Norvégia legkedveltebb kirándulóhelyénél a Geiranger-fjordnál hegyomlás fenyeget, ami akár 200 méteres hullámokkal járó cunamit is elindíthat. Egy nemzetközi kutatócsoport most cunamiriasztó-rendszert szerelt fel, aminek segítségével veszély esetén még időben ki tudnák menekíteni a térségben lakó embereket.
A Bayerischer Rundfunk, a bajor közszolgálati rádió és tv internetes portálja szerint egy nemzetközi kutatócsoport cunami előrejelző és riasztó rendszert szerelt fel a norvégiai Geiranger-fjordban, ugyanis a 15 kilométer hosszú fjord végén hegyomlás fenyeget.
A Geiranger-fjord az UNESCO természeti világörökségének része, Norvégia egyik legfontosabb turistaattrakciója. A sziklafalban már 50 esztendővel ezelőtt 900 méteres magasságban kialakult egy 600 méter hosszú repedés. Az újabb vizsgálatok kimutatták, hogy a sziklafal évi 15 centiméteres sebességgel mozog, és idővel lezuhanhat a tengerbe. Ha a fal leomlik, 9 köbkilométernyi szikla szakad le, aminek következtében a keskeny fjordban akár 200 méter magas hullám is kialakulhat.
A fjord végén található a 300 lakosú Geiranger, ahol nyaranta kétezren is laknak, a fjordot hajókon pedig naponta több ezer ember látogatja. A számítások szerint a gyilkos hullám a települést 40 méter magasan elborítaná.
Lars Bilkra geológus irányításával ezért a sziklába fúrva szondákat és mérőműszereket helyeztek el, hogy még időben ki tudják menteni az embereket, ha sziklaomlás fenyeget a norvégiai fjordban. Bilkra szerint az adatokat azonnal kiértékelik, így a turisták és a lakosság is biztonságban van, olvasható a bajor internetes portálon.