Index Vakbarát Hírportál

„Láttunk tömegsírokat, kínzókamrákat és lerombolt városokat”

2025. február 23., vasárnap 15:47 | aznap frissítve

Az Európához Tartozunk Egyesület és a Momentum Mozgalom közös eseményt szervezett az orosz–ukrán háború kirobbanásának harmadik évfordulójára „Ruszkik, haza! Legyen béke és szabadság! – Megemlékezés Putyin háborújának harmadik évfordulóján” címmel.

„Ruszkik, haza! Legyen béke és szabadság! – Demonstráció Putyin háborújának második évfordulóján” címmel közös tüntetést tartott a Momentum Mozgalom és az Európához Tartozunk Egyesület tavaly február 24-én.

A legutóbbi esemény óta pedig eltelt egy újabb év, de a háború még mindig tart, ezért az egyesület és az ellenzéki párt újra összeállt, hogy „Ruszkik, haza! Legyen béke és szabadság! – Megemlékezés Putyin háborújának harmadik évfordulóján” címmel ismét demonstrációt tartsanak.

Oroszország három évvel ezelőtt megpróbálta lerohanni Ukrajnát, azóta Putyin háborúja naponta szedi áldozatait. Magyarországon a kormányzati propaganda három éve elhazudja a szabadságáért és függetlenségéért küzdő Ukrajna és kisebbségei, így a kárpátaljai magyarság szenvedését. Elhallgatják a népirtást, ahogyan azt is, hogy Oroszország nem hajlandó visszaengedni a hazájukba a családjuktól elszakított, elhurcolt ukrán gyermekek ezreit. Putyin hadserege nemcsak a fronton folytat harcot, hanem folyamatosan gyilkos tűz alatt tartja Ukrajna lakosságát, lakott településeit, infrastruktúráját is

írta a párt a megemlékezés felvezetésére.

Tompos Márton, a Momentum elnöke pedig közösségi oldalán szólította fel a csatlakozásra követőit.

„Idén harmadik alkalommal is ott leszünk az orosz nagykövetség előtt, hogy tiltakozzunk a háború ellen, és megemlékezzünk az áldozatokról. Ott a helyünk az ukránok mellett, különösen ilyen időkben. Támogatnunk kell azokat, akiket megtámadtak, és akik szenvednek. Akkor is, ha most nem ez a »trendi«. Sőt, most még inkább ott a helyünk. Mi ott leszünk vasárnap 17 órakor az orosz nagykövetség előtt” – írta a Momentum elnöke.

Az esemény azonban nem 17 órakor vette kezdetét, hanem már 15.30-kor a Fővárosi Önkormányzat és az ukrán nagykövetség közös kiállításának megnyitójával, de már a kiállítás megnyitása előtt viszonylag nagy tömeg gyűlt össze a Városháza parkban. A jelenlévők között többségben vannak az ukrán nemzetiségűek, de néhány magyar zászló is feltűnt a demonstrálók között.

A Faces of Ukrainian Dream, vagyis az Ukrán álom arcai című kiállítás keretében ukrán gyermekek rajzait és álmait lehet megtekinteni.

„Oroszország nem csupán háborút indított Ukrajna ellen, ez népirtás”

A kiállítást Ormos Eszter nyitotta meg az Egyetlen remény című ukrán dallal. A fiatal lány előadását Hanna Majboroda, a „Patriot” Ukrajnai Összukrán Egyesület alapítója és igazgatótanácsának elnöke követte, aki elmondta, hogy 599 gyermeket öltek meg, több mint kétezer gyermeket nyilvánítottak eltűntnek, és mintegy 1300 gyermek sebesült meg a háborúban. Hangsúlyozta, az agresszor elvette ezektől a gyermekektől a boldog gyermekkort. Ezzel a kiállítással az a céljuk, hogy az ő szenvedésüket és a tehetségüket is megismertessék a világgal.

A világnak meg kell ismernie a gyermekek által átélt borzalmakat

– fogalmazott Hanna Majboroda.

Petrovszka Viktória, a Fővárosi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat elnöke hangsúlyozta, hogy a most kiállított képek nemcsak papírra vetett rajzok, hanem a szörnyű valóság kivetülése is.

„Oroszország nem csupán háborút indított Ukrajna ellen, ez népirtás” – mondta Petrovszka Viktória, aki kiemelte, hogy az orosz hadsereg a mai napig deportálja az ukrán gyerekeket, akiket átneveznek, átnevelnek, és kitörlik emlékeiket egykori hazájukról.

