Index Vakbarát Hírportál

Három hídig jutottak a tüntetők, de gyorsan kiszorították őket a rendőrök

2025. április 8., kedd 16:32 | aznap frissítve

Immár negyedik alkalommal vonulnak a hidakra a tüntetők a fővárosban a gyülekezési törvény módosítása óta. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő eredeti kezdeményezését, miszerint 24 órán keresztül kívánják blokkolni a közlekedést, a Budapesti Rendőr-főkapitányság nem hagyta jóvá, így hajnali 4 óráig gyakorolhatják gyülekezési jogukat a demonstrálók. Helyszínről tudósításunk a tüntetéssorozat negyedik felvonásától.

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kedden 17 órára, „Nem hagyjuk abba!” felütéssel szervezett demonstrációt az Erzsébet hídra. A rendőrség felhívta a figyelmet arra, hogy az Erzsébet híd blokkolása csúcsidőben szinte a teljes fővárosi forgalomra kihat, ezért kedden már 16 órától ismét jelentős forgalmi torlódásokra kell számítani.

Azoknak az autósoknak, akiknek kényelmetlenséget okozunk, azt üzenjük: Ugye milyen rossz, ha korlátozzák a szabadságunkat?! Amint visszavonjak a törvényt, nem lesznek lezárások sem, megszűnnek a dugók, és mindenki szabadon mehet, ahova akar

– kommentálta a közleményt Hadházy Ákos. Tudósításunk a demonstrációról:

23:19: Az Erzsébet hídon néhányan körtáncot járnak, a zsíroskenyér elfogyott, de sör még van. Hajnali négyre vissza kell adni a hidat a forgalomnak, addigra el kell bontaniuk mindent a szervezőknek. 

Búcsúzunk olvasóinktól, köszönjük, hogy velünk tartottak, jövő héten folyt. köv!

22:53: Az Erzsébet hídon két-háromszáz ember lehet, az MSZP-s Komjáthi Imre sem várta meg a hajnali négy órát, éppen most hagyta el a hidat. Az itt maradók sátraznak, söröznek, zenét hallgatnak. Szabó Bálint viszont kitart.

22:37: A Petőfi hídon és a Szabadság hídon is zavartalan a fogalom, utóbbiról a DJ is távozott, és már csak tucatnyi tüntető maradt. A rendőrök is távoztak, a Petőfi hídon tüntetők sincsenek, a villamosmegálló szabadon megközelíthetővé vált.

22:18: Ha lehet, még jobban lelassultak az események, rövid összefoglalónk az elmúlt percek történéseiről:

21:55: A Petőfi híd budai hídfőjénél gyakorlatilag véget ért a demonstráció, néhány kivétellel a tüntetők elhagyták a helyszínt. Ugyanakkor a Szabadság hídról éppen most tüntetők indultak a Petőfi híd felé.

21:51: A Szabadság hídon az okozott izgalmat, hogy egy újabb csapat jelent meg a pesti hídfőnél, és megpróbáltak feljutni a hídra. Egy csapat rendőr futólépésben indult feléjük, a tüntetők kiabálásának közepette.

21:48: A Petőfi híd budai oldalánál egyre kevesebb a tüntető, már a hétfői demonstráción való részvételre buzdítanak. A járdán rendőrök sorakoznak, hogy a tüntetők ne tudjanak az útra lépni.

21:44: A Petőfi hídra ezekben a percekben vonult fel egy csapat rendőr a Boráros tér irányából. Tüntetők a pesti oldalon most nincsenek, ellentétben a budai oldallal, ahol néhány tucatnyian épp azt skandálják, hogy „gyülekezés alapjog”.

Az útjukat rendőrsorfal állja, a hídra nem jutnak fel.

21:33: Már a Petőfi hídnál is tüntetők járnak, ott is rendőrök várták őket. Az autósok folyamatosan dudálnak rájuk, mert nem tudnak felhajtani a hídra.

