Magvába holt terv maradt a Cédrus kilátó
További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Kell egy torony.
– fogalmazódott meg az egyik nagy magyar építőipari cég vezetőjének fejében, amikor megtudta, hogy egy amerikai nemzeti park szélén felállított kilátó fél év alatt behozta az árát. A magát megnevezni nem kívánó, ismert nagyvállalkozó egy régebbi nyilatkozatában lapunknak elmondta: már korábban is foglalkoztatta a gondolat, hogy egy jelképszerű magas építményt építsen Pesten, de akkor még óriáskerékben gondolkodott. Körbenézett a világ nagyvárosaiban és azt tapasztalta, hogy a kilátótorony a legnagyobb üzlet, ezért, mint mondta, toronyra váltottak.
Elkészíttette a Cédrusra elkeresztelt, 130 méter magas, 2000 négyzetméter helyigényű kilátó részletes terveit Kis Péter tervezővel, akinek egyik nagy munkája például az állatkerti Nagyszikla rekonstrukciója volt. A beruházásra pontos kalkulációt is készített, amire hitelígérvényt is kapott, abban az esetben, hogy megfelelő helyen tud egy legalább 25-30 évre szóló területhasználati szerződést felmutatni. A teljes koncepció 2012-re állt össze.
Itt jöttek a nehézségek. Az első kiszemelt helyszín túl merészre sikeredett, a Margitszigetről hamar le kellett mondani. A második kiszemelt helyszín a tervezett kormányzati negyed volt a Westend mögött, ám ezt hamarosan felülírta a legutolsó terv: a lebontott Vidám Park dél-keleti sarka. Ez a pont az Andrássy út tengelyében helyezkedik el. Az Állatkertnek azonban más tervei vannak a volt vidámparki területtel: óriási biodómot építenek, kormányzati támogatással.
A torony lába alól tehát elfogyott a talaj, és úgy tűnik örökre terv marad. Pedig a nagyvállalkozó mindent előre kikalkulált. A Cédrus eszerint másfél év alatt megépíthető lenne és négymilliárd forintba kerülne, amit az építőipari cég finanszírozna hitelből. A számítások szerint évi 400 ezer látogató kellene ahhoz, hogy a projekt visszahozza a pénzt, és kijöjjön nullszaldóra. A számításnál 8 eurós jegyárral kalkuláltak.
Hogy miért Cédrus? Ezért:
A kilátó formája Csontváry Magányos cédrusát idézi. A Cédrus az ötletgazda szerint az egyensúlynak, a felboríthatatlanságnak is szimbóluma, mert a gyökere hasonló méretű, mint koronája. A torony tartószerkezete a terv szerint egy, a lépcsőházat magában foglaló központi magból és abból kiálló merevítő bordákból áll. A torony tetején kapna helyet a kilátóterem, az aljában pedig egy kisebb rendezvényterem.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!