Index Vakbarát Hírportál

Húsz éve verték fel: Lezsákfalva jubilál

2007. szeptember 27., csütörtök 10:06

Lakiteleken mindenki emlékszik a nagy napra, amikor autók százai parkoltak egy földút melletti réten. 1987. szeptember 27-én a helyi népművelő, Lezsák Sándor kertjében egy új mozgalom kezdte feszegetni az egypártrendszer határait, az éppen megalakult MDF. Csurka István, Konrád György és Pozsgay Imre együtt marhapörköltöztek, nagy reformokat óhajtva.

"Ez Lezsák Sándor megvalósult álma" - mutatott körbe a Lakiteleki Népfőiskola egy fiatal munkatársa a nevezetes falutól néhány kilométerre épült kampuszon. A volt borgazdaság helyén vendégszobák, uszoda, étterem és konferenciaközpont állnak. Hétköznap kihalt az ápolt épületegyüttes, de hétvégente előadássorozatokra kíváncsi emberek szokták megtölteni. A mostani hétvége különleges lesz. Visszatérnek az alapítóatyák, akik húsz éve ennél puritánabb közegben, a helyi népművelő kertjében történelmet írtak, és életre keltették az MDF-et. Az akkor még mozgalomként zászlót bontó szervezetből párt lett és megnyerte az első szabad választásokat. A mostani MDF parlamenti képviselői közül senki sem volt ott húsz esztendeje Lezsák Sándor kertjében. A hétvégi ünnepségre sem hívtak el közülük senkit sem.

A Lezsák család most is ugyanabban a házban lakik. A kertben ma már nem lehetne felverni a lakodalmas sátrat, amiben 20 éve 180 ember gyűlt össze. Teleültették fákkal és bokrokkal, a ház alig látszik az utcáról a növényektől. Az út azóta is burkolatlan, és túloldala most is beépítetlen mező. Ott parkoltak a vendégek. Bíró Zoltán, Csoóri Sándor, Csurka István, Fekete Gyula, Für Lajos, Kiss Gy. Csaba és Lezsák Sándor szervezték a találkozót, hogy szövetségbe forrasszák a Kádár-rendszer nép-nemzeti ellenzékét. A találkozóra elment a magát demokratikus ellenzéknek nevező csoportból Konrád György író, de megjelentek a diktatúra reformokra nyitott vezetői is. Ott volt az MDF megalakulásakor a Bács-Kiskun megyei tanács elnöke, de a legnagyobb név a hatalom részéről kétség kívül Pozsgay Imre, a Hazafias Népfront Országos Tanácsának főtitkára volt. Akkoriban a Népfront állította az összes jelöltet az országgyűlési és tanács-választásokon.

A Lakiteleken élők a 20 évvel ezelőtti találkozóból a sok autóra, a zászlókra és a nagy felfordulásra emlékeznek leginkább. Jónéhányan büszkék arra, hogy falujuk bekerült a történelembe. Mások a bosszúságra emlékeznek. Akárhová mentek, ha kiderült hova valósiak, sokan utálkozva néztek rájuk az MDF kormány népszerűtlensége miatt. Lezsákfalvaiknak csúfolták őket, szégyellték ezért otthonukat.

Lezsák Sándor

A falu mostani polgármesterétől a Trabanttal cirkáló polgárőrig sokaknak van személyes emléke Lezsákék kulturális programjairól. A jelenleg Fidesz színeiben politizáló politikusról szinte mindenki szeretettel beszélt. Kedves és közvetlen embernek írták le, aki mindenkinél többet tett a faluért, például létrehozta a népfőiskolát. Az általunk megkérdezettek abban egyetértettek, hogy a mostani MDF-nek már nincs köze a faluban megalakult mozgalomhoz, és nosztalgiázva beszéltek arról, hogy nem volt még széthúzás, mindenki tele volt reménnyel. Lezsákék szervezésében pezsgett az élet a 70-es évek végétől Lakiteleken, KISZ-esek és népi írók együtt hallgatták a szavaló Markó Bélát a művelődési házban (Markó azóta volt már Románia miniszterelnök-helyettese is). Még a BBC magyar adása is bemondta rendszeresen a falu nevét, bár azt senki sem gondolta, hogy a vége rendszerváltás lesz. A helyiek emlékezéseit, Lezsák kertjét és a környéket megtekintheti videófelvételünkön:

Az MDF a kezdeti plebejus, népi, balos mozgalmából húsz év alatt konzervatív, jobboldali parlamenti párt lett, ami szívesebben emlegeti Antall József néhai pártelnök politikai örökségét, mint az alapítókét. (Antall nem volt ott Lakiteleken, ő csak később, a párttá alakulás idején lépett be.) A hét alapító közül ma már senki sem tagja az MDF-nek. Többeket közülük kizártak a pártból, mások önként léptek ki.