21:23: Megérkezett az erősítés a Szabadság hídhoz. Nagyjából ötven rendőr sétál a tüntetők felé a budai oldalról. Ez történik most a  hídon:

21:18: A rendőrök elkezdték megkérni a földön ülőket, hogy hagyják el az úttestet, de egyelőre nem mozdulnak a demonstrálók. Egy csapat rendőr láthatóan felkészült arra, hogy határozottabban lépjen fel a tüntetőkkel szemben, de egyelőre csak felsorakoztak az úttesten.

A Szabadság híd pesti hídfőjénél is rendőrsorfal áll az úttesten, de a járdán fel lehet sétálni a hídra. A híd budai hídfőjéhez viszont legalább nyolc új rendőrségi kisbusz érkezett.

21:12: Többen felálltak a járdára, emiatt a rendőröknek szét kellett szóródniuk, hogy megakadályozzák a már megtisztított területre való visszatérést. Emiatt viszont egyre kevesebben terelik hátrafelé a tüntetőket, így először csak lelassult a folyamat, majd a híd közepe felé meg is álltak a rendőrök.

Egy férfi széttört egy üveget, hogy abból fegyvert készítsen, majd megpróbált elszökni a rárontó rendőrök elől, de elfogták és elvitték.

21:05: A Szabadsághíd budai hídfőjénél a rendőrök megindultak a tüntetők felé. Elkezdték visszatolni a demonstrálókat a híd belseje felé, és azt kérik mindenkitől, hogy menjenek fel a járdára. A tömeg csak hátrál.

Szabó Bálint felmászott a hídra, onnan trombitál. A tömeg fütyülve, tapsolva, sikítva fogadta a produkciót, majd elkezdtek énekelni.

20:52: Az egyre üresebb Erzsébet hídon a hangulat kezd kempingezésre emlékeztetni, van, aki sátrat vert a hídon. Már a színpad előtt is csak néhány tucat tüntető van, a híd többi részén kisebb csoportokban beszélgetnek.

20:48: A csoport átjutott a rendőrökön, és elfoglalták a Szabadság hidat. Most egy újabb csapat tüntető érkezik a másik híd felől, akik többen vannak, mint a hidat eredetileg elfoglalók. Már Szabó Bálint is a Szabadság hídon trombitál.

A Szabadsághíd budai hídfőjénél gyülekezik egy újabb csapat rendőr.

20:35: Az Erzsébet hídon egyre kevesebben vannak, folyamatosan hagyjak el a helyszínt. A hősugárzók körül kisebb csoportok gyülekeznek. A Szabadság híd felé tartók a nem lezárt felső rakparton haladt, de a rendőrök leterelték őket az alsó rakpartra.  A híd lábánál is rendőrsorfal áll, a Corvinus egyetem előtt van egy lépcső, amelyen fel lehet jutni az alsó rakpartról, a tömeg így most a másik oldalról próbál elérni a hídig.

Az antifasiszták feljutottak a Szabadság hídra, onnan támogatják a híd alatt áthaladó demonstrálókat, akik tovább sétálnak. Az úton ragadt autókat egy sávban leengedik.

20:12: Elkezdett szerveződni egy magánakció egy másik híd elfoglalására, azonban miután kiderült, hogy a megmozdulás szervezője valamilyen szinten kötődik a Momentumhoz, az egyik szervezők közé tartozó momentumos rászólt, hogy nem mehetnek, mert „hoztak egy döntést”.

Az intelem ellenére a fiatalok által vezetett csapat elindult a Szabadsághídra. A rendőrség kiemelt figyelemmel követi az akciót.

20:09: A HírTV munkatársa megpróbált bejelentkezni a helyszínről, azonban a riportert körbevették a tüntetők, akik folyamatosan azt kiabálták: „hazudik a tv!” 

