Igazán különleges ázsiai koncertturnéra indul 2025-ben a világ egyik legelismertebb zenésze, Ed Sheeran. Az ír előadó ugyanis koncertet ad Bhutánban – ahol még soha nem lépett fel korábban nyugati művész, és ahol az eddigi egyik legnagyobb esemény az volt, amikor a televízióban élőben közvetítették a királyi pár esküvőjét.
„Kuzuzampola” – ezt üzente Ed Sheerean a közösségi médiában, ami dzongkha nyelven azt jelenti, hogy helló. Természetesen nem véletlen mondta ezt az ír zenész, ugyanis a dzongkha Bhután hivatalos nyelve, és így közölte a rajongóival a sokszoros Grammy-díjas előadó, hogy életében először fellép az ázsiai államban. Sőt, első nyugati előadóként ad koncertet a Bhutáni Királyságban – derül ki a CNN cikkéből.
Sheeran január 24-én lép fel a Kína tibeti régiója és India által közreölelt ország fővárosában, Timpuban, de nem ez lesz az egyetlen különleges koncerthelyszín az év elején, ahol az ír zenészt láthatják a rajongók. Bhután után egy indiai turné következik, ahol összesen hat különböző helyszínen lép fel, majd Katarba és Bahreinbe is ellátogat ázsiai körútja alatt.
De mit érdemes tudni erről a kis országról? Bhután, vagy ahogy sokan ismerik, a himalájai királyság egy kifejezetten zárt állam, 1961-ig teljesen zárva volt az idegenforgalom elől, de a mai napig szigorú feltételekkel lehet csak a területére lépni. Lakossága kevéssel ugyan, de 800 ezer fő alatt van, míg területe 47 ezer négyzetkilométer, ami nagyjából Magyarország területének a felének felel meg. Államformáját tekintve alkotmányos monarchia, ennek ellenére a döntéseket a király hozza meg. Az uralkodó 2006 óta Dzsigme Keszar Namgyal Vangcsuk, mindössze 26 éves volt, amikor a trónra lépett.
A buddhista államot azonban egy egészen különleges dolog tette ismertté szerte a világban: a bruttó nemzeti boldogság. Az országban ötévenként megmérik a lakosság boldogságát, olyan területeket figyelembe véve, mint az egészség, oktatás, kultúra, ökológia, pszichológiai jólét, közösségi élet, az idő felhasználása, életszínvonal és a jó kormányzás. Azt hihetnénk, hogy ők a legboldogabbak a világon, de ez közel sincs így. 2019-ben mindössze a 95. helyet foglalták el a boldogságindexen, a 2014-es rangsorban azonban már nem is találhatjuk Bhutánt.
A stadion, ahol az ír művész fellép, eddigi legnagyobb eseménye a király és a királynő 2011-es esküvője volt, amit a televízióban élőben közvetítettek. A nász előtti másik nagy esemény pedig a Bhután–Montserrat válogatott labdarúgó-mérkőzés volt, amelynek komoly tétet adott, hogy a vesztes csapat lett hivatalosan is a FIFA leggyengébb válogatottja. A mérkőzést Bhután nyerte 4–0-ra, így talán a bruttó nemzeti boldogság indexük is magasabbra szökhetett, ami talán még magasabba kúszik a nagy koncert után. A fellépésnek helyet adó Csanglimitang stadion mindössze 15 ezer férőhelyes, a jegyek nagyjából 90 százaléka már gazdára talált.
Annak, aki szeretné megnézni Ed Sheeran timpui koncertjét élőben, mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Ugyan a koncertbelépők már 10 dollártól elérhetőek, minden turistának, aki Bhutánba látogat, 100 dollárt kell fizetnie naponta, amit az ország közoktatására és az egészségügyre fordítanak. Az ország elszigeteltségét jól mutatja, hogy olyan világcégek sincsenek jelen, mint a Starbucks vagy a McDonald's, de az első televíziós adásra is csak 1999-ben került sor.