Röpködtek a milliárdok a fővárosi közgyűlésen
További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Rengeteg pénzről döntöttek közvetve vagy közvetlenül, csak úgy röpködtek a milliók és milliárdok a polgármesterek feje fölött.
Jön a pénz
Megszavazta például a közgyűlés a központi közbeszerző szervezet koncepcióját. Tarlós István főpolgármester, Kocsis Kocsis Máté önkormányzati és rendészeti tanácsnok és Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes állt elő azzal az ötlettel, hogy a főváros közbeszerzéseit egy szervezet bonyolítsa le. A fővárosi önkormányzat és a Főpolgármesteri Hivatal esetében a 100 millió forintosnál nagyobb, a fővároshoz tartozó cégeknél pedig a 300 millió forintnál nagyob közbeszerzéseket bonyolítaná az új szerv. Erről 26 igen szavazattal, 1 tartózkodással döntött a közgyűlés.
A testület arról is döntött, hogy Budapest egy 300 millió eurós, vagyis 93 milliárd forintos hitelkeretről kössön szerződést az Európai Beruházási Bankkal. Ebből a pénzből közlekedési- és városfejlesztési beruházásokat hajtanak majd végre és az uniós pályázatok önrészét is ebből állják majd.
Azt is megszavazták, hogy a főváros megelőlegezi a BKK-nak annak a 24 milliárd forintnak egy részét, ami a központi költségvetésből járna a közlekedési központnak, de a kormány októver 15-ig még nem küldte azt át. A budapesti önkormányzat legfeljebb 13,5 milliárd forintot ad a BKK-nak, ennyi pénz kell ahhoz, hogy december 2-áig rendben menjen a közlekedés. Ha viszont megjönnek majd az állami milliárdok, akkor ezt az összeget a Budapest visszavárja a BKK-tól.
Újul a 3-as metró
A közgyűlés ahhoz is nagyvonalúan hozzájárult, hogy a BKV elindítsa a versenyeztetást a 3-as metrót kipótló 150 busz beszerzéséhez. Ezek a buszok a metró felújítása alatt, 2016 júliusától állnak majd forgalomba, a beszerzési eljárással és szerződéskötéssel pedig 2015 decemberéig végezni kell. Ezekre a buszokra 13,7 milliárd forint kölcsönt vett föl a fődávor, 10 éves futamidővel.
A metró mellett több metróaluljárót is föl fognak újítani és akadálymentesíteni 7 milliárdért. A fővárosi polgármesterek és képviselők szerdán arról döntöttek, hogy
- az Újpest-Központ,
- az Árpád híd,
- a Dózsa György út,
- a Lehel tér-Ipoly utca,
- a Lehel tér-Victor Hugo utca,
- a Nyugati tér,
- a Corvin negyed,
- a Nagyvárad tér,
- a Népliget,
- az Ecseri út,
- a Pöttyös utca
- és a Határ út aluljárója újul majd meg.
Legyen Göncz Árpád tér a Nyugati?
A sok fontos döntés mellett pár érdekes vélemény és javaslat is érkezett a közgyűlésre a pártoktól, ebből most csak egyet emelnénk ki: a DK azt javasolta, hogy a Nyugati teret nevezzék át Göncz Árpád térré. Gy. Német Erzsébet, a párt budapesti politikusa szerint a rendszerváltás utáni első államfőt egész élete, "erkölcsi kiemelkedése a mai magyar politikából" méltóvá teszi arra, hogy közterületet nevezzenek el róla a fővárosban.