Közben egy Hadházy Ákos munkásságát bemutató videóval zárultak a beszédek. A színpadon még slam ploetry előadások és zene várható. A hídon egyre hidegebb szél fúj.

20:04: Laczó Adrienn lemondott bíró arra hívta fel a figyelmet, a történelemben sok alapvető változás indult abból, hogy összegyűltek emberek és kinyilvánították véleményüket. A volt bíró hangsúlyozta, „minket nem lehet megfélemlíteni”, majd a vezetésével a tüntetők a Nemzeti dalt szavalták.

Ha törvénybe foglaljuk a szabadságunk korlátozását, mondhatjuk-e, hogy a törvény erkölcstelen? Ha erkölcstelen, törvény-e még?

– tette fel a kérdést Laczó Adrienn. Hangsúlyozta, egy társadalom csak annyira szabad, amennyire a legsérülékenyebb tagjai szabadok, ezért kell itt lenniük.

20:01: Az összegyűlt demonstrálók egy része elindult haza, de néhány lelkes tüntető szeretne más hidakat is elfoglalni. A momentumosok sem tudják eldönteni, hogy elinduljanak-e egy másik hídhoz, mert attól tartanak, hogy túl kevesen maradtak.

19:52: Puzsér Róbert azzal kezdte beszédét, hogy az állampárt csapdát állított, azért tiltotta be a büszkeség menetét, hogy az ország állapotáról szóló diskurzust ideológiai irányba terelje. „Ez a demonstráció a gyülekezéshez fűződő emberi és polgári jog védelmében zajlik” – húzta alá a publicista.

A publicista hangsúlyozta, a polgári demokráciáért és a jogállamért tüntetnek, valamennyi politikai kurzusnak fontos a gyülekezéshez való joga, ahogy a Pride résztvevőinek is. Az szerinte nem várható el, hogy azt skandálják, legyen Pride, de egy demokrata azt mondja, hogy lehessen. „Ha ez egy identitásdemonstráció, vesztésre van ítélve, ha ez egy polgári jogi demonstráció, akkor van esélye” – vélekedett a publicista.

Puzsér Róbert leszögezte, nem egyes politikai oldalak jogai csorbulnak, hanem minden magyaré, addig pedig nem lesz változás, amíg nem tanulják meg, hogy ne kurzusalapú legyen a szolidaritás.

Ugyan ki gondolja komolyan, hogy aki meglát egy buzit, az megbuzul?

– tette fel a kérdést Puzsér Róbert, ócska érvelésnek nevezve ezt, emlékeztetve, hogy az Orbán-kormányok idején eddig is volt Pride.

Puzsér Róbert a kormánypártiakat és az ellenzékieket is arra szólította fel, hogy építsenek hidakat, a magyarok pedig a híd közepén találkozzanak. „Mentsük meg Magyarországot önmagunktól és egymástól. Talán még van remény” – zárta beszédét a publicista.

19:51: Szabó Bálint a forgalom elől nem elzárt Duna utcán zenél, ezzel bosszúságot okozva az arra haladó autóknak, de hídon álló tüntetők megtapsolták az előadást. Éppen egy taxi előtt áll, amely nem tud tovább menni.

19:40: Bedő Dávid és Stummer János néhány momentumos gyűrűjében arról beszélgetnek, hogy mikor induljanak el más hidakat elfoglalni, vagy egyáltalán megpróbáljanak átmenni máshová.

19:37: A transznemű Erdei Milán kijelentette: „Itt állok ezen a színpadon 17 évesen, büszke vagyok, de szomorú és végtelenül mérges”. A diák a kormányt fasisztának, Orbán Viktort diktátor úrnak nevezte. Többek között arról beszélt, hogy 15 évesen heti 40 órát kellett dolgoznia a gimnáziumi tanulmányai mellett.

12 évesen megpróbálta megölni magát a transzneműeket érintő, névhasználati korlátozás miatt.

Elveszítette a gyermekkorát, a barátait, a családját és az emberi jogait, amikor úgy döntött, hogy nem bujdos tovább. „Ember vagyok, ember voltam akkor is, amikor az óvoda első napján szembesültem vele, hogy az én testem nem olyan, mint a többi fiúé” – fogalmazott Erdei Milán, hozzátéve: a politikusok haszontalan és öncélú támogatása semmit nem tesz értük, önállóan kell szerveződniük. „Üzenem Orbán: mindig voltunk, vagyunk, és leszünk is” – üzente a kormányfőnek.

19:32: Néhányan egy hatalmas molinót próbál felkötni a híd korlátjára, a nagy szél azonban hátráltatja őket. A molinón a felirat: „Akasszátok fel a királyokat!”

19:28: Holoda Attila videóüzenetet küldött a tüntetésre. Úgy látja, a kormány szinte mindenben hazudik, miközben másokat vádol hazugsággal. Az energetikai szakértő hazugságnak nevezte, hogy csak Oroszországtól tudunk gázt vásárolni. A korábbi helyettes államtitkár szerint fontos élni a gyülekezési joggal, kimondani: „Hazudnak, és ebből elég volt”.

Orbán, aki az én kortársam, ellopta az én jövőmet is

– jelentette ki Holoda Attila. „Ruszkik haza” – skandáltak a tüntetők.

19:27: Az Erzsébet híd közepén felállított sátrakhoz a szervezők hősugárzókat hoztak, hogy melegedő pontokat állítsanak fel a demonstrálóknak.

Eközben a pesti hídfőnél, ahol továbbra is szól a zene, fesztiválhangulat alakult ki. Van, aki sátorral érkezett, mások pedig asztalokat, székeket hoztak és megterítettek a vacsorához.

19:21: Simkó Edit folytatta a felszólalásokat, arról beszélt, hogy Csemeztanyán megtiltották a tiltakozást, ahol dögkút lesz a száj és körömfájás miatt. „Kiáltsunk együtt értük is, elég volt” – jelentette ki a pedagógus, aki szerint oktatási vészhelyzet is van. Simkó Edit egészségügyi, szociális, kulturális és természetvédelmi vészhelyzetet is lát, miközben arra számít, hogy jön a „technofasizmus”.

Nem lehet, hogy egy kormány korlátozza a jogainkat, nem lehet, hogy egy kormány kifosszon minket

- jelentette ki, mire a tüntetők rákezdtek: „Nem hagyjuk, nem hagyjuk!”. A pedagógus engedetlenségre buzdított, azt kérve, hogy ne szolgálják ki a hatalmat. „Itt diktatúra van” –vélekedett Simkó Edit.

19:12: Beszédet mondott egy lány is, akit csak Borókaként mutattak be. Kifejtette, azért gyűltek itt össze, hogy szolidaritást vállaljanak az emberi jogok mellett.

A Fidesznek minden hatalma megvan hozzá, hogy csorbítsák bármelyik kisebbség jogait. Ismerik az orosz receptet

– jelentette ki Boróka, aki szerint morog a föld „Orbán és haverjai” alatt. Boróka Orbán Viktort és Vlagyimir Putyint áttétes ráknak nevezte, amely belülről rohasztja a demokráciát. Úgy látja, „a pofánkba röhögnek, azzal a hatalommal, amivel a nép ruházta fel őket, amivel mocskosan visszaélnek”, de „a nép ereje erősebb bármely diktatúránál”.

19:08: Megérkezett Szabó Bálint, egyelőre a hídon fújja a trombitáját, de az előzmények ismeretében biztosra vehető, hogy hamarosan újabb feljelentés jön tiltott fürdőzésért.

