Az Andrada-csoport kedden megkapta a fémkereskedelmi engedélyt a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól, így az utolsó akadály is elhárult az akkufeldolgozó elindítása elől, ám a környezethasználati meghatalmazás visszavonásával tovább tolódik az üzem indulása. A gyár megnyitása ellen korábban több tüntetést is szerveztek.
Aradszki András országgyűlési képviselő a Facebookon tette közzé, hogy a kormányhivatal visszavonta az Andrada környezethasználati engedélyét. A hírt Sóskút polgármestere, Mészáros József is megerősítette, de arról még nem tudott beszámolni, hogy mit tartalmaz a kormányhivatal határozata. A polgármester hozzátette, ha nincs meg a környezethasználati engedély, az üzem nem kezdheti el a termelést – írja a HVG.
Az egyelőre nem világos, hogy az Andradának milyen jogi lehetőségei vannak, de Csőzik László érdi polgármester szerint „szó nincs róla, hogy a beruházás meghiúsult volna, vagy letett volna róla a beruházó, illetve a kormány. Olyannyira, hogy az akkufeldolgozással foglalkozó cég már újra be is adta az engedély iránti kérelmét, ráadásul változatlan formában”. Csőzik László leszögezte, hogy a sóskútiak rámutattak egy alaki hibára, amit a kormányhivatal vétett. Ez abból állt, hogy nem tették közzé azonnal az Andrada engedély iránti kérelmét a hivatal honlapján.
Kedden még arról írtunk, hogy az Andrada szinte az utolsó utáni pillanatban kapta meg a fémkereskedelmi engedélyt a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól. A csoport a sóskútiakat megkerülve még a kormányhivataltól szerezte meg a helyi akkufeldolgozó üzem elindításához az engedélyt, de a sóskúti üzembe tervezett tevékenység a fémkereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozik, amelyhez szükséges a fémkereskedelmi engedély begyűjtése március végéig.
Az akkumulátorgyár elleni demonstrációk eközben nem értek véget, pénteken például fáklyás tüntetést szerveztek, amelyben hét település fogott össze. Sóskúttal szolidaritást vállalt Budaörs, Törökbálint, Érd, Biatorbágy, Tárnok és Pusztazámor is. Az érintett polgármestereket és alpolgármestereket az általános környezetvédelmi aggályokon túl a helyben és a környező településeken élők kifogásai hozták közös nevezőre.