hozzátette: a DK szociáldemokrata pártként szolidaritását fejezi ki a bírák mellett. 

13:25 – Két idősebb hölgy arról beszélt, hogy „ha valaki törvényeket alkot, miközben ő a legnagyobb bűnöző, az megkönnyíti a dolgát”. Véleményük szerint ezért kell hogy az igazságszolgáltatás legalább független maradjon. „Ha ez is elveszne, az a vég kezdete lenne” – tették hozzá. 

13:15 – Endrédy Zoltán bíró, a megmozdulás fő szervezője megafonban kérte a tömeget, hogy induljon meg a Nádor utca felé, ahol a színpad előtt lesz a találkozó. Helyszíni tudósítónk szerint most már többezres a tömeg, semmi kétség.

13:05 – Egy idős hölgy azt nyilatkozta, hogy ez az egész országot érintő közügy, és nem is gondolkodott, hogy kijöjjön, felháborítónak tartja, hogy csak ennyien jöttek el (holott már tele a fél Kossuth tér). Egy fiatal hölgy, aki a japán nő halála utáni tüntetésen is ott volt, hozzátette, hogy a fontos ügyekért megéri utcára vonulni, ezek pedig fontos ügyek. Felbukkant egy „tanárok vagyunk, veletek vagyunk” transzparens is. Többen örömmel konstatálták, hogy a tanárok is képviseltetik magukat az eseményen, és kiállnak a bírák mellett.

Egy hölgy arról beszélt, hogy „ez nagy szó, hogy a bírák tüntetnek, ilyen még nem volt, és szeretném, ha az igazságszolgáltatás független maradna”.

13:00 – Több, talárba öltöztetett papírmasé figurát is látni a helyszínen, mások zászlókat és sípokat osztogatnak. A PDSZ is képviseli magát, hoztak egy hatalmas zászlót ők is.

12:55 – Hirtelen elkezdtek gyűlni a résztvevők, lassan ezren is a helyszínen lehetnek, bár nehéz kivenni, hogy ki jött tüntetni, és ki jött csak a Parlamentet nézni. Mindenesetre MABIE-zászlók és magyar zászlók is vannak a magasban.

12:45 – Az Index helyszíni tudósítása szerint az Igazságügyi Palota előtt gyülekezik a tömeg, egyelőre körülbelül 2-300 ember lehet a helyszínen. „Magyarország elismeri Izrael jogát az önvédelemre, de a bíróság nem ismeri el az ember önvédelmi jogát” – tudatja egy transzparens. „Téveszme: a haza jogot biztosít” – áll egy másikon.

Ahogy arról beszámoltunk, szombaton demonstrálnak a bírák, és a Kossuth térről az Igazságügyi Minisztérium elé vonulnak, hogy felszólaljanak az igazságszolgáltatás függetlenségéért. A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) által szervezett tüntetés célja, hogy a kormány által belengetett igazságügyi reform – erről itt írtunk bővebben – és a méltatlan fizetések ellen emeljék fel hangjukat. Bár Bayer Zsolt listázná azokat, akik megjelennek a tüntetésen, Tuzson Bence igazságügyi miniszter szerint pedig marad a reform, hiába a tiltakozás.

A demonstráción felszólal

Mivel a bírák nem végezhetnek pártpolitikai tevékenységet, arra kérték a résztvevőket, hogy a pártpolitikai jelvények, szimbólumok megjelenítésétől tartózkodjanak.

(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)

Rovatok