Az Európai Unió összes régiójából a nyugat-dunántúli térség gazdasági fejlettsége nőtt 2008-2014 között az egyik legnagyobb mértékben, miközben Közép-Magyarország stagnált - derült ki az Eurostat nemrég bemutatott regionális évkönyvéből.
A Portfolio cikkéből az is kiderül, hogy a friss adatok alapján úgy látszik, hogy Budapest és Pest megye együtt az elmúlt években nem igazán tudta betölteni a gazdasági motor szerepét, ami rossz előjel az előttünk álló, EU-pénzek szempontjából egyébként is forrásszegény időszakra (2014-2020), és ezt valószínűleg csak részben tudja majd megfordítani az, hogy 2020 utántól szétválik Budapest és Pest megye.
Ahogy az ábrán is látszik, a magyar régiók eltérő gazdasági fejlődési pályát futottak be a 2008-2014 közötti, a gazdasági válság által érintett periódusban.
A közép-magyarországi régió az elmúlt években lényegében stagnált az EU-átlag 105-106 százaléka körül, közben viszont Nyugat-Dunántúl szépen meglódult, olyannyira, hogy a vizsgált időszak alatt 10 százalékponttal az EU-átlag 71 százalékára ugrott. Az Eurostat évkönyve külön meg is említi, hogy ez volt a 276 uniós régió közül az egyik, amely ilyen jelentős gazdasági fejlődést tudott produkálni ebben az időszakban. Dél-Alföld is közeledett kicsit az átlaghoz, 2008-hoz képest 2014-re 42 százalékról 47 százalékra jött fel. A többi régió viszont nem mutatott érdemi felzárkózást, inkább csak stagnáltak. Részletesebbenittírt a Portfolio a témáról.