Évente több tucat cápatámadást regisztrálnak világszerte, ezek közül sok végzetes kimenetelű. Azonban egy új kutatás egyszerű és hatékony megoldást kínálhat a tragédiák elkerülésére. A Macquarie Egyetem tudósai LED-lámpák használatával kifejlesztettek egy módszert, amely megzavarja a cápák látását, és csökkenti a támadások esélyét. Az eljárás a cápák gyenge szemén és a sziluettek felismerésére épülő vadászati szokásaikon alapul. A kutatás eredményei pedig már most ígéretesnek bizonyultak a fókamaketteken végzett tesztek során.
Egyesek rajonganak értük, mások életét azonban komolyan fenyegetik a tengerek és óceánok emberre is veszélyes ragadozói, a cápák. A támadásaikról szóló híradások jelentősen megszaporodtak az elmúlt években, a gyakran emberéletet követelő, eddig nem kifejezetten kockázatosnak tartott helyeken történt esetekért pedig egyes kutatók részben a klímaváltozást tették felelőssé.
Persze nem alaptalanul, hiszen a tengeri élőlények nagy része egy meghatározott hőmérséklet-tartományban képes élni, így a melegedő vízfelszíni hőmérséklet miatt bizonyos fajok, így a cápák is, egyre gyakrabban kénytelenek új élőhely után nézni. A cápatámadásos esetek növekedéséért emellett az ember közvetlenül is felelős lehet, hiszen egyre több olyan helyre tesszük be a lábunkat, amely korábban érintetlen élettér volt egyes fajok számára.
Ennek kivédésére már temérdek kísérletet tettek az évek során, egyesek a cápák orrára való határozott ütésben látják a hatékony megoldást, mások pedig a ragadozók szemébe nézve kerülnék el, hogy az állat nekik essen. Ezek a praktikák persze korántsem biztos, hogy nagy százalékban csökkentenek a találkozás kockázatán, azonban egy új módszer most minden eddigi bizonytalanságot felrúghat.
Évente körülbelül 80, provokáció nélküli cápatámadást regisztrálnak világszerte, amik közül több végzetes kimenetelű. Persze hangoztathatjuk a végtelenségig, hogy „minek mentek oda”, vagy „aki ilyen kockázatot vállal egy nagy hullám meglovagolása miatt, az meg is érdemli”, azonban a vízpart elkerülése a jövőben talán már nem az egyetlen megoldás lesz a támadások számának visszaszorítására.
A Macquarie Egyetem kutatói ugyanis egy meglepően egyszerű módszert találtak a cápatámadások elkerülésére. A kutatás szerint
a LED-lámpák rögzítése a szörfdeszkára vagy közvetlenül a testre egyfajta láthatatlanná tévő köpenyként működhet, amely megakadályozza azt, hogy a cápák támadásba lendüljenek.
Az új technikát eddig csak fóka formájú kartonmaketteken tesztelték, de az eredmények biztatóak, és utat nyithatnak az életmentő cápariasztó eszközök fejlesztéséhez. A módszer azon alapul, hogy a nagy fehér cápák annak ellenére, hogy a tengerek csúcsragadozói, gyenge látással rendelkeznek. Ez azt jelenti, főként prédájuk sziluettje alapján döntenek arról, hogy támadnak-e, vagy sem.
Ezen felbuzdulva a kutatók megállapították, hogy a világító LED-ek hasonló hatást váltanak ki, mint a hadihajókon alkalmazott álcázás. Az élénk fények ugyanis nehezebbé tették a cápák számára, hogy a fóka formájú maketteket potenciális zsákmányként azonosítsák.
Ennek ellenére a cápa továbbra is látta a célpontot, azonban a LED-ek miatt nem tudta biztosan felmérni azt, hogy megéri-e támadnia, így nem tette. Az egyelőre gyerekcipőben járó felfedezés hatalmas áttörést jelenthet, hiszen a nagy fehér cápák az összes közül a legveszélyesebbek, de a kutatók szerint ez nem azért van, mert különösebben érdeklődnének az emberek iránt. Sokkal inkább véletlen támadásokról van szó, amelyek a cápák rossz látása miatt következnek be.
