A bűnelkövetők szabadságra mentek, de sajnos nem úgy, ahogy azt szerettük volna. A rendőrség térképe szerint kedvelt üdülőhelyeink egyikénél több dolguk is akadt, míg máshol úgy tűnik, tényleg gondtalan lehet a pihenés. Balaton, Velencei-tó vagy éppen a Tisza-tó – bárhol is töltsük a nyarat, a széfként használt strandtörölköző nem véd meg minket mindentől.
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) hosszú ideje vezet a honlapján egy fertőzöttségi térképet, ahol 30 napos csúszással ugyan, de vármegyére, majd járásra vetítve megtekinthetjük, hogy tíz bűncselekménytípusra lebontva mennyire is fertőzte meg a bűn az adott területet. A következő összeállításunkat is ennek a térképnek a felhasználásával készítettük, fontos azonban már a cikk elején leszögeznünk, hogy az adatokat a rendőrség a 100 ezer lakosra jutó bűncselekményszámra vonatkozóan jeleníti meg. A térképen megjeleníthető bűnügyi adatok tájékoztató jellegűek. Nem tartalmazzák azoknak a nyomozásoknak az adatait, amelyekben bármely információ idő előtti nyilvánosságra hozatala sértené a nyomozás érdekeit.
A 2023-as év végét az Index egy nagy bűnügyi összefoglalóval zárta – hajlamosak vagyunk bűnügyektől hemzsegő vármegyékként tekinteni az ország keleti felére, azonban a rendőrség adatbázisa tartogat meglepetéseket az érdeklődők számára. Az idei év elején pedig kiderült, kettészakadt az ország, ha a bűnözésről van szó.
Az Index most a nyár első hónapját vette górcső alá, hogy megnézzük kedvenc vízparti helyeinknél mely bűncselekménytípusokra érdemes odafigyelni a parton.
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint a fővároson kívüli vendégéjszakák 43 százalékát a Balatonon töltötték a vendégek a vakáció első harminc napjában, közel 6 százalékkal többet, mint tavaly ilyenkor. Nemhiába népszerű továbbra is a magyar tenger, és bár hazánkban egyre sikeresebbek a bűnmegelőzési programok, érdemes a holmijainkra kellően figyelni.
Az ORFK adatai szerint ugyanis közterületen elkövetett bűncselekményből és személy elleni erőszakból is rendesen kijutott a tó mindkét partján. Míg a térképet böngészve ezek a bűncselekmények szinte körberajzolták a tavat, addig a lopások mintha csak három településen lennének jellemzőek. Siófokon háromszor többször tulajdonították el valaki holmiját, mint Balatonfüreden, de Balatonföldváron és Balatonakalin is kellett ilyen ügyek miatt a rendőröknek intézkedniük.
Mindeközben a nyár első harminc napjában szinte alig akadt dolguk az egyenruhásoknak a Tisza-tó és a Velencei-tó partján. Lopás, garázdaság, személy ellen elkövetett erőszak nem, vagy csak nagyon elvétve fordult elő.
Nem kell azonban rögtön bűnügyekkel teli helyszínnek kikiáltani a magyar tengert, ugyanis megyei bontásban már alig tűnnek kiemelkedőnek a Balatont érintő megyék. Zala, Veszprém és Somogy vármegye is csak az erős középmezőnyben találta meg számításait az országos listán az összes bűncselekményre vetítve: