Index Vakbarát Hírportál

Otthon gálázó, a nemzetközi porondon csetlő-botló rivális ellen a Fradi

2024. november 7., csütörtök 13:09

Csütörtök késő éjszakára fél távhoz érkezik az Európa-liga 2024–2025-ös idényének ligaszakasza, a negyedik fordulóban a Ferencváros labdarúgócsapata 21 órától régi ismerőssel találkozik, és ahogyan közel fél évszázada, ezúttal ismét semleges pályán. Igaz, akkor az ok lényegesen pozitívabb volt…

Dinamo Kijev elleni találkozóra – merthogy az ukrán (és szovjet) rekorderről van szó – Hamburgban kerül sor 21 órától. A mérkőzésről az Indexen percről percre frissülő szöveges tudósításban számolunk be, majd a lefújást követően összefoglalóval jelentkezünk.

Ellentétes előjelekkel hangoltak a felek – otthon és a nemzetközi kupában is

A Dinamo Kijev hazája bajnokságában remekül kezdte az idényt, az Inhulec 5–2-es kiütésével 11 fordulót követően kilenc győzelemmel, két döntetlennel veretlenül, 27–8-as gólkülönbséggel vezeti a tabellát a hasonló mérlegű, de 18–7-tel álló Olekszandria előtt. 

Az NB I-ben a Ferencváros is éllovas, a forma itt ugyanakkor nem éppen fényes, hiszen a legutóbbi négy bajnokiból csak a Fehérvár ellenit (2–0) nyerte meg a honi rekorder, előtte Pakson 3–1-re kikapott, azóta pedig a Győr (1–1) és a Debrecen (2–2) ellen is csak iksz jött össze. Borzasztóan szoros az élmezőny itthon is, a 23 pontos, 18–8-cal álló Fradi mögött a Puskás Akadémia (23, 18–10), az MTK (22, 20–11) és a Paks (22, 24–16) egy ponton belül található, igaz, minden rivális eggyel több meccset játszott az éllovasnál. 

A nemzetközi porondon is ellentétes előjelekkel várhatják ugyanakkor a felek a meccset, hiszen a Ferencváros az Anderlecht otthonában, valamint a Tottenham ellen itthon elszenvedett 2–1-es vereség után a francia élvonalbeli Nice-t 1–0-ra legyőzte, így beérte pontszámban a Manchester Unitedet, és ezzel jelenleg a 23., még továbbjutó helyen áll az Európa-ligában. 

A Dinamo Kijev viszont eddig szerzett gól és pont nélkül áll a 35., utolsó előtti helyen, 0–6-os gólkülönbségével csak a Qarabagot (1–8) megelőzve. Tegyük hozzá, az ukrán csapat számára sem volt épp könnyű a menetrend, hiszen a Tottenham (6–1) és az Anderlecht (6–2) mellett harmadikként hibátlan Lazio (9–1) elleni hamburgi 0–3 után még két topligás csapat, a Hoffenheim (2–0) és a Roma (1–0) otthonában elszenvedett vereség következett.

Biztos továbbjutást jelentő és kiemeléssel járó helyen lévő csapatok a harmadik forduló után (1–8. helyezettek):

Playoffpárharcra szoruló, de még továbbjutást jelentő helyen lévő csapatok a harmadik forduló után (9–24. helyezettek):

Biztos kiesést jelentő helyen lévő csapatok a harmadik forduló után (25–36. helyezettek):

Otthon is idegenben, de nem ez az első semleges pályán vívott meccsük

A két együttes a negyedik egymás elleni ütközetére kerül sor, ha pedig az MTK elleni UEFA-kupa-párharcot (4–0, 2–1) is idevesszük, kijelenthető, hogy a Dinamo Kijevnek fekszenek a magyar együttesek.

Először 1975 májusában találkoztak a felek, akkor Bázelben, méghozzá azért, mert a kupagyőztesek Európa-kupájának a fináléjára került sor. A Fradi a Cardiff City (2–0, 4–1), a Liverpool (1–1, 0–0, idegenben lőtt góllal), a Malmö (3–1, 1–1) és a Crvena zvezda (2–1, 2–2) kiejtésével jutott el az utolsó mérkőzésig, ott azonban a szovjet színekben szereplő gárda Vladimir Oniscsenko duplájával és Oleg Blohin góljával 3–0-ra legyőzte a zöld-fehéreket.

Az 1975-ös KEK-döntő összefoglalója

A visszavágás esélyére 45 évet kellett várni, a négy évvel ezelőtti BL-menetelés során a Barcelona és a Juventus mellett az ukrán együttes volt még a budapesti gárda csoportellenfele. Az egyetlen pont épp a Dinamo ellen jött össze annak ellenére, hogy a vendégek az első félidőben Viktor Cigankov büntetőjével és Carlos de Pena góljával 2–0-ra vezettek. Tokmac Nguen szépítése után azonban az utolsó percekben emberelőnybe kerülő magyar bajnok Franck Boli találatával a lefújás előtt 2–2-re mentette az összecsapást.