18:57: Machac-Tóth Mia is beszédet mondott a tüntetésen. Az aktivista sajnálja azt, aki gyűlölettel terheli magát, ezért kívánja a Fidesz-KDNP-nek, hogy ne terheljék magukat gyűlölködéssel és másokat is szeretetre buzdítsanak. Az aktivista büszke az országára, az anyanyelvére, a kultúrájára, és arra is, hogy meleg. Magyarországon szeretne megházasodni.

Itt vagyunk és itthon vagyunk. Csak egy hazaáruló létezik, aki a saját népét osztja meg és uszítja egymás ellen

– jelentette ki az aktivista, aki szolidaritással és empátiával állna ellen. A program a beszéd után slam poetryvel folytatódott.

18:53: Szalay Krisztina író, színésznő arról beszélt, hogy elfáradt ebben az országban, de úgy döntött, hogy tesz jó dolgokat. Úgy látja, a legfontosabb, amit tenni tudnak, a szeretet, ez pedig ott kezdődik, hogy szeressük magunkat, akkor leszünk képesek másokat is szeretni, „ez hiányzik most az országból”.

Az író hiányolta a bátorságot is, arról beszélve, hogy vannak olyanok, akik nem merik lájkolni a posztjait.

Szalay Krisztina elárulta, már gyerekkorában mindenkinek elmondta, hogy tenni kell, mert megszállták az országot az oroszok. Az édesapja szemében nem látott félelmet 1973-ban. Szalay Krisztina szerint az ország hipnózisban van, de nincs kétharmad, a másik oldal több szavazatot kapott. Végül azt kívánta mindenkinek, hogy képviseljék magukat.

A beszédeket nem lehet jól hallani a hátsó sorokban, így néhányan inkább zenét hallgatnak és énekelnek vagy beszélgetnek. A Momentum pedig újabb füstgyertyákat gyújtott.

18:35: Hadházy Ákos hatalmas sikernek tartja, hogy a miniszterelnököt „borzasztóan zavarja” a tüntetés-sorozatuk. A politikus két okot lát amögött, hogy nem jelent meg a tüntetéseket korlátozó javaslat:

A képviselő azt ígérte, hogy jövő héten 24 órás tüntetés lesz, de nem biztos, hogy végig az Erzsébet hídon lesznek.

Hadházy Ákos beszéde után Koltai Róbert állt színpadra, és József Attilától szavalta Thomas Mann üdvözlését.

18:29: Hadházy Ákos szerint azt mondják néhányan, hogy unalmas lesz negyedszerre hidakat foglalni. A képviselő viszont úgy látja, nincs annál izgalmasabb feladat, mint egy „putyini folyamatot” megállítani. A politikus kijelentette, hogy egy lépéssel a hatalom előtt vannak, és nem is hagyják abba, amíg nem teljesül a követelésük. „Nem hagyjuk abba” – skandálták a tüntetők.

A képviselő azzal folytatta, hogy a kormány benyújtotta „az aljasabbnál is aljasabb kitiltási törvénytervezetet”, valamint kezdeményezték a kilépést a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Azt is rendkívül fontos hírnek nevezte, hogy elkészült a bíróságokat érintő tervezet. Hadházy Ákos szerint ezek a történések választ adnak arra, hogy miért kell itt lenniük.

Lássuk be végre, hogy ez a kormány 15 éve lépésről lépésre, tégláról téglára építi le a demokráciát

– fogalmazott a politikus.

18:24: Hadházy Ákos is a rendőrséget hibáztatta a csúszásért, amikor arról beszélt, hogy nem kapták meg délután 3 órára a szerelési engedélyt. A tüntetés a Himnusz közös eléneklésével vette kezdetét.

18:13: Feltűnt a hídon Puzsér Róbert, aki beszédet is mond majd, valamint a Kétfarkú Kutya Párt passzivistái, akik molinóikon a szombati demonstrációjukhoz való csatlakozásra biztatják a jelenlévőket. Közben a színpadnál is hangolnak a tüntetők: „mocskos Fidesz” – skandálja néhányan.