Az alapítók a hétvégi ünnepségen mind részt vesznek, felszólal Pozsgay Imre is, és beszédet mond Orbán Viktor is. Orbán az MDF kormány ellenzékéhez tartozott, Boross Péter volt MDF-es miniszterelnök viszont nem kapott meghívót.

Az MDF ősatyái

Bíró Zoltán főiskolai tanár, irodalomtörténész volt abban az időben. Politikai okok miatt kirúgták a Pozsgay által vezetett művelődési minisztériumból, ahol osztályvezető volt. Szintén távoznia kellett a Petőfi Irodalmi Múzeum éléről. 1990-ig az MDF első elnöke volt. Később csalódott Antall Józsefben, és kilépett a pártból. Pozsgay Imrével közösen igyekeztek egy új pártot alapítani Nemzeti Demokrata Szövetség néven, de annak kudarca után visszavonult a politikától.

Csoóri Sándor költőként, esszéíróként volt ismert ellenzéki a hatvanas évek óta. A politikusi karriert elutasította, de 1991-2000 között ő volt a Magyarok Világszövetségének elnöke. Komoly szerepe volt a Duna TV létrehozásában. Idén Márciusi Charta néven új értelmiségi mozgalmat indított, melynek célja a nemzeti kultúra ápolása és egy új politikai elit szakértő segítése.

Csurka István íróként szerzett nevet Lakitelek előtt. 1991-92-ben az MDF alelnöke volt, parlamenti képviselő. 1993-ban kizárták a pártból, mert élesen kritizálta Antall Józsefet és megsértette a frakciófegyelmet. Ekkor saját pártot alapított MIÉP néven. Szervezetéhez több akkori MDF-es képviselő is csatlakozott.1998-2002 között már e szervezet színeiben jutott ismét a parlamentbe. Azóta is a MIÉP elnöke, de a következő két választáson nem sikerült bejutniuk az Országgyűlésbe.

Fekete Gyula író, szociográfus, a legidősebb az alapítók közül. 1945-ben a Nemzeti Parasztpárt politikusa volt. 1990-ig az MDF elnökségi tagja lett, de a választásokra már saját pártot alapított, Magyar Néppárt - NPP néven. Mindig is ellenezte, hogy az MDF-ből párt legyen, a szervezet jövőjét mozgalomként határozta volna meg. 1992-ben megalakította a jobboldali újságírókat tömörítő Magyar Újságírók Közösségét, és négy évig Csoóri helyettese volt a Magyarok Világszövetségében.

Für Lajos történész, tanár, de politikai okokból egyetemen csak 1988-tól oktathatott. Az Antall-kormány idején honvédelmi miniszter volt. 1996-ban az MDF elnökévé választották, ám miután a vele szembenállók elhagyták az MDF-et, ő is kilépett. 1998-ban visszavonult a napi politikától. 2007-ben beszédet mondott a Magyar Gárda megalakulása alkalmából rendezett ünnepségen.

Kiss Gy. Csaba történész, az MDF megalakulásakor már magas tudományos rangja volt. 1990-ig az MDF alelnöke volt. Jelenleg is tanít, kutatási területe a 19. századi Közép-Európa művelődéstörténete, illetve a nacionalizmus fejlődése a régióban.

Lezsák Sándor költő, népművelő és tanár volt az MDF megalakulása előtt. Az MDF-ben politizált, a párt elnöke is volt. 2004-ben Dávid Ibolya pártelnökkel folytatott vitája odáig fajult, hogy kizárták az MDF-ből. Azóta a Fideszben politizál és vezetője a Nemzeti Fórum nevű szervezetnek. Szerinte utóbbi képviseli ma egyedül hitelesen a kezdeti MDF-t. Alapítója a Lakiteleki Népfőiskolának, ahol felesége az igazgató.

Rovatok