Index Vakbarát Hírportál

Magyar Péter: Azonnali hatállyal kirúgták Ruszin-Szendi Romuluszt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről

2025. február 24., hétfő 09:27

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke közölte hétfő délelőtt, hogy azonnali hatállyal kirúgták Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről. Az intézmény sajtóközleményben erősítette meg az elbocsátás hírét.

„Nyilvánvalóan politikai utasításra, azonnali hatállyal kirúgták Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről. Altábornagy úr 2021 óta tanított tiszteket és tisztjelölteket, havi bruttó 150 ezer forintért az egyetemen. Most csütörtökön is órát tartott volna” – írta Magyar Péter a közösségi oldalán hétfőn. 

A Tisza Párt elnökének beszámolója szerint a közszolgálati jogviszony azonnali megszüntetését az egyetem így indokolta:

„Számos sajtótermék közölte azt a hírt, mely szerint Közalkalmazott 2025. február 15. napján nyilvános rendezvényen a Magyar Honvédségről és annak vezetéséről egyértelműen olyan kijelentéseket tett, amelyek kifejezetten alkalmasak különösen a Magyar Honvédség, illetve a Magyar Honvédség vezetői jó hírnevének csorbítására és társadalmi megítélésének hátrányos befolyásolására. Kijelentései alkalmasak továbbá a Magyar Honvédségbe vetett társadalmi bizalom csökkentésére. A Közalkalmazott az Egyetem kutatójaként, kiemelten magas rangú és beosztású volt katonaként olyan kijelentéseket tett nyilvánosan, amelyek hátrányosan érinthetik az NKE egyik meghatározó feladatát, a honvéd tisztképzés hatékonyságát, s csökkenthetik a kedvet a katonai, illetve egyéb más hivatásos pálya iránt.”

Magyar Péter a posztjában azt is kifejtette, hogy „Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, a hazaáruló kijelentései után ugyanezen egyetem Tanácsadó Testületének elnöke maradhatott, de a volt vezérkari főnököt azonnal eltávolítják, mert a Tisza szakértőjeként jobbító szándékú kritikát fogalmazott meg”.

Véleménye szerint ez szánalmas, gyáva és egyben nevetséges lépés ez az egyetem vezetői és a felbujtó politikai megrendelők részéről, hiszen ahhoz is gyávák voltak, hogy konkrétan leírják, hogy a kirúgás oka a Tiszához való csatlakozás – fogalmazott. 

Az NKE is megszólalt

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem sajtóközleményben erősítette meg Ruszin-Szendi Romulusz elbocsátásának hírét. Kiemelték többek között, hogy az NKE egyedülálló a katonai, közigazgatási, rendészeti, nemzetbiztonsági, valamint nemzetközi és európai közszolgálati felsőoktatás területén, így mind az intézménynek, mind valamennyi dolgozójának kiemelt felelőssége van a közigazgatási szervek, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek, illetve a Magyar Honvédség jó hírnevének és kedvező társadalmi megítélésének fenntartásában, amely a megfelelő tiszti és szakember utánpótlás biztosítása révén nemzeti érdek.

Az NKE közalkalmazottjaira ebből kifolyólag fokozott felelősségi szabályok irányadók, s fokozottan tartózkodniuk kell minden olyan magatartástól, amely hátrányosan érintheti e szervek társadalmi megítélését, hiszen az NKE feladata a köz szolgálatára élethivatásukként tekintő fiatalok megszólítása, képzése és jövőbeni feladataikra történő felkészítése

– írták. 

Hangsúlyozták, e fokozott társadalmi felelősségnek megfelelően az NKE-re irányadó jogszabályi környezet a közalkalmazotti jogviszony megszüntetése körében speciális szabályokat határoz meg, amelyek az NKE tekintetében annak egyedülálló hivatásából fakadnak. Ennek alapján a közalkalmazott jogviszonya felmentéssel megszüntethető, ha a munkahelyén vagy azon kívül olyan magatartást tanúsít, amely az egyetem, a közigazgatási szervek, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek vagy a Magyar Honvédség, illetve ezek vezetőinek jó hírnevét vagy társadalmi megítélését hátrányosan befolyásolhatja.

Közölték azt is, hogy a Magyar Honvédség és a honvéd tisztképzés a pártpolitikai téren kívül eső, a nemzet egésze számára mindenkor meghatározó jelentőségű intézmények. Az Egyetem foglalkoztatottja részérő az olyan magatartás, amely e fentieket sérti, ártalmas mind a Magyar Honvédségre, mind pedig az Egyetemre és a tisztképzésre egyaránt – áll a közleményben. 

