Index Vakbarát Hírportál

Egy 16 éves sümegi fiú vonat elé lépett – ez indította az iskolai zaklatások elleni Piros Lap-kampányt

2025. március 7., péntek 06:11

A kamaszfesztiválokért is felelős 8K az Életminőség Fejlesztéséért Alapítvány elindított egy Ne Bántsátok Egymást! – Piros Lapot az Iskolai Bántalmazásnak kampányt, ahol a diákokat bevonva küzdenek az iskolai bántalmazások, erőszak és zaklatások ellen. A lényeg, hogy az osztályok tevékeny részesei legyenek az erőszak elleni harcnak és közben mint közösség és mint egyének is fejlődjenek. A kuratórium elnökével, ügyvezetőjével, Nagy Anitával beszélgettünk a kampány indulásáról, céljáról és az eddig elért eredményekről.

Bár a Kamaszfesztivál már 2006 óta létező rendezvénysorozat, igazán csak 2020-ban lépett szintet, amikor az Országos Osztálykirándulás mellett az erre a célra létrehozott szervezet – a 8K az Életminőség Fejlesztéséért Alapítvány – egyéb, a fiatalok életét érintő problémákba is beleásta magát. 2013 és 2019 között volt némi kihagyás – aztán a Covid ütött be –, ám ez csak még jobban ösztönözte a szervezőket, hogy többet tegyenek annál, mint hogy minden tanév végén megrendezik a Kamaszfesztivált, ezzel biztosítva a felsősök és a középiskolások kikapcsolódását, közösségépítését. 

„Alapítványunk célként az életminőség javítását tűzte ki, amelyhez a 8 kulcskompetencia fejlesztésén keresztül közelít” – írja a hivatalos oldal. Ez a nyolc kompetencia egyébként

az Oktatási Hivatal honlapja szerint. A lényeg, hogy a diákokat, a szülőket és hozzátartozókat bevonva próbálnak segíteni az alap- és középfokú intézményekben tanulóknak. 

Egyik legújabb kezdeményezésük a 2024-ben indult „Ne Bántsátok Egymást” kampány, melyben az iskolai bántalmazás, az erőszak és zaklatás ellen hívják harcba a diákokat. Az alapítvány szerint a kampányt „az iskolai bántalmazásokról szóló híradások gyarapodása, az esetek súlyossága és következményeinek tragikus kimenetele alapozza meg”.

Bemutatják a bántalmazás különböző formáit, és megpróbálják elmagyarázni, hogy ez nem csak az áldozatra, de az elkövetőre és az egész közösségre nézve negatív hatással lesz a későbbiekben. A csatlakozó osztályok elkötelezik magukat a bántalmazás és zaklatás formáinak elutasítása mellett – egy paktum aláírásával –, ösztönzik egymást arra, hogy figyeljenek társaikra. A paktum segíti a felelősségteljes gondolkodást, az empátiát, az önreflektív gyakorlatok elsajátítását és a közösségépítést.

Piros lapot!

A kampány újabb fejezete a „Piros Lapot az Iskolai Bántalmazás Ellen” című újabb mozgalom, melynek a jelképe – nomen est omen – egy piros lap, benne egy X-szel, amellyel a diákok, osztályok jelképesen tiltakozhatnak, elutasíthatják a zaklatás és bántalmazás minden formáját. A csatlakozó osztályok nem csak aláírták a paktumot, hanem választhattak három szint közül – küzdők, bajnokok, hősök –, attól függően, hogy mennyi energiát akartak befektetni a bántalmazás elleni harcba. 

Jelenleg a kampány zárószakaszában járunk – ami természetesen nem jelenti azt, hogy a kiálláshoz már nem lehet csatlakozni, ez ugyanis folyamatos –, vagyis nemsokára kiderül, hogy melyik osztályközösség tett a legtöbbet a cél elérése érdekében és ki nyeri a részvételi lehetőséget a X. Országos Osztálykirándulás – Kamaszfesztiválra. 

Ha már ennyi szó esett a Bántalmazás Elleni Paktumról, akkor nézzük is, hogy mit tartalmaz pontosan:

Ezt vállalja az az osztályközösség és minden tagja, akik részt vesznek a kampányokban. Arról, hogy hogyan indult ez a kezdeményezés, milyen visszajelzéseket kaptak eddig, mennyien vettek részt a kampányban és milyen hatása volt eddig az iskolák, osztályok közösségére, Nagy Anitát, a kuratórium elnökét, ügyvezetőjét kérdeztük.

Egy súlyos tragédia

„A Ne Bántsátok Egymást! – Piros Lapot az Iskolai Bántalmazásnak kampány ötlete 2023 novemberében született, egy súlyos tragédia kapcsán. Egy 16 éves sümegi diák vonat elé lépett, miután környezetében csúfolták” – kezdte Nagy Anita. Majd elmondta, hogy az alapítvány már alapból osztályközösség-erősítéssel foglalkozott, de ez az eset volt az utolsó lökés, amely miatt kifejezetten a bántalmazások megelőzésére épülő kampányt kezdtek építeni.

A kiindulópontja az volt, hogy a diákokat is aktív részeseivé tegyék a kampánynak. „Az volt a kiinduló gondolatunk, hogy az iskolai bántalmazás problémájáról ne csak beszéljünk, hanem konkrét, közösségépítő eszközökkel és tevékenységekkel reagáljunk és a figyelemfelhívó tevékenységekbe az érintett korosztályt is bevonjuk” – fogalmazott.