A hatodik fordulóban Kijevben úgy találkoztak a felek, hogy mindketten ezzel az egy-egy ponttal állnak, a Dinamo 3–13-as, a Fradi 5–16-os gólkülönbséggel, vagyis a mieink számára csak egy győzelemmel maradt esély az Európa-ligát érő harmadik hely megkaparintására. Hiába nyomott Ferencváros, gólt ezen a napon nem tudott szerezni, majd Denisz Popov révén végül az ukránok győztek (1–0).

A kijeviek az El-ben az FC Bruges még kiejtették, a nyolcaddöntőben viszont a Villarreal már túl erősnek bizonyult. A spanyolok ezt követően a zágrábi Dinamót is elintézték, majd az elődöntőben az Arsenalt, a fináléban pedig büntetőpárbajban a Manchester Unitedet is, szóval a végső győztes állította meg az ukránokat.

A negyedik egymás elleni mérkőzésre a negyedik helyszínen kerül sor, Bázel, Budapest és Kijev után ezúttal ugyanis Hamburg lesz a rendező.

Az ok ezúttal sajnos sokkal szomorúbb, mint közel fél évszázada, Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborúja miatt kényszerül „otthon” is idegenbe a kijevi együttes.

Eddig finoman szólva sem ízlett a Hamburger (SV)

Az 1,8 millió lakosú Hamburg Németország második legnépesebb városa, egyszersmind az Európai Unió legnépesebbje a nem fővárosok közül. Európa harmadik legnagyobb forgalmú kikötővárosában a magyar csapatok számára eddig nem sok sikerélmény adatott meg.

A krónikások (magyarfutball.hu) feljegyeznek két nem hivatalos, Hamburger SV elleni idegenbeli mérkőzést a Budapest- és a magyar válogatott részvételével, ezek közül utóbbi volt a városban, a Volksparkstadion 1965. augusztus 10-én lejátszott összecsapáson a duplázó Manfred Pohlschmidt vezérletével a HSV 4:1-re nyert Farkas Jánosék ellen.

Az első hivatalos összecsapáson a Hamburg 1977. március 16-án, a KEK-negyeddöntő visszavágóján fogadta az MTK-t, a budapesti 1–1 után pedig újabb 4–1-es HSV-siker született, ezúttal Willi Reimann volt kétszer is eredményes. A nyugatnémet együttes ezt követően az Atlético Madridot, majd az Anderlechtet is legyőzte, így KEK-győztes lett.

Az 1994-es Intertotó-kupában volt egy Hamburg–Vác-meccs, amelyet a németek 2–1-re megnyertek, és a két, egyaránt három győzelemmel és egy vereséggel záró gárda összevetésében az első helyet is megszerezték, de ezt a várostól mintegy 100 kilométerre délre található Heidmarkstadionban játszották le.

A 2007–2008-as UEFA-kupa-selejtezőben viszont újra magyar csapat érkezett a Volksparkstadionba. A Budapest Honvéd a moldovai Nistru Otaci elleni első körös párharc két 1–1-es döntetlenje után itthon büntetőpárbajban 5–4-re diadalmaskodott, és mivel az eredményből nem feltétlenül következne, itt jelezzük, hogy ehhez kilenc (!) kört kellett lerúgnia a rengeteget rontó két csapatnak. A második körben jöhetett a Hamburg, amely az újpesti Szusza Ferenc Stadionban gól nélküli döntetlenre végzett a kispestiekkel, otthon viszont jött az újabb HSV-gála, 4–0, ezúttal Paolo Guerrero volt a duplázó.

Vagyis amikor ebben a stadionban egy magyar csapat vendégszerepelt, a Hamburg mindig simán győzött, ráadásként pedig négy gólt lőtt. Remélhetőleg a mostani házigazda nem folytatja ezt a szériát…

A Ferencváros Európa-liga-menetrendje

4. forduló (november 7.)

5. forduló (november 28.)

6. forduló (december 12.)

7. forduló (január 23.)

8. forduló (január 30.)

korábbi eredmények

1. forduló (szeptember 25.)

2. forduló (október 3.)

3. forduló (október 24.)

Ön szerint hogyan végez a Ferencváros az Európa-liga főtábláján?

  • 7583
    A 17–24. hely között végez, így nem kiemeltként folytatja a kieséses szakaszban.
  • 5902
    A 9–16. hely között zárva kiemeltként várhatja a nyolcaddöntőért rendezendő playoffkört.
  • 4702
    A 25–36. hely között zár, ezzel véget ér a nemzetközi kupaszereplése.
  • 1610
    Az első nyolc hely egyikén végezve rögvest nyolcaddöntőbe jut!

Rovatok