Index Vakbarát Hírportál

Sosem szabadulnak a Menendez testvérek, ha most elszalasztják a lehetőséget

2025. január 3., péntek 17:06

A Menendez testvérek, akik több mint három évtizede töltik életfogytiglani börtönbüntetésüket szüleik meggyilkolása miatt, most közelebb kerültek a szabaduláshoz, mint valaha. Az új bizonyítékok és a bántalmazás megértésében bekövetkezett társadalmi változások esélyt adhatnak számukra a feltételes szabadlábra helyezésre, és a róluk készült Netflix-doku is szerepet játszhat a szabadulásukban.

Erik és Lyle Menendez immár több mint három évtizede töltik életfogytiglani börtönbüntetésüket a szüleik, Jose és Kitty Menendez meggyilkolásáért, nem sokkal a róluk megjelent Netflix-sorozat és dokumentumfilm hatalmas sikere, és a bántalmazás megértésében bekövetkezett társadalmi változásoknak köszönhetően azonban közelebb állnak a szabaduláshoz, mint eddig bármikor – írja a Mirror.

Optimizmusukat azonban egy új körülmény árnyékolhatja be: Los Angeles új kerületi ügyésze, Nathan Hochman kinevezése veszélybe sodorhatja az újratárgyalási kérelmüket.

1989. augusztus 20-án rendőröket riasztottak egy brutális kettős gyilkossághoz a Menendez család Beverly Hills-i otthonába. Jose Menendez, egy sikeres szórakoztatóipari vezető, és felesége, Kitty, halálos lövéseket kaptak. Kezdetben a hatóságok egy maffialeszámolásra vagy betörésre gyanakodtak, különösen azért, mert a testvérek, akik 18 és 21 évesek voltak akkoriban, azt állították, hogy egy moziból hazatérve találták meg szüleik holttestét. Azonban a következő hetekben feltűnő költekezésük felkeltette a nyomozók figyelmét, a férfiakat letartóztatták, majd 1996-ban életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. 

A kulcs a bántalmazás megítélésének változása

A Menendez testvérek pere az 1990-es évek egyik legnagyobb port kavart jogi esete volt. Az ügyészek szerint a testvérek szüleik 11 millió dolláros vagyonára pályáztak, ezért tervelték ki a gyilkosságot. A védelem viszont azt állította, hogy a testvérek szörnyű bántalmazás áldozatai voltak. A tanúk és szakértők szerint Jose Menendez zsarnoki apa volt, aki fizikai, érzelmi és szexuális erőszakot követett el fiaival szemben, míg Kitty instabil viselkedése és alkoholizmusa miatt cinkosként viselkedett. Erik és Lyle azt állították, hogy azért ölték meg szüleiket, mert féltek az apjuk bosszújától, miután kiteregették a bántalmazás részleteit.

Az 1993-as első tárgyalások során két bíróság is zsákutcába jutott: a közvélemény megosztott volt, hogy a fiúk áldozatok vagy hidegvérű gyilkosok. Az 1995-ös újratárgyaláson végül gyilkosságért elítélte a testvéreket, életfogytiglani börtönt kaptak feltételes szabadlábra helyezés lehetősége nélkül.

Az elmúlt években a Menendez testvérek ügye ismét reflektorfénybe került, köszönhetően dokumentumfilmeknek, podcastoknak és a Netflix sorozatának. Ezek az anyagok egy új generáció számára mutatták be a testvérek történetét, miközben a trauma és az igazságszolgáltatás kapcsolatáról szóló diskurzust is elmélyítették.

2023-ban részben ezen nyomásnak köszönhetően két Los Angeles-i ügyész hivatalosan kérelmezte az ügy újratárgyalását.

Egy 57 oldalas beadványban érveltek amellett, hogy a bántalmazási vádak alapos vizsgálatot érdemelnek. A dokumentum szerint a testvérek temérdek bizonyítékot mutattak be a rehabilitációjukról, és feltételes szabadlábra helyezésre érdemesek.

„Ma már jobban értjük, milyen hatással van az erőszakos bántalmazás az emberi viselkedésre” – írta a két ügyész. „Nem az a cél, hogy túlzottan szigorú büntetésekkel zárjuk ki a rehabilitáció lehetőségét.”

Ha nem tudnak élni az emberek szimpátiájával, ez lehet az utolsó esélyük

A Menendez testvérek sorsa a január 30-i meghallgatáson dőlhet el, ahol a bíró dönthet a feltételes szabadlábra helyezésről. Bár a támogatók optimisták, az új ügyész lépései komoly akadályokat gördíthetnek a börtönlétet hátrahagyni kívánó fivérek elé.

Nathan Hochman, Los Angeles új kerületi ügyésze, aki szigorú büntetőpolitikát ígért, komoly csapást mért a testvérek ügyére. Megválasztása után ugyanis azonnal áthelyezte a két ügyészt, akik támogatták a testvérek kérelmét, így az ügy sorsa bizonytalanná vált.

Hochman közleményében azt nyilatkozta, hogy időre van szüksége az ügy részleteinek átnézéséhez, mielőtt döntene. Kritikusai szerint lépése azonban szándékos volt, hogy késleltesse a testvérek szabadulását célzó erőfeszítéseket.

Persze nem kell még temetni a fivéreket, ugyanis bár az ügyész szava szinte megkérdőjelezhetetlen, a testvérek könnyedén maguk mellé fordíthatják a közvéleményt. Így népszerűségüket kihasználva immáron olyan nyomást gyakorolhatnak közvetve az igazságszolgáltatásra, aminek következtében végül sikerül kiharcolniuk a szabadlábra helyezést.

(Borítókép: A Menendez testvérek trágyalása. Fotó: Ted Soqui / Getty Images Hungary) 

Rovatok