Igazán hiánypótló megállapítást tettek brit tudósok, egy friss tanulmány ugyanis meghatározta, melyik az az időpont a nap folyamán, amikor a legstresszesebbek vagyunk. De mikor megy fel bennünk a legkönnyebben a pumpa, és mik azok az okok, amelyek miatt nap mint nap idegeskedünk?
Talán senkinek sem kell bemutatni az érzést, amikor a hétköznapjainkban valami nem úgy sül el, ahogyan azt elterveztük, ez pedig rendesen próbára teszi az idegrendszerünket.
A reggeli készülődés közben, a forgalomban araszolva, a munkahelyünkön, vagy az esti bevásárlás közben is könnyedén kihúzhatják nálunk a gyufát, a cifra káromkodásokkal kísért eseményeket összegyűjtve sem lenne azonban egyszerű megegyezni abban, melyik a nap legstresszesebb időpontja.
Erre készített hiánypótló kutatást a Rescue Remedy nevű cég, amely több mint kétezer fő megkérdezésével kereste arra a választ, hogy percre pontosan melyik a nap legstresszesebb pillanata, és hogy mi az a top 50 ok, ami miatt kegyetlenül felmegy bennünk a pumpa a nap folyamán.
Az új közvélemény-kutatás szerint a legnagyobb stresszforrást a munkába való eljutás és a gyerekek eljuttatása az óvodába vagy az iskolába jelenti, az eredményekből pedig kiderült az is, hogy
A HÉTKÖZnAPOKBAN REGGEL 7 ÓRA 23 PERCKOR VAN AZ PONT, AMIKOR A LEGSTRESSZESEBBEK VAGYUNK.
Természetesen ez személyenként nagyban eltérő lehet, a kutatásból kiderült az is, hogy egy ember egy nap körülbelül háromszor kerül komolyabb stresszhelyzetbe, a nők esetében azonban egy órával hamarabb megy fel először a pumpa átlagosan, mint a férfiaknál.
A most publikált kutatást a brit Rescue Remedy cég megbízásából végezték, amely olyan tablettákat, krémeket és folyadékokat árul, amelyek állítólag segítenek enyhíteni a stresszt.
Amikor stresszhelyzetekről beszélünk, gyakran azonnal komoly problémákra gondolunk, de a kutatás bebizonyította, hogy a látszólag kicsi nyűgök is elképesztő hatással lehetnek a mindennapi hangulatunkra. Köztudott, hogy a megfelelő éjszakai alvással jócskán csökkenthetjük a másnapi stresszt, a kihívásokkal teli napok azonban gyakran álmatlan éjszakákat eredményezhetnek, amelyeket így szintén rossz nap követ. Emiatt egyáltalán nem meglepő, hogy az első komolyabb stresszhelyzet már egészen korán reggel elér bennünket
– vélekedett a cég tulajdonosa, Zuzana Bustikova.
A felmérésből az is kiderült, hogy a napi stressz legfőbb okai közé tartozik a fáradtság – a résztvevők 46 százaléka gondolja így –, a válaszadók 36 százaléka szerint a megszakított éjszakai alvás tehet róla, míg 33 százalék a mozgalmas munkanapokat okolja azért, hogy felmegy benne a pumpa. A stresszhelyzetek, amelyekkel a kutatásban résztvevők szembesültek, a legnagyobb számban frusztrálttá (32 százalék), szorongóvá (23 százalék) vagy fáradttá (21 százalék) tették őket.
A megkérdezettek azt is elmondták, hogy a hétköznapokban általában egyszerre legalább öt dolog jár a fejükben, 16 százalékuk pedig úgy véli, hogy másoknál nagyobb stresszhelyzetekkel kell szembenézniük, mint másoknak.
Így az sem meglepő, hogy
a becslések szerint az amerikaiak 33 százaléka minden nap stresszesnek érzi magát, míg az Egyesült Királyságban minden 14. felnőtt naponta érzi magán a stresszt
– írja a DailyMail.
Ez azonban köztudottan korántsem tesz jót az egészségünknek. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy amikor krónikus stresszben vagyunk, az aktiválja a szervezet harcolj vagy menekülj reakcióját, azaz megnöveli az adrenalinszintet, ami megemeli a pulzusszámot és a vérnyomást is.
Ezzel együtt több kortizol is szabadul fel, ami megnöveli a cukor mennyiségét a véráramban – amely folyamatok számos egészségi kockázatot rejthetnek magukban. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a krónikus stressz magas vérnyomáshoz, szívbetegségekhez és legyengült immunrendszerhez vezethet, sőt akár a demencia kialakulásának kockázatát is növelheti.
Az ötven leggyakoribb ok, ami miatt stresszelünk a hétköznapokban:
(Borítókép: Ute Grabowsky / Getty Images)