Hátborzongató gyilkos volt, akinek a lelkén nyolc ártatlan nő halála száradt, de még ennél is nagyobb vérengzést tarthatott az Egyesült Államok különböző pontjain. Rodney Alcala történetét felkapta a média, és rávilágított a tényre, hogy a hetvenes évek Amerikájában valaki úgy ölhette az embereket, hogy senki nem akarta érdemben megállítani.
Letarolta a Netflix toplistáit Anna Kendrick rendezőként bemutatkozó, Nő a reflektorfényben című thrillerje, és hamar eszébe juttathatta a nézővel, hogy hihetetlen, micsoda szörnyek portyáztak már akkor is az ártatlan nőkre. Rodney Alcala, a film hidegvérű gyilkosa hosszú évtizedekig szedte az áldozatait, azonban alig három éve mondhatjuk csak ki igazán, hogy már nincs tartanivalónk tőle.
Alcala hivatalosan nyolc ember életét oltotta ki, de a valódi szám ennél sokkal magasabb is lehet.
Rodney James Alcala 1943. augusztus 23-án született San Antonióban, Texasban. Gyermekkorában családjával Mexikóba költöztek, de miután a szülei elváltak, az édesanyjával és testvéreivel a napsütötte Kaliforniába vándorolt a népes család. A jó eszű fiú hamar az iskola sztárjává avanzsált, hiába várt azonban fényes jövő rá, 17 évesen inkább a hadsereg felé vette az irányt.
Szolgálati ideje alatt a parancsnoka manipulatívnak, bosszúállónak és engedetlennek tartotta, valamint többször megbüntették fiatal nők bántalmazása miatt. Három évig tartott Alcalának ez a kitérője, majd dezertált a honvédektől, és keresztülvándorolt egész Amerikán, hogy visszatérhessen anyjához. Miután leszerelt a hadseregből, Alcala a UCLA Művészeti és Építészeti Iskolájában szerzett diplomát, később a New York-i Egyetemen (NYU) Roman Polanski mellett tanult filmművészetet.
Rodney Alcalának Mensa-szintű, igazoltan zseniális IQ-ja volt. Jóképű volt, jól beszélt, voltak barátai, voltak barátnői, nem volt társadalmi kitaszított, volt családja, akik szerették. És imádta szadista módon megerőszakolni és meggyilkolni az embereket
– így foglalja össze röviden Matt Murphy egykori gyilkossági ügyész Alcala személyét. Murphy nemcsak az Alcala-ügyön dolgozott, de ő maga is ellátta szakmai tanácsokkal a Kendrick nevével fémjelzett Netflix-produkciót.
1968-ban követte el Alcala az első ismert bűncselekményét: egy nyolcéves kislányt, Tali Shapirót megerőszakolta és súlyosan bántalmazta Los Angelesben. A rendőrség a helyszínen rajtaütött, de Alcala elmenekült, és sikeresen eltűnt az államból, majd évekig más néven, John Bergerként élt New Yorkban. 1971-ben Alcalát elfogták, amikor egyes bűncselekményei gyanús körülményei újra felkeltették a hatóságok figyelmét, de csak rövid ideig volt börtönben.
Az 1970-es évek végén ismét szabadlábon volt, és úgy tűnik, ebben az időszakban követte el a legtöbb gyilkosságát. Áldozatai között voltak fiatal nők és gyermekek is. Alcala többek között fotósként dolgozott, és számos fiatal nőt arra csábított, hogy pózoljanak neki, mielőtt megtámadta őket. Sok áldozatáról készített fotókat is, amiket később a rendőrség megtalált.
Miután Alcala 1977-ben másodszor is szabadult, Los Angeles-i felügyelőtisztje szokatlan módon engedélyezte, hogy egy visszaeső bűnöző – aki köztudottan repülési kockázatot jelent – New Yorkba utazzon. A rendőrség mostanra már úgy véli, hogy egy héttel a Manhattanbe való visszatérése után Alcala megölte Ellen Jane Hovert, Herman Hover éjszakai klubtulajdonos 23 éves lányát, Dean Martin és Sammy Davis Jr. keresztlányát.
1978-ban Alcala rövid ideig a Los Angeles Timesnál dolgozott gépíróként, amikor az egyik munkacsoport tagjai kihallgatták az ismert szexuális bűnözők után folytatott nyomozás részeként. Bár kizárták, hogy Alcala lenne a fojtogató, letartóztatták, és rövid ideig marihuána birtoklásáért ült. Ez idő alatt Alcala fiatal férfiak és nők százait győzte meg arról, hogy ő egy profi divatfotós, és képeket készített róluk a „portfóliójához”. A Times egyik munkatársa később felidézte, hogy Alcala megosztotta fotóit munkatársaival, amin többnyire meztelenül szerepeltek a modellek.
A rendőrség a mai napig attól tart, hogy a képek egy-egy újabb áldozatot rejthetnek.
A filmből is megismert társkereső műsor volt az, ami rávilágít a hetvenes évek egyik legfurcsább és talán legsötétebb tényére: szexuális bűnözők szerepelhettek az amerikai kereskedelmi csatornákon. Ismert, hogy 1978-ban Alcala feltűnt az amerikai The Dating Game nevű társkereső műsorban, ahol a nők iránti kedvessége és sármja miatt megnyerte az adást.
Ez különösen sokkoló volt a közönség számára, miután kiderült a valódi személyisége és bűntettei. Érdekes módon a győztes nő, Cheryl Bradshaw a forgatás után valami miatt nem érzett bizalmat Alcala iránt, és végül nem találkozott vele újra, ami valószínűleg megmentette az életét. A férfi vérengzése azonban itt még nem állt le, és Bradshaw elutasítása után még három embert ölt meg. Rodney Alcala végül 2021 nyarán halt meg Alzheimer-kórban, miközben a halálbüntetésére várt.
Alcala élete és bűncselekményei mélyen beleégtek az amerikai kriminológiai történelembe. Az általa hátrahagyott képek még mindig megválaszolatlan kérdéseket vetnek fel, és alakja egyike a legijesztőbb sorozatgyilkosoknak.
(Borítókép: Rodney Alcala a bírósági tárgyalásán 2007. március 3-án. Fotó: Mark Boster / Los Angeles Times / Getty Images)