Laura Ryan, a kutatás vezetője és kollégái korábbi tanulmányai kimutatták, hogy a nagy fehér cápák színvakok, és nem tudják jól megkülönböztetni a részleteket, de kiválóan képesek felismerni a távoli tárgyakat. Mivel azonban a cápák sziluettek alapján támadnak, így egy szörfdeszkán fekvő szörföst könnyen összetéveszthetnek egy fókával. „A cápák igazán jók abban, hogy felismerjenek egy sziluettet, ezért az emberi test vizuális elrejtése a cápák látásának gyengeségeit kihasználva lehet a megoldás” – emelték ki a tanulmány szerzői.
A kutatók közel 500 órát töltöttek fóka formájú habmakettek vontatásával a cápáktól hemzsegő dél-afrikai Mossel-öböl vizein. A makettek különböző LED-csíkokkal voltak felszerelve, amelyek fényereje is eltért. Míg a LED-ek nélküli maketteket gyakran üldözték és megtámadták a cápák, a világító fókaformáknál erre sokkal ritkábban került sor. A legerősebb fények bizonyultak a leghatásosabbnak: maximális intenzitás mellett egyáltalán nem történt interakció nagy fehér cápákkal.
A kutatók azonban azt is megállapították, hogy a fények nem egyszerűen azért működtek, mert elvakították vagy elijesztették a cápákat. Egy villogó stroboszkópos fényt kibocsátó makettet is teszteltek, amely kevésbé volt hatékony, mint a folyamatos világítás. Ez arra utal, hogy a fények hatása a sziluett megtörésében rejlik – a villanások közötti szünetekben ugyanis a sziluett továbbra is felismerhető maradt.
A kutatásban szintén részt vevő Nathan Hart professzor így magyarázza az eredményeket: „Ez olyan, mint egy láthatatlanná tévő köpeny, azzal a különbséggel, hogy az objektum sziluettjét kisebb részekre bontjuk. A fények mintázatának és fényerejének pontosan meghatározottnak kell lennie”.
A kutatás során azt is megfigyelték, hogy a vízszintes csíkokkal ellátott maketteket kevésbé támadták meg, mint a függőleges csíkosakat. Mindkettőt azonban sokkal ritkábban érte támadás, mint a kontrollcsoportot. A vízszintes csíkozás esetén a sziluett még inkább eltűnt, így a támadások száma nullára csökkent.
Mivel a világszerte regisztrált cápatámadások száma gyorsan növekszik, így az eredmények igazán fontosak, hiszen a szörfösök védelmére különösen nagy szükség van. 2023-ban az összes támadás több mint 40 százaléka érintett szörfösöket, különösen az Egyesült Államok és Ausztrália partjainál. Egy tavalyi eset során például a kaliforniai Michael Jared Trainort egy több mint 450 kilogrammos nagy fehér cápa támadta meg. A szörföst a cápa a levegőbe dobta, majd a víz alá rántotta, de Trainor végül csodával határos módon megmenekült.
A kutatók célja most az, hogy a fókamaketteken szerzett tapasztalatokat szörfdeszkákon is alkalmazzák, LED-eket építve a deszkák aljába, ám ez a kísérlet egyelőre akadályokba ütközik. A dél-afrikai hatóságok ugyanis még nem engedélyezték, hogy szörfdeszka formájú maketteket teszteljenek, mivel attól tartanak, hogy ez felbosszantja a helyi cápákat, amelyek a későbbiekben veszélyeztetnék a szörfösöket. Ryan és Hart professzor szerint azonban nincs ok azt feltételezni, hogy a módszer ne működne a szörfösök esetében is.
Fejlődni persze mindig van hova, így a következő lépés a technológia továbbfejlesztése lehet, hogy álló helyzetben – például hullámra várakozó szörfösök esetében – is hatékonyan működjön a LED-es védelem, és más veszélyes cápafajok, például a bikacápák ellen is alkalmazható legyen.
(Borítókép: Connect Images / Getty Images Hungary)