17:57: Sulyok Tamás köztársasági elnök elhíresült idézete is megtestesült a hídon egy 75 éves hölgy kreativitásának köszönhetően, aki minden tüntetésen ott van. 

Közben a Momentum aktivistái az április 14-i „parlamenti blokád” elnevezésű tüntetésre hívó szórólapokat osztogatnak a tömegben. Az egyik szervező elnézést kért a tüntetőktől a csúszásért, a rendőrséget hibáztatva elárulta, hogy egy órájuk volt a színpadépítésre.

17:45: Az Erzsébet híd pesti irányából folyamatosan érkeznek a demonstrálók, így a híd feléig elég sűrűvé vált a tömeg, a pesti oldalhoz közel viszont továbbra is csak szellősen álldogálnak kisebb csoportok.

Hangulatjelentés az Erzsébet hídról:

17:34: A hídon egyelőre békés a hangulat, a tüntetők kisebb-nagyobb csoportokban várakoznak, zene szól, miközben nemzeti színű, uniós, DK-s és momentumos zászlókat lenget a szél. 

A budai oldal irányába felállított színpadnál még technikusok dolgoznak, a tüntetők továbbra is várakoznak.

17:21: Egyelőre meglehetősen szellős a tüntető tömeg az Erzsébet hídon. A demonstráció mérete az elmúlt hetek első – a Kossuth teret és a Margit hidat érintő – megmozdulásához hasonlít. Éppen ma jött ki a Századvég közvélemény-kutatása, amely szerint a magyar lakosság többsége elutasítóan viszonyul mind a Pride felvonuláshoz, mind pedig a közlekedést megbénító hídfoglaló demonstrációkhoz.

A várható közlekedési nehézségek miatt a rendőrség közleményben arra kérte az autósokat, hogy ne legyenek erőszakosak a tüntetőkkel szemben.

A Tisztességes és Igazságos Társadalomért Alapítvány zsíros kenyérrel készül a tüntetőknek, amiket a beszédek után kezdenek el osztogatni, hogy minél többen kitartsanak a hajnali időpontig.

17:06: Hadházy Ákos már a hídon, és bár egyelőre nincs nagy tolongás, de ezekben a percekben megindult egy nagyobb demonstráló csoport az Erzsébet híd felé. A Demokratikus Koalíció ezúttal is megjelent Hadházy Ákos tüntetésén, a párt aktivistáit Varju László országgyűlési képviselő és Rónai Sándor korábbi európai parlamenti képviselő vezetik.

Az eddig a Március 15. téren gyülekező momentumosok zászlókkal, táblákkal, molinókkal és lila füstgyertyákkal szintén  elindultak az Erzsébet hídra.

„A gyülekezés alapjog” - skandálják.

16: 55: Az Index kérdésére Stummer János elárulta, hogy emelik a tétet az előző tüntetéshez képest.

Eggyel több hidat fogunk ma elfoglalni, mint legutóbb. Legalábbis, ha lesz elég ember

– fogalmazott a Momentum politikusa, aki éppen „Nincs hova hátrálni” feliratú kitűzőket osztogatott a demonstrálóknak. A táblák szerint az Erzsébet híd mellett a Lánchíd, a Szabadság híd, a Margit híd és a Petőfi híd a cél.

Stummer János ezután köszöntötte az összegyűlteket, rövid beszédében elmondta, hogy lehet elsőre úgy tűnik, hogy kevesen gyűltek össze a Momentum hívására, de a téren van Petőfi Sándor szobra, aki a márciusi ifjakkal bebizonyította, hogy kevesek is képesek nagy dolgokat is elérni.

„A bátorság nem mennyiségi kategória, hanem minőségjelző” – mondta, majd megköszönte, hogy vannak, akik kiállnak az alapvető jogokért és békés tüntetésre szólította fel a demonstrálóknak.

