Szervátültetés után egyes betegek nemcsak a donor szerveit, hanem azok emlékeit és személyiségjegyeit is örökölhetik. Beszámolók alapján a beavatkozáson átesett emberek érzelmeikben, ízlésükben és viselkedésükben is szokatlan változásokat tapasztaltak, amelyek gyakran a donor életmódját tükrözik.
A legelvetemültebb sci-fik is bemutattak már olyasmit, hogy valaki szervátültetésen esett át, ezt követően pedig a donorjának hangját, gondolatait, emlékeit kezdte hallani és látni – a meglehetősen különös jelenség pedig úgy tűnik, nem csupán egy filmes fogás. Persze nem arról van szó, hogy valakinek a szelleme egy szervének köszönhetően tovább élne az új testben, a tudósok szerint azonban egyes jegyeket megörökölhet donorjától a szervátültetett beteg.
Új kutatások szerint ugyanis a szervátültetésen átesett betegek nemcsak a donor szerveit, hanem azok emlékeit és személyiségjegyeit is átvehetik. Ez a jelenség különösen szívátültetetteknél figyelhető meg, de például vesék és tüdők átültetése után is előfordultak már hasonló tapasztalatok. A beszámolók szerint a páciensek érzelmei, ízlésvilága és emlékei megváltoztak, egyes esetekben pedig új szokásaik, hobbijaik a donoruk életmódját tükrözték.
Vannak különösen figyelemre méltó példák. Ilyen az a kilencéves fiú, aki egy hároméves kislány szívét kapta, majd hirtelen halálos félelmet kezdett érezni a víztől, noha fogalma sem volt arról, hogy a donorja fulladás következtében vesztette életét. Egy másik esetben egy egyetemi professzor, akinek testébe egy lelőtt rendőrtiszt szívét ültették át, villanásokat kezdett látni, és forróságérzetet tapasztalni az arcán – mintha a donorja utolsó perceit élte volna át újra és újra – írja a Daily Mail.
A kutatók megállapítása szerint az említett jelenségek összefügghetnek azzal, hogy a szív és az agy szoros kapcsolatban állnak egymással. A szív neuronjai és sejtjei hasonlóak az agyban találhatókhoz, és kétirányú kommunikáció zajlik közöttük. Az úgynevezett
sejtemlékezet elmélete szerint az egyes sejtek képesek lehetnek információ tárolására és továbbítására.
Bár a mechanizmus pontos működése még nem tisztázott, az átültetett szerv sejtjei esetlegesen hatással lehetnek a fogadó testben lévő gének működésére, és ezzel befolyásolhatják az illető személyiséget és a viselkedést. Sokan azonban szkeptikusak, és úgy vélik, hogy ezek az esetek pusztán véletlen egybeesések lehetnek. Egyes szakértők, például a kanadai McGill Egyetem kutatói rámutattak arra, hogy a szervátültetést követően szedett immunszupresszív gyógyszerek mellékhatásai – például az étvágy növekedése – szintén magyarázhatják az ízlésváltozást.
Más kutatások azt sugallják, hogy a páciensek már a műtét előtt tartanak attól, hogy öröklik donoruk viselkedését vagy személyiségét, és pontosan ez a fajta pszichológiai nyomás vezethet az észlelt változásokhoz. A műtét utáni stressz, a halálközeli élmény és a megmentett élet iránt érzett hálájuk szintén szerepet játszhat abban, hogy az emberek másként kezdik szemlélni az életüket, beleértve kapcsolataikat és prioritásaikat.
Az emlékek mellett konkrét preferenciák is változhatnak. Egy 2002-es esettanulmány szerint egy egészségtudatos táncos, aki korábban soha nem evett gyorséttermi ételeket, szinte ellenállhatatlan vágyat érzett arra, hogy KFC-s csirkefalatkákat egyen – ugyanazt az ételt, amit a donorja halálakor a zsebében találtak. Egy másik nő, aki egy vegetáriánus donor szívét kapta, hirtelen idegenkedni kezdett a húsfogyasztástól.
Ráadásul a kutatók szexuális orientációs változásokat is megfigyeltek.
Egy szívátültetésen átesett homoszexuális férfi, aki egy leszbikus művész szívét kapta, állítólag vonzódni kezdett a nőkhöz.
Egy másik esetben egy leszbikus nő, aki egy heteroszexuális nő szívét kapta, elkezdett férfiak iránt vonzalmat érezni, és megkérdőjelezni saját szexualitását.
A 2024-es áttekintő tanulmány szerzői szerint a szívátültetések és az emlékek közötti kapcsolat még mindig rejtély, és további interdiszciplináris kutatásokra van szükség. A memóriaátvitel, a neuroplaszticitás és a szervintegráció összefüggéseinek feltárása nemcsak a szervátültetések jobb megértéséhez vezethet, hanem az emberi identitás és tapasztalat mélyebb megértéséhez is hozzájárulhat. A kutatók hangsúlyozták: „Ezeknek a komplexitásoknak a megértése ígéretes lehetőségeket nyit a szervátültetésben részesülő betegek ellátásának javítására, és hozzájárulhat az emberi lét alapvető aspektusainak megértéséhez.”
(Borítókép: FG Trade / Getty Images Hungary)