A Ferencváros labdarúgócsapata egymást követő harmadik évében várhatja egy nemzetközi kupasorozat kieséses szakaszát, a korábbi tapasztalás, valamint a Viktoria Plzen idénybeli teljesítménye, továbbá a magyar bajnok jelenlegi formája sem ígér könnyű párharcot (sőt…), de azért lehet mibe kapaszkodnia Robbie Keane együttesének.
A csehországi visszavágó csak egy hét múlva lesz, és bőven kerülhet hazai pályán jó helyzetbe a Ferencváros, az idény alapján erre azért szüksége is lesz a magyar bajnoknak, hiszen a Viktoria kifejezetten jól szerepel Plzenben:
a cseh bajnokság második helyén álló gárda otthon veretlen, 9–2–0-s (28–9) mutatóval áll, idegenben azért már ennél jóval sebezhetőbb (5–2–3, 14–10).
Az Európa-ligában is csak egy vereség csúszott be két győzelem és egy döntetlen mellé, a Manchester United Rasmus Höjlund 62. és 88. percben szerzett találataival tudott fordítani Plzenben (1–2).
A kupában csak egy meccse volt az együttesnek, a harmadosztályt vezető Ústí nad Labem otthonában 4–3-as siker jött össze, és az El-ben vendégként összehozott 1–2–1 (8–9) sem verhetetlen ellenfél képét festi le. Ugyanakkor…
Az Európa-ligában vendégként lejátszott meccsek közül az elsőn a 86. percben még kétgólos hátrányban mentett 3–3-ra az Eintracht Frankfurt otthonában, a másodikon fordított volt a helyzet, a 84. percben még két góllal vezetve ikszelt a PAOK vendégeként (2–2).
A Fradinak ezen a két fellépésen két egészen bántóan sima vereség (5–0 és 2–0, utóbbin viszont csupán egy, kaput el sem találó lövés jött össze, ami évtizedes viszonylatban kiemelkedően pocsék mutató).
A magyar bajnokot ugyancsak legyőző Anderlecht ellen ráadásul otthon gond nélkül nyert is (2–0), a negyedik közös rivális Dinamo Kijevet pedig Hamburgban a zöld-fehérekhez hasonlóan megverte (2–1-re).
Mindez azt jelenti, hogy a négy közös ellenfélből a Plzen nyolc pontot (2–2–0) hozott, a Ferencváros hármat (1–0–3)!
Nézzük meg a többieket: a csehek játszottak még a 33. helyen záró bolgár Ludogoreccel (0–0), a 13. helyen playoffba jutó spanyol Real Sociedaddal (2–1), a harmadik helyen automatikusan nyolcaddöntős, már említett angol Manchester Uniteddel (1–2) és a másodikként záró spanyol Athletic Bilbaóval (3–1-es idegenbeli vereség).
Ehhez képest a Fradi a 31. Malmőt (4–1), a 35. Nice-t (1–0) és az utolsó körben már kulcsjátékosait pihentető, 19. helyre lecsúszó AZ Alkmaart (4–3) tudta megverni, a negyedikként végző Tottenhamtől pedig kikapott (1–2).
A tabellán így ugyan csak egy gól döntött a csehek javára a 16. helyért (13–12 és 15–15), de a rivális négy ellenfelének összesített helyezése (51) jól mutatja, mennyivel nehezebb sorsolásból (89) zárt jobban.
Azt már megszokhattuk, hogy a nemzetközi kupasorozatok főtábláján nem a Ferencváros számít a „nagyobb halnak”, úgyhogy kifejezetten üdítő azt látni, hogy bár a budapesti együttesnél (54,45 millió euró) a versenyben lévő 24 gárdából csak háromnak alacsonyabb a keretértéke, ezek közül az egyik épp a Viktoria Plzen (49,95).
Persze azért azt is tegyük hozzá, hogy az előző évadban az Európa-konferencialiga negyeddöntőjéig menetelő, ott a későbbi finalista Fiorentinával szemben alulmaradó cseh együttesnél ez az összeg 27 futballistából jön össze, így az átlagot tekintve még így is valamivel előrébb van (1,7–1,85), de legalább nincs sokszoros hátrányban a Fradi.