16:42: A Momentum „tüntetési csomagokat” hozott a Március 15. térre. Minden csomaghoz tartozik egy tábla, rajta az elfoglalni kívánt hidak nevével, mellé pedig molinót, megafont, hangfalat és egy csokor virágot is odakészítettek.

16:28: Gyurcsány Ferenc a Facebookon melegít be a demonstráció előtt: „A DK két kollégáját is megbüntették a múlt heti, Hadházy Ákos szervezte tüntetésen való részvétele miatt. Ja nem! Azért, mert az úttesten tartózkodott. Ez a hivatalos, hazug indokuk. 84 ezer és 104 ezer Ft a büntetés. Pitiáner, kis szerencsétlen banda. Csak a nagyok mocska mellett marad árnyékban ez a szemétség. Na, vigye el a pokol, akkor ma újra ott lesznek dk-sok is. Jóccakát!” – írta a Demokratikus Koalíció elnöke.

16:10: A rendőrség már 16 óra körül lezárta az Erzsébet hidat, de a Március 15. téren még csak az előkészületek zajlanak. Az MSZP sátra már áll, és néhány momentumos aktivista készül megafonokkal és szórólapokkal. Utóbbiak között van egy kisokos is, amely arra ad tippeket, hogyan lehet kijátszani az arcfelismerős kamerákat (fényt és infrafényt visszaverő szemüveggel, arcfestéssel, kapucni és sapka viselésével).

Megérkezett Stummer János, aki azt mondta az aktivistáknak, ha este hétkor elegen vannak, akkor „megindulnak a másik hídnak”. Szerinte a Karmelitához nincs értelme felmenni. 

Lezajlott az első kisebb közjáték is: „A k*rva anyátokat egytől egyig mindannyiótoknak!” – kiabálta egy dudáló autós, akinek az elterelés miatt kellett útvonalat változtatnia, így elhaladt a gyülekező demonstrálók mellett.

Hajnali négyig kaptak engedélyt a tüntetők

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő az április elsején tartott tüntetésén jelentette be maratoni hosszúságú tiltakozó akciójának tervét. Eszerint a mai tüntetés 24 órán keresztül tartott volna, azonban a Budapesti Rendőr-főkapitányság ezt nem engedélyezte.

A főváros közlekedését keddenként órákra megbénító tüntetők április 8-án 17 órától másnap 22 óráig újabb gyűlést jelentettek be az Erzsébet hídra, amivel 29 órán keresztül akarták blokkolni a közlekedést

– áll a Budapesti Rendőr-főkapitányság közleményében.

A gyülekezési jogról szóló törvény alapján Budapest rendőrfőkapitánya előíró-korlátozó határozatot hozott, amely szerint a gyűlés április 9-én hajnal 4 óráig tartható meg az Erzsébet hídon. A BRFK határozatát a Kúria hatályban tartotta.

A mostani tiltakozáshullám március közepén kezdődött, amikor az Országgyűlés sürgősségi eljárásban elfogadta a gyülekezési jogot érintő, a Pride korlátozását lehetővé tévő javaslatot. Az elmúlt hetekben több nagyszabású tüntetést tartottak Budapesten, amelyek alkalmával többször hídfoglaló akciókat is tartottak a tiltakozók. A Momentum pedig többször próbálkozott azzal, hogy megakadályozza, hogy Orbán Viktor bejusson az MTVA épületébe és részt vegyen a szokásos péntek reggeli rádiós interjúján.

A tüntetések szervezői szerint az új szabályozás nem egyszerűen a Pride-ot célozza, hanem általánosan alkalmas minden kritikus hang elfojtására és a gyülekezési jog korlátozására. Az új törvény ellen tiltakozók attól tartanak, hogy a hatalom fokozatosan felszámolja a véleménynyilvánítás alapvető demokratikus jogait.

(Borítókép: Tövissi Bence / Index)

Rovatok