A Magyarok Világszövetségének (MVSZ) elnöke kedden este a budapesti Kossuth téren Magyarországon nemkívánatos személynek nevezte az olasz államfőt. Giorgio Napolitano kedden Budapesten megbeszélést folytatott magyar partnerével, Sólyom László köztársasági elnökkel, s lerótta kegyeletét az 1956-os mártírok rákoskeresztúri sírhelyénél.
Patrubány Miklós szerint elfogadhatatlan, hogy állami protokollal fogadták azt az embert, aki támogatta az 56-os forradalom és szabadságharc leverését. Rácz Sándor, a Budapesti Forradalmi Munkástanács elnökének üzenetét tolmácsolva kijelentette: Napolitano nem tehet virágot Nagy Imre sírjára.
A Parlament előtt kedden késő estére 1500-ra lecsökkent tüntető előtt elmondott beszédében közölte, hogy az MVSZ állásfoglalást tett közzé, amelyben többek között azt követik, hogy távolítsák el a Szabadság térről a szovjet emlékművet, s a helyére állítsák vissza az ereklyés országzászlót és a lerombolt trianoni szoborcsoportot. Továbbá oldjanak fel minden államtitkot, amely Magyarország valós gazdasági helyzetére vonatkozik, és minden magyar kapjon állampolgárságot. (MTI)
A Magyar Helsinki Bizottság megítélése szerint a rendőrségnek a közrend, a közbiztonság és a testi épség védelme érdekében kötelessége ilyen helyzetben hatékonyan fellépni. Az eddigi információk fényében ennek a feladatának a váratlan helyzetben úgy tűnik, nem tudott megfeleni a rendőrség - áll a szervezet hajnali közleményében.
A rendőrök több embert elfogtak, illetve megvertek a félig kiürült Szabadság téren, az MTV székházának lépcsőjén.
A téren az ostrom rég véget ért, néhány száz tüntető maradhatott elszórva, most azonban jelentős rendőri erő vonult fel, s az embereket próbálják kiszorítani a térről.
Hangosbeszélőn azt mondták be, hogy "feszólítják a tömeget, hogy oszoljon szét". Tudósítónk szerint tömegről egyáltalán nem lehet beszélni. Nem így volt ez néhány órával ezelőtt, de akkor sehol nem voltak a rendőrök.
A Parlament előtt tudósítónk szerint mintegy hetvenen vannak reggel fél hét körül, a tüntetők között az a hír terjed, hogy az éjszakai csatának egy 'hősi halottja' is van. A téren tudósítónk beszámolója szerint nyugalom van, a Szabadság teret a rendőrség továbbra is lezárva tartja, folyik a helyszínelés.
A mentők által ellátott sérültek többsége rendőr volt. A sérülések jellemzően ütések, zúzódások, vérző sebek voltak, melyet ütések, repülő tárgyak okozhattak. Sok esetben merült fel törés lehetősége, de ezt - és így a súlyos sérültek pontos számát - csak a kórházi vizsgálatok után lehet eldönteni.
A szóvivő közölte, hogy a fővárosban csupán három esetben riasztották a tűzoltókat, mindhárom alkalommal a Magyar Televízió székházához. Először 23 óra után, amikor nem kellett akcióba lépniük, majd éjfélkor, amikor két gépkocsit oltottak el. A harmadik riasztást hajnali 1 óra körül kapták, amikor a tüntetők behatoltak a Magyar Televízió épületébe és a földszinten keletkezett tüzet, valamint további öt gépkocsit kellett eloltaniuk. A tűzesetekben senki sem sebesült meg.
Továbbra is megközelíthetetlen a teljes rendőri zár alatt lévő Szabadság tér, a rendőrök a térre vezető utcákat is lezárták - közölte az MTI tudósítója. A Magyar Televízió székháza mögötti Nádor utcában még mindig több mint harminc rendőrautó sorakozik, részben elzárva az utat a forgalom elől. A rendőrség továbbra is a Zoltán utcában összpontosítja erejét. Erről a helyszínről több mint négyszáz rendőr távozott reggel fél hétkor.
Több tízmillió forintos kárt okoztak a tüntetők az MTV székházában - mondta kedden reggel, a még mindig romos állapotú intézményben az m2 programigazgatója. Az MTV egész nap zavartalanul sugározhat, a tüntetők nem tudtak bejutni az említett stratégiailag fontos szobákba. Az MTV több vezető munkatársának és magának az elnöknek is megsemmisült az épület előtt parkoló autója, amelyet felgyújtottak a tüntetők. (MTI)