Kis gyep, néhány felhúzott pavilon, ennyi lényegében milliárdokat hozott Leisztinger Tamásnak a Kopaszi-gáton. A vállalkozó cégei 2006 végén, miközben olcsón megszerezték a kerületi önkormányzattól a teljes fennhatóságot a területre, még vízi vidámparkot, luxus lakóházakat, éttermeket ígértek, pedig már folytak a tárgyalások portugál befektetőkkel az eladásról.
Három portugál cég kezébe került a Lágymányosi öbölnél elterülő több mint 40 hektáros ingatlan többségi tulajdona. Leisztinger Tamás cégei az utóbbi három évben - a XI. kerületi önkormányzat baráti asszisztálásával - néhány milliárdért megszerezték az Öböl XI. Kft.-be apportált területet, májusban viszont sokszoros haszonnal, piaci hírek szerint több tízmilliárd forintért tovább is adták a háromnegyedét. Az üzletet eddig nem hozták nyilvánosságra.
A cégbírósági adatok szerint 2006. decemberében, amikor az önkormányzat a kormánypártok és az MDF támogatásával eladta a kerület legértékesebb telkeit tulajdonló Öböl XI. Kft.-ben megmaradt 25 százalékos tulajdonrészét, Leisztinger Tamás cégei már a továbbadásról tárgyaltak. A dél-budai Kopaszi-gát tulajdonosaitól egy Ismael Gaspar nevű mérnök kapott megbízást arra, hogy Portugáliában szervezze meg az ingatlan adás-vételét.
Az üzlet májusban létre is jött, két portói cég: a Finibanco és az Engil 41, valamint az Oliviera de Frades-i Urbia lett a többségi tulajdonos. Leisztingerék kis csavarral nem közvetlenül az Öböl XI.-től váltak meg, mert a cégben az önkormányzatnak a fokozatos kivonulás ellenére maradt egy jelképes, egyszázalékos tulajdonrésze, a tranzakcióról így a kerület tulajdonosi bizottságának is döntést kellett volna hoznia. Az üzlet tárgya ezért az Öböl XI. Kft.-ét 99 százalékos arányban birtokló Öböl Invest Kft. lett.
Az Öböl Investben 25 százalékkal rendelkezett Leisztinger ismert központi cége, az Arago NyRT., 75 százalék pedig tavaly szállt egy Hartberg Investment Ltd. nevű, Cipruson bejegyzett cégre. A Hartberg egy 2006. novemberi tőkeemeléssel több mint 4,3 milliárd névértékű üzletrészt szerzett. A ciprusi vállalkozás megjelenése azonban nem okozhatott nyugtalanságot a milliárdosnak, hiszen a cégpapírokból kitűnik, igazgatója és kézbesítési megbízottja az a Sasinszki Ágnes volt, aki Leisztinger mellett az Arago igazgatósági tagságát is betöltötte.
Az Öböl Invest május 11-i közgyűlésén született meg az egyhangú döntés, hogy a Hartberg teljes tulajdonrészét eladják a három portugál cégnek, miután az Arago lemondott elővásárlási jogáról. Az adásvételi szerződés nem tartalmazza a valódi vételárat, azt egy külön pénzügyi szerződésben rögzítették a felek. A tranzakció után az Arago 25 százaléka megmaradt.
2004 márciusában derült ki, hogy a budapesti éjszaka népszerű szórakozóhelye, a Kopaszi gáton működő West Balkán nyárra már nem kapott működési engedélyt, amit azzal indokoltak, hogy a környéken megindul a rendezés. Ennek első lépéseként a területet birtokló Öböl XI.-ben többségi, 58 százalékos tulajdont szereztek a Leisztinger érdekeltségébe tartozó vállalkozások: az Eravis Rt. 42-t, a mögötte álló Arago Holding 16 százalékot birtokolt.
A kerületi Fidesz már 2005. októberében is kifogásolta a szocialista vezetésű kerület baráti viszonyulását Leisztinger Tamás lendületes térnyeréséhez. Az ellenzékiek szerint 3,5 milliárd forintos kárt okozott a kerületi adófizetőknek, hogy a vállalkozó jutott nagyobb részesedéshez az Öböl XI.-ben. Az Arago ekkor már 71 százaléknál nagyobb tulajdonrész fölött rendelkezett, jóllehet az önkormányzat 36 hektárt vitt be a cégbe, Leisztinger pedig csak 8 és felet.
A folyamatos kavarás utolsó állomása volt, hogy a XI. kerületi önkormányzat - miközben Leisztingerék már a portugál üzletet szervezték - másfélmilliárd forint körüli összegért eladta utolsó, 25 százalékos üzletrészét az Öböl XI. Kft.-ben. Ezzel a kerület gyakorlatilag kiszállt abból a cégből, a többlépcsős kivonulásból összesen állítólag kétmilliárd forintot kasszírozva.
Dél-Buda felfutása miatt egyre értékesebbé váló öbölterület végleges felhasználásával kapcsolatban hosszú ideje lászott a tanácstalanság. Volt szó arról, hogy yachtkikötő létesül a gát mellett, vízi vidámparkot is említettek a tulajdonosok, aztán benevezték a kormányzati negyed helykijelölő pályázatára, ahol a Duna-parti telkeket egy darabig befutóként emlegették. Az ingatlant végül az elmúlt hónapokban parkosították, elkészült egy, a vízi rendészet számára tervezett épület is. Egy vízi színpad mellé pedig a gáton elszórtan több, mutatós könnyűszerkezetes pavilont is felhúztak. A magyar tulajdonos az év elején még azt ígérte, hogy nyárra melegkonyhás éttermek, szórakozóhelyek üzemelnek majd a parton, és hamarosan luxus lakópark-, irodaház-építés kezdődik. A rendezés első ütemére a terület gazdája saját állítása szerint 3 milliárd forintot szánt, az Öböl XI. tavalyi mérlege azonban mérsékelt költekezésről tanúskodik, a cég csupán 120 milliós veszteséggel zárt 2006-ban.
A XI. kerületi vezetésétől megpróbáltuk megtudni, hogy voltak-e információik az eladásról, de szabadságolásuk miatt Molnár Gyula polgármester és helyettese, Lakos Imre sem volt elérhető.