A jelképről elmondta, hogy azért választották, mert „minden kisdiák tudja a fociból, hogy a piros lap a szabálytalanságot jelenti”, ezért könnyebben megértik, könnyen integrálható, ráadásul az eredete miatt a gyerekek figyelmét is jobban megragadja. 

Kampányunk célja, hogy a diákok maguk is nemet mondjanak a bántalmazásra, és aktívan alakítsák saját közösségeik légkörét

– mondta.

Ha baj van

Az éjjel-nappal ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonal 2011 óta a 06 (80) 225-225-ös telefonszámon tájékoztatást ad az ügyfeleknek a különböző áldozatsegítő szolgáltatásokról. Szintén a bántalmazottak segélyvonala az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) országosan, a nap 24 órájában bármikor ingyen hívható telefonszáma: 06 (80) 20-55-20.

Ha kiabálást, veszekedést hallunk, vagy valakit például monoklival látunk a környezetünkben, nem lehetünk közönyösek! Főleg ha kiskorú is érintett, akár anonim módon is értesíthetjük a 112-t, a rendőrséget vagy a telefontanút.

Emellett a megyei kormányhivatalokon belül ugyanúgy működnek a területi áldozatsegítő szolgálatok, itt szintén áldozatsegítő munkatársak állnak az áldozatok rendelkezésére.

A kampány 2024 januárjának végén indult, a Bántalmazás Elleni Paktumot pedig szakmai szervezetek bevonásával készítették. Az első két hónap alatt mintegy 9 ezren írták alá, majd az új tanévben továbbfejlesztve folytatták is a kampányt – nem titok az sem, hogy a 2025/2026-os tanév indulásakor ismét visszatér majd. 

A 2024/2025-ös tanév elején 162 osztállyal kezdtek dolgozni országszerte – miközben több más projektjük is futott, mint a Javíts egy jegyet! pályázat vagy a Legszuperebb Osztályközösségek Kihívásjáték –, amiből a Ne Bántsátok Egymást! – Piros Lapot az Iskolai Bántalmazásnak kampányára 113 osztály jelentkezett. Az összes projektjükből így ez lett a legsikeresebb – már ami a résztvevők számát illeti.

„Mert ezt szoktuk meg”

„A kampány során az osztályokkal tartott konzultációk megdöbbentő tapasztalata az volt, hogy nagyon sok gyerek nem is tudja, mit jelent valójában a bántalmazás. Amikor megkérdeztük őket, hogy mit értenek alatta, a legtöbben csak a verekedést és a kiabálást említették” – mesélte az ügyvezető. Elmondása szerint a gyerekek nincsenek tisztában azzal, hogy a csúfolódás, a gúnyolódás, a kiközösítés vagy akár a kibeszélés is bántalmazásnak számít.

A legmegdöbbentőbb azonban az volt, amikor arra a kérdésre, hogy miért beszélnek egymással csúnyán, a válasz egyszerűen az volt: »Mert ezt szoktuk meg«

– tette hozzá.

Véleménye szerint ez azt mutatja, hogy

a bántalmazás sok esetben egy rossz beidegződés, egy automatikusan ismételt viselkedésminta, amelyet a gyerekek környezetükből tanulnak el és tudattalanul továbbadnak.

Éppen ezért nem elég büntetni a bántalmazó magatartást – példamutatásra, szemléletformálásra, az egész közösség hozzáállásának megváltoztatására van szükség. „Ha a diákok felismerik, hogy amit eddig normálisnak hittek, az valójában fájdalmat okoz másoknak, már megtették az első lépést a változás felé” – összegezte.

A Piros Lap-kampány egyik legfontosabb hatása, hogy segít felismerni és beazonosítani a bántalmazás különböző formáit, ezzel lehetőséget adva a diákoknak arra, hogy megszakítsák ezeket a káros szokásokat. Hiszen ha valami csak egy rossz beidegződés, azt lehet tanulással, odafigyeléssel és közös fellépéssel megváltoztatni – véli a szakember.

A tervek

Elmondása szerint csupa pozitív visszajelzést kaptak az osztályoktól, arról a közösségépítésről, amit ez a kampány jelentett a gyerekeknek. Arra, hogy el is tudják mesélni, indítottak egy podcastsorozatot Rólunk szólva címmel, ahol a diákok saját szavaikkal mondják el, hogy miként élték meg a kampányt, a feladatokat, amiket az osztállyal teljesítettek és azt, hogy miként hatott rájuk ez az egész. 

A jövőről szólva Nagy Anita megjegyezte, hogy a következő tanévben a tervek szerint a kampány egy még fejlettebb változatban tér vissza, de erről még nem árult el részleteket – valamint hozzátette, hogy

terveik között van egy Országos Piros Lap Nap szervezése is, aminek a részletei még szintén titkosak, de már körvonalazódtak. 

Egyelőre még a közelebbi tervekkel foglalkoznak, hiszen március 20-án adják majd át a díjakat a 2024/2025-ös tanévben legjobban teljesítő osztályoknak, ahol a gyerekek megkapják az okleveleket és a karszalagokat a X. Kamaszfesztiválra, amelyet 2025. június 12–15. között Tatán, az Esély Budapest Alapítvány Ifjúsági Táborában – ahova egyébként meghívták az Indexet is, úgyhogy a helyszínről is tudósítunk majd.

Rovatok