II. Erzsébet királynő halálával új gazdát kell keresni a holmijainak, köztük az ékszereinek és a ruháinak. A királyi szakértők szerint elég egyértelmű, hogy Katalin hercegné és Kamilla királyné van a kedvezményezettek között.
A néhai uralkodó nem kis örökséget hagyott hátra, amelynek legnagyobb része legidősebb fiát, III. Károlyt illeti. Arról már a korábbiakban is érkeztek információk, hogy II. Erzsébet végrendelete szerint kik részesülhetnek az örökségből, azonban pontos válaszokat soha nem fogunk kapni, a szigorúan bizalmasan kezelt iratot ugyanis kilencven évre titkosították. Míg az, hogy kire szállnak az egykor II. Erzsébet tulajdonában álló birtokok, rezidenciák, illetve az őt megillető jogok, egyértelműen kikövetkeztethetőek, a többi holmijával kapcsolatban viszont még maradtak megválaszolatlan kérdések – írja a Daily Mail.
Mint arról királyi szakértők beszámoltak, II. Erzsébet ruháinak és ékszereinek oroszlánrészét valószínűleg a jövőbeli királyné, Katalin hercegné kapja, azonban bizonyos értelemben Kamilla királyné fog elsőbbséget élvezni. Ahogy azt a Majesty magazin főszerkesztője, Ingrid Seward kifejtette, elképzelése szerint a II. Erzsébet magángyűjteményéhez tartozó ékszerek nagyját Katalin hercegné kapja, azonban vannak olyan darabok, amelyeket az uralkodó feleségének, tehát ebben az esetben Kamilla királynénak kell örökölnie. De például II. Erzsébet esküvői és koronázási ruhájának akkora történelmi értéke van, hogy feltehetőleg kiállítják majd azokat – fejtette ki Christine Ross királyi szakértő.
II. Erzsébetet szinte a szivárvány minden színében pompázó ruhákban lehetett látni hetvenéves uralkodása során. Sőt, az általa viselt ruhákhoz hasonló színű táska és kalap is dukált. Ritkán jelent meg kétszer ugyanabban a szettben, és nagyra becsülték kivételes stílusérzékét. A ruhái mindig is felbecsülhetetlen értékűnek számítottak, azonban halálát követően már minden, ami hozzá volt köthető, a történelem részévé vált.
Ahogy azt Christine Ross királyi szakértő megjegyezte, elvárható, hogy néhány ikonikus öltözékét, mint például a jubileumi alkalmakkor viselt ruháit vagy a királyi esküvőkön hordott kabátokat és kalapokat történelmi célokra megőrizzék és kiállítsák, ahogy azt Viktória királynő és Diana hercegné esetében is tették. Míg a néhai uralkodó ékszereinek többsége nem a saját tulajdona, így azokat átadják a következő uralkodónak, addig a személyes gyűjteményéhez tartozó darabokról II. Erzsébet rendelkezett, kihez kerüljenek.
Azt is remélem, hogy Beatrix hercegnő esküvői ruhájához hasonlóan néhány ruhadarabot átadtak az unokáinak. A királynő báli ruhái közül sok átalakítható, hogy megfeleljen Beatrix és Eugénia hercegnőnek, az új walesi hercegnének, vagy akár Sarolta és Lilibet hercegnőnek a jövőben
– fejtette ki a szakértő.
A királynő javainak nagyját egy vagyonkezelő őrzi, nem pedig az uralkodó magángyűjteményének része, vagyis az ékszerei is ott maradnak. III. Károly most a 17. század óta a brit uralkodóktól örökölt koronaékszerekért felel. II. Erzsébet magángyűjteménye a hírek szerint 300 ékszert számlál, köztük 98 brosst, 46 nyakláncot, 34 pár fülbevalót, 15 gyűrűt, 14 órát és 5 medált. Úgy gondolják, a kollekció nagy része Kamilla királynéhoz és Katalin hercegnéhez kerül.
Minden a hierarchiáról szól. A királynénak nyílik először lehetősége választani II. Erzsébet ékszerei közül, és utána természetesen a walesi hercegné, Katalin következik. Később pedig Sussex hercegnéje, de ő sokkal lejjebb van a sorrendben
– mondta Katie Nicholl királyi szakértő.
Ami a ruháit illeti, a királyi életrajzíró, Brian Hoey korábban elárulta, hogy ha a királynő megunta az egyes darabokat, az öltöztetőinek ajándékozta azokat, akik vagy hordták, vagy eladták. Ha úgy döntöttek, hogy túladnak a holmikon, akkor minden címkét, bizonyítékot el kellett tüntetni, ami arra utalt volna, hogy a királynőé volt korábban. Ahogy azt az uralkodó egykori öltöztetője, Angela Kelly megjegyezte, II. Erzsébet szerette, ha ruhái újrahasznosításra kerülnek. Ez két-három viselés után következett be, ekkor vagy továbbadtak a ruhákon, vagy eltették, és azt követően a királynő már csak akkor hordta, ha Balmoralban vagy Sandringhamben ünnepelt a családjával.
(Borítókép: Max Mumby / Indigo / Getty Images)