Akire mindenképpen kiemelten kell figyelni, az Pavel Sulc, a 31-es mezszámú cseh irányító tíz góljával és kilenc gólpasszával is vezeti a házi rangsort, a 24 éves játékos munkabírására sem lehet panasz, hiszen 2877 játékperce a második legmagasabb a keretben, a 10 millió eurós kalkulált piaci ára pedig toronymagasan a legjobb.
A Ferencvárosnál okkal bízhatnak abban, hogy az idényben már 16-szor eredményes Varga Barnabás – aki az egész El-mezőny második helyén áll hat góljával – ismét megvillan, illetve a télen érkező Robbie Keane nagy újításaként a szűrőből szélső támadóvá felküldött Mohamed Ali Ben Romdant is érdemes lesz pásztázni, hiszen 2025-ben öt meccsen már két-két gólja és gólpassza van új szerepkörében.
Ugyanakkor…
Azt már említettük, hogy legutóbb az Ekl-negyeddöntőig jutott a plzeni csapat, előtte BL-csoportkörös volt, a Fradi viszont ugyancsak nem elsőbálozó a kupatavasz során, hiszen hosszas kihagyás után most már sorozatban a harmadik évben jutott tovább egy nemzetközi kupasorozat (kétszer El, egyszer Ekl) főtáblájáról.
Az előző kettőben túl sok köszönet végül nem volt, a feljövőben lévő Bayer Leverkusen (0–2, 0–2) és a sorozatot végül megnyerő Olympiakosz (0–1, 0–1) elleni párharcban négy vereség mellett egy szerzett gól sem érkezett.
A télen a kispadra leülő Robbie Keane munkássága sem nyújt eddig túl biztató képet, a bajnokságban három meccsen csak két pontot szerzett a második helyre csúszó gárda, amely így öt tétmérkőzés után csak egy győzelmet (1–2–2) tud felmutatni.
A Zalaegerszeggel 2002-ben magyar bajnok Róth Ferenc ötcsapatos cseh „körútja” során volt a Viktoria Plzen játékosa is, 18 tétmérkőzésen egy gól és két gólpassz volt a mérlege a Fehérváron és Újpesten is futballozó középpályásnak.
Érdekesség, hogy az együttesnél nevelkedett a később az Újpestben (23 meccsen kilenc gól és hat gólpassz), majd a Ferencvárosban (27 fellépésen nyolc gól és három gólpassz) is játszó Robert Vagner – meg a későbbi aranylabdás Pavel Nedved, aki pályafutása korai szakaszában végül nem bizonyult elég jónak, hogy a felnőttcsapatban is szóhoz jusson…
A Plzen eddig négyszer játszott magyar csapattal, az 1962-es Intertotó-kupában a Dorog ellen otthon 7:2-re nyert az akkor Spartak névre keresztelt gárda, idegenben viszont 4:2-re kikapott, és a Padova (9), a Bányász (6) és a La Chaux-de-Fonds (5) mögött a kvartett negyedikjeként zárt (4).
A Közép-európai Kupa 1970–1971-es kiírásában Skoda szponzornévvel a város előtt futott össze a negyeddöntőben a Csepellel, ahol a magyarországi gól nélküli döntetlenre Plzenben 1–1 érkezett, aminek köszönhetően a mieink jutottak tovább.
Vagyis eddig a Plzen még sosem zárt jobban a magyar riválisánál, ami ezúttal ferencvárosi nyolcaddöntőt érne…
A Fradi már lényegesen többször találkozott cseh csapatokkal, a Brno ellen mind a négy párharcát sikerrel vette, ahogyan a Kladno elleni 1934-es KK-párharcot is, a Hradec Králové, a Baník Ostrava és a Teplice viszont kiejtette. A prágaiak közül a Sparta ellen négy oda-vissza vágós párharcból csak egyet nyert meg a magyar együttes, a Slaviával szemben pedig 3–3 a mutató hat párharcból.
A 18.45-kor kezdődő találkozóról élő tudósítással és helyszíni beszámolóval jelentkezünk.
(Borítókép: Cissé és Jayden Addai 2025. január 30-án. Fotó: Szollár Zsófi / Index)