Csaknem egymilliárd forintból újították fel Ruszin-Szendi Romulusz egykori vezérkari főnök hivatali villáját Dunakeszin, derült ki az Index egy múlt heti anyagából. A több mint 15 oldalas dokumentum szerint a 244 millió forintért megvásárolt ingatlant további 683 millió forintért alakították át. A Ripost ma exkluzív fotókkal bizonyította, hogy a volt vezérkari főnök kérésére épített szolgálati villában valóban elkészültek azok a fényűző luxuselemek, mint a pezsgőfürdő, a szauna, a moziszoba, a szivarszoba, vagy a fényjátékkal ellátott hálószoba, amelyekről korábban hírt adtunk.
Mint arról az Index beszámolt, egy több mint 15 oldalnyi főkönyvi kivonat részletesen feltárja, hogy Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök Dunakeszin felépített ingatlanját mintegy 244 millió forintért szerezték be, majd további 683 millió forint értékben végeztek rajta felújítást. A Ripost munkatársa bejutott a szolgálati villába, és körbefotózta a luxusingatlant a 82 millió forintos terasztól a 31 millió forintos növényzetig.
A korábbi vezérkari főnökök szolgálati lakásaihoz képest a dunakeszi villa ára hatszoros lett, ami miatt Ruszin-Szendi utódja nem is volt hajlandó beköltözni az épületbe.
Az altábornagy 2022 decemberétől 2023 szeptemberéig lakott a villában, amelyhez
Az ügy további kérdéseket is felvet, mivel a tételes elszámolás több ezer tételt tartalmaz, és a források szerint az elszámolással kapcsolatban is vetődtek fel szabálytalanságok. A volt vezérkari főnök az Index megkeresésére nem kívánt reagálni az ügyben, helyette a Tisza Párt sajtófőnökéhez irányította a munkatársunkat. A botrány időzítése különösen érzékeny, mivel egybeesik Ruszin-Szendi korábbi ukrajnai látogatása körüli vitákkal, ahol állítólag a kormány álláspontjával ellentétes nézeteket képviselt az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatban. Magyar Péter ezzel kapcsolatban annyit közölt, hogy a volt vezérkari főnök a miniszterelnök tudtával és engedélyével utazott a frontra, hogy első kézből szerezzen információkat az orosz–ukrán konfliktusról. „Az ukrajnai misszión szerzett tapasztalatairól a volt vezérkari főnök jelentésben tájékoztatta Orbán Viktort” – mondta a Tisza Párt elnöke.
A Ripost fotóin olyan luxuselemek láthatók, mint a téli kertben berendezett billiárdszoba, a tábornoki szivarszoba szagelszívóval és párásítóval, felső grillterasz, moziszoba, beépített, térhangzást biztosító hifivel, két méter átmérőjű televízióval és elektromos üvegkandallóval, valamint a lépcsőházat díszítő üvegcímer, speciális családi logóval, amelybe Ruszin-Szendi és felesége nevének kezdőbetűit, valamint a tábornok kedvenc katonai tőrét is belefoglalták.
Ruszin-Szendi Romulusz körül azóta izzik a levegő, hogy felszólalt a Tisza Párt kongresszusán. Előbb Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő nevezte „többszörösen korrumpálódott fideszes csúcsvezetőnek”, majd Németh Szilárd is kifakadt a korábbi vezérkari főnökre, és arra kérte, „ne keresse többé”.
Hadházy Ákos egyik posztjában már úgy fogalmazott, hogy Ruszin Szendi-Romulusz volt vezérkari főnök elkente a katonai és erkölcsi szempontból is legsúlyosabb ügyet, a kétezer tisztet érintő nagy tisztogatást, ami ugyan nem az ő döntése volt, de ő hajtotta végre mint „a legkisebb rossz”. A független képviselő nem érti, hogy a vezérkari főnök miért asszisztált ehhez, miért nem állt fel azonnal, amikor a saját helyettesével kezdték a leépítést.
Az ügyben Novák Előd feljelentést tett Ruszin-Szendi Romulusz ellen, akit szolgálati visszaéléssel vádolt a Mi Hazánk Mozgalom. Felháborítónak tartja, hogy nem indítottak eljárást a volt vezérkari főnök és a honvédelmi miniszter ellen, amiért egy milliárdos ingatlant rendeltek meg.
Magyar Péter propagandistának nevezte az Indexet, majd a cikket aljasnak titulálta. A Tisza Párt elnöke ezt követően arról írt, hogy „az érintett ingatlan a mai napig a magyar állam tulajdonában áll, a megrendelő sem a vezérkari főnök, hanem a kaszinóminiszter által vezetett minisztérium háttérintézménye volt”.
A Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint Ruszin-Szendi Romulusz „egy sértett ember, aki azért fordult a kormány ellen, mert elveszítette a többmilliós fizetéssel járó állását”. Azóta azonnali hatállyal kirúgták a tábornokot a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről. Az intézmény sajtóközleményben erősítette meg az elbocsátás hírét.
A szolgálati villa belső képeit a Ripost engedélyével mutathatjuk meg.
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)