Azt írták, Ruszin-Szendi Romulusszal mint az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar tudományos munkatársával szemben fennáll a fentiek szerinti felmentési ok, ezért a közalkalmazotti jogviszonyát az egyetem 2025. február 21. napjával felmentéssel megszüntette.

A Tisza Párt rendezvényén beszélt

Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt február 15-i évértékelő rendezvényén szólalt fel a honvédelemért felelős szakpolitikusaként, mely nagy vitákat váltott ki. A szombati eseményen úgy fogalmazott, hogy a migráció miatt jobban aggódik, ugyanakkor úgy véli, ki kell maradnia Magyarországnak az orosz–ukrán háborúból.

Beszédében utalt arra, hogy Magyarország csak akkor lehet semleges, ha van, aki garantálja semlegességét. A katonai kiadásokról megjegyezte, hogy csak két európai állam, az Egyesült Királyság és Franciaország szerepel az első tízben. Kiemelte, hogy a haderőfejlesztést még pont jókor kezdte meg Magyarország, de lassúnak nevezte azt.

Múlt hét hétfőn már a Magyar Infóban szerepelt együtt a Tisza Párt első emberével, ahol reagált az őt ért kritikákra. A Magyar Honvédség volt parancsnokai és vezérkari főnökei közös levélben fogalmazták meg véleményüket Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban. A közleményben azt írták az érintettek, hogy a katonák esküjükhöz híven, amely egész életükben végigkíséri őket, a nép által választott mindenkori legitim politikai hatalomhoz lojálisak, ennek szellemében szolgálják a hazát és vezetik a Magyar Honvédséget.

A honvédelmi miniszter is kikezdte

Ehhez csatlakozott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is, aki több fórumon szólalt meg, többek között elmondta, hogy amikor egy volt vezérkari főnök „kilép a politikai porondra”, az alkalmas arra, hogy a honvédség egységét megbontsa, elbizonytalanítsa az állományt, ami rendkívül veszélyes a háborús időkben.

A szaktárca vezetője azt kérte számon Ruszin-Szendi Romuluszon, hogy katonaként nem tárgyalhat politikai vezetőkkel, hiszen nincs mandátuma, és a magyar kormány álláspontja pedig továbbra is az, hogy Magyarországnak ki kell maradnia a háborúból.

Magyar Péter: Annyi a „bűne”, hogy kiállt a hazája mellett

Magyar Péter a Facebook-oldalán a közlemény megjelenése után ismét védelmébe vette a korábbi vezérkari főnököt, aki honvédelemért felelős szakpolitikusként csatlakozott a Tisza Párthoz. Magyar azt írja: „A valaha volt legfiatalabb vezérkari főnök »bűne« annyi, hogy kiállt a hazája és a magyar emberek szabadsága és minden volt katonája mellett.”

A Tisza vezetője szerint a kormány fél, ezért „a mindig a hazáját szolgáló katona ellen az összes szatellit ellenzéki pártot, a pacalhadnagyot és a teljes propagandagépezetet beizzítja, és még egy aláírás nélküli levelet is felhasznál a lejáratásra”.

Izzik a levegő Ruszin-Szendi Romulusz körül

Ruszin-Szendi Romulusz körül azóta izzik a levegő, hogy felszólalt a Tisza Párt kongresszusán. Előbb Hadházy Ákos nevezte „többszörösen korrumpálódott fideszes csúcsvezetőnek”, majd Németh Szilárd is kifakadt a korábbi vezérkari főnökre, és arra kérte, „ne keresse többé”.

Hadházy Ákos egyik posztjában már úgy fogalmazott, hogy Ruszin Szendi-Romulusz volt vezérkari főnök elkente a katonai és erkölcsi szempontból is legsúlyosabb ügyet, a kétezer tisztet érintő nagy tisztogatást, ami ugyan nem az ő döntése volt, de ő hajtotta végre mint „a legkisebb rossz”. A politikus erre azt írta, nem érti, hogy a vezérkari főnök miért asszisztált ehhez, miért nem állt fel azonnal, amikor a saját helyettesével kezdték a leépítést.

A Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint Ruszin-Szendi Romulusz „egy sértett ember, aki azért fordult a kormány ellen, mert elveszítette a többmilliós fizetéssel járó állását”.

Rovatok