Balog István, az ukrán nagykövetség ügyvivője azzal kezdte, hogy ez az utolsó beszéde pozíciójában. A bejelentése után elmondta, fontos, hogy gondoljunk azokra a gyerekekre, akik a háború miatt elvesztik otthonukat és az oktatáshoz való jogukat, vagy éppen azokra a gyermekekre, akik fizikailag vagy lelkileg örökre megsérülnek az összecsapások miatt.

„A pusztulást, a halált, a szenvedést Oroszország hozta erre az országra” – jegyezte meg, majd hozzátette, a háború három éve alatt számos bizonyíték gyűlt össze az oroszok gyermekek ellen elkövetett bűncselekményeire, amelyeket semmilyen geopolitikai érv nem tesz elfogadhatóvá.

Karácsony Gergely: Remélem, van külön bejáratú pokol

A beszédek alatt, amelyeket magyarul és ukránul is meghallgathatnak az egybegyűltek, lement a nap, és elkezdett lehűlni az idő, de a tömeg egyre csak nő.

„Hogy milyen hosszú idő három év, azt senki sem tudja jobban a hős ukrán népnél” – kezdte beszédét Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere.

Karácsony Gergely szerint három éve könyörög, hogy aki nem hiszi, hogy Oroszország milyen bűncselekményeket követ el, az nézzen bele a szenvedő ukránok szemébe. A főpolgármester kitért arra, hogy ő járt Bucsában, és beszélt egy lelkésszel, aki megmutatta, hol lőtték tömegsírokba a gyülekezetét. Ezt követően felháborodott, amikor a magyar sajtóban azt olvasta, hogy a bucsai eseményeket az ukránok rendezték meg.

Füttykoncert és bekiabálás követte a főpolgármester mondatait.

Remélem, van külön bejáratú pokol azok számára, akik szánt szándékkal kiforgatva az áldozatot teszik meg felelőssé

– jelentette ki Karácsony Gergely, szavait pedig nagy taps követte, majd a felszólalók közösen álltak a színpadra, a mikrofonhoz Hanna Majboroda lépett, aki köszönő okleveleket adott át Karácsony Gergelynek, Balogh Istvánnak és Petrovszka Viktóriának, majd arra kérte az összegyűlteket, hogy csatlakozzanak a szolidaritási menethez.

A tömeg összegyűlt a Városháza park szélén, majd elindult az orosz nagykövetség felé. A vonulást dobolás és a „Ruszkik, haza!” felkiáltás kíséri, míg a körút mellett kifeszítettek egy 30 méter hosszú ukrán zászlót. A hatalmas zászlóval felszerelt menetet két, ukrán népviseletbe öltözött lány vezeti, akik mögött molinókat, adománygyűjtő dobozokat és elhunyt ukrán katonák képeit vivő támogatók sétálnak a körúton. A tömeg előtt és mögött több rendőrautó halad.

A nagyjából 500-600 fős tömeg mellett elhaladó autók dudálással és integetéssel köszöntik a menetet. „Slava Ukraini! (Dicsőség Ukrajnának – a szerk.)” – kiabálta ki autójából egy férfi, miközben a tömeg olyanokat ordibál, hol magyarul, hol ukránul, hogy „Putyin egy gyilkos”, és az „oroszok terroristák”.

„Szerintem nekünk, magyaroknak van tapasztalatunk az oroszokkal, és a találkozásainknak sosem lett jó vége” – árulta el egy magyar demonstráló. Hozzátette, a magyar kormány Oroszországhoz fűződő kapcsolata semmi jóra nem vezet, és úgy látja, a Fidesz már csak az ország lerohasztásán munkálkodik. „Éppen ezért én nemcsak Ukrajnáért jöttem ki, hanem Magyarországért és egész Európáért is.”

A tüntetők ezt követően Donald Trumpnak és Vlagyimir Putyinnak is üzentek, ugyanis az amerikai elnök szlogenjét – Make America Great Again – kiforgatva az kiabálták: „Make Russia small again!”

Baranyi Krisztina: Amitől mi csak megrémültünk, emberek tízezreinek életét nyomorította meg

Miután a demonstrálók megérkeztek az orosz nagykövetség mellett egy utcával felállított színpadhoz, Tompos Márton, a Momentum elnöke szólalt fel, igaz, csak videóban, mert a kisfia bármelyik pillanatban megszülethet. Hozzátette, azt szeretné, hogy fia olyan Európába szülessen, amely megbünteti azokat, akik ártatlanokat gyilkolnak.

„Ez az Európa még nincs. Ezt nekünk kell megteremtenünk. Ezért vagyunk itt sajnos már harmadjára” – fogalmazott Tompos Márton, majd hozzátette, reméli, jövőre már Ukrajna győzelmét ünnepelhetik ezen a napon.

Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere már személyesen is ott volt a színpadon, és emlékeztetett, hogy három évvel ezelőtt életünk egyik legijesztőbb reggelére ébredtünk. „Amitől mi csak megrémültünk, az emberek tízezreinek életét nyomorította meg a szomszédunkban” – fogalmazott a polgármester, aki szerint ez fekete-fehér történet. Az agresszor Putyin, az áldozat pedig Ukrajna.

„Az egész háború történelmi hőse pedig Volodimir Zelenszkij” – jelentette ki a polgármester, aki szerint az ukrán vezetőt sokan támadják, akik Putyin hatása alá kerültek, ezek a hangok azok, akik az áldozatra próbálják terelni a felelősséget. Hozzátette, szívesen elhívja magával Ferencváros testvérvárosába, Bucsába a propagandistákat és a fideszes politikusokat. Baranyi Krisztina hangsúlyozta, a tragédiák hátterében közben Donald Trump a történelem legnagyobb árulását követi el.

Most valójában az amerikai nagykövetség előtt kellene tüntetnünk

– jegyezte meg a polgármester, majd beszéde végén megemlítette, attól tart, az orosz–amerikai tárgyalásokon felvetődhet Magyarország is, igaz, csak egyetlen mondat erejéig: „Megtarthatod” – mondja az amerikai fél az orosznak a polgármester szerint.

Hartyányi Jaroszlava, ukrán nők világszövetségének elnöke kifejtette, hogy Oroszország sosem akarta elengedni Ukrajnát. „Tizenegy éve védik a fiaink és lányaink Ukrajnát és Európát. Hol van itt az igazságosság? Arról volt szó, hogy Ukrajna csatlakozik az EU-hoz és a NATO-hoz” – hangoztatta Hartyányi Jaroszlava. Kijelentette, Putyin terve az, hogy kiirtsa az ukrán népet. „Azt üzenjük a világnak: nem lesz béke Ukrajna nélkül” – tette hozzá.

Petrovszka Viktória, az Egység Ukrán Egyesület elnöke arra kérte az összegyűlteket, hogy hajtsanak fejet az elesett ukrán hősökért. „Láttunk tömegsírokat, kínzókamrákat és lerombolt városokat, de láttuk az ukránok erejét is” – fogalmazott, majd kifejtette, hogy a világ belefáradt a három hosszú évbe, és lankadt a figyelmük, de hangsúlyozta, ők még itt vannak, és küzdenek.

Viktor Troski matematikus, kárpátaljai katona lépett ezt követően a színpadra. Szerinte senki nem értheti meg jobban az ukránokat, mint a magyarok, akik bátran kiálltak az orosz tankok elé 1956-ban.

„Van aki azt mondja, hogy Magyarországnak nem szabad belépnie a háborúba. Ezzel egyetértek, sőt ki is egészítem, mert nemcsak ebbe a háborúba, hanem semmilyen háborúba nem szabad Magyarországnak belesodródni. De ezzel együtt nem szabad elfelejteni, hogy teljesen más lenne a helyzet, ha az orosz hadsereg most nem Ukrajnát ostromolná, hanem a határon állomásozna” – fogalmazott Viktor Troski.

A beszédek után egy perc néma csenddel emlékezett a tömeg a háborúban elesettekre. A megemlékezés alatt a háborúban készült képeket mutattak a kivetítőn, majd Cseh Katalin, a Momentum országgyűlési képviselője állt színpadra.

„Azért vagyunk itt, hogy megmutassuk, vannak magyarok, akik az áldozat és nem az agresszor pártján állnak” – jelentette ki. A képviselő szerint bárhogyan is alakul a háború, Ukrajna kivívta a világ tiszteletét. Cseh Katalin után Karácsony Gergely lépett a színpadra. A főpolgármester beszédének eleje egy az egyben megegyezett a kora délutáni, Városháza parkban tartott beszédével.

„Vajon hány tonna ritkaföldfém ér egy emberéletet az állítólag szabad világ új urainak?” – tette fel ismét a kérdést Karácsony Gergely, majd hangsúlyozta, hogy Ukrajna sokkal többet véd, mint saját országának határait, mert ők egész Európa békéjét őrzik. „Ukrajna mellett állni mindig hit és meggyőződés. Ez az én hitem és meggyőződésem, és ez Budapest hite és meggyőződése is, és ebből nem engedünk” – jelentette ki Karácsony Gergely.

Az esemény zárásaként a nap összes felszólalója színpadra állt, és közösen elénekelték a magyar, majd az ukrán himnuszt, végül pedig gyertyát gyújtottak a háborúban elesettek emlékére.

(Borítókép: Tövissi Bence / Index